Czy dzieci mogą zażywać lek? Bezpieczne alternatywy dla dzieci z podobnym działaniem
W artykule omówimy, czy dzieci mogą zażywać lek Kalydeco, a jeśli nie, jakie inne leki są bezpieczne dla dzieci i mają podobne działanie. Kalydeco, zawierający iwakaftor, jest stosowany w leczeniu mukowiscydozy, jednak jego stosowanie u dzieci wymaga szczególnej uwagi. W artykule przedstawimy również alternatywne leki oraz wyjaśnimy kluczowe pojęcia związane z tym tematem.
Spis treści
Czy dzieci mogą zażywać Kalydeco?
Kalydeco jest lekiem wskazanym do stosowania u dzieci w wieku 6 lat i starszych, które mają mukowiscydozę oraz odpowiednią mutację genu CFTR, taką jak R117H. Dawkowanie dla dzieci w wieku 6 lat i powyżej wynosi 150 mg iwakaftoru, przyjmowanego dwa razy dziennie z posiłkiem zawierającym tłuszcze[1]. Jednakże, bezpieczeństwo stosowania iwakaftoru u dzieci poniżej 6 roku życia nie zostało ustalone, co oznacza, że nie zaleca się stosowania tego leku w tej grupie wiekowej.
Alternatywy dla dzieci
W przypadku dzieci, które nie mogą stosować Kalydeco, istnieją inne leki, które mogą być stosowane w leczeniu mukowiscydozy. Oto kilka z nich:
- Tezakaftor – Jest to lek, który działa na białko CFTR, podobnie jak iwakaftor, ale jest stosowany w połączeniu z innymi lekami. Tezakaftor jest wskazany dla dzieci powyżej 6 roku życia, które mają mutację F508del w genie CFTR.
- Eleksakaftor – Jest to nowoczesny lek, który również działa na białko CFTR. Może być stosowany w połączeniu z tezakaftorem i iwakaftorem, co zwiększa skuteczność leczenia u dzieci z mukowiscydozą.
- Dornaza alfa – Jest to enzym, który pomaga rozrzedzić śluz w płucach, co ułatwia jego usuwanie. Może być stosowany u dzieci w wieku powyżej 5 lat i jest często stosowany w leczeniu mukowiscydozy.
Wszystkie te leki powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza, który oceni ich bezpieczeństwo i skuteczność w danym przypadku[1].
Słownik pojęć
- Mukowiscydoza – Genetyczna choroba, która wpływa na układ oddechowy i pokarmowy, powodując gromadzenie się gęstego śluzu w płucach i innych narządach.
- CFTR – Gen, który koduje białko odpowiedzialne za transport jonów chlorkowych przez błony komórkowe, co jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania płuc i innych narządów.
- Iwakaftor – Lek stosowany w leczeniu mukowiscydozy, który poprawia funkcję białka CFTR u pacjentów z określonymi mutacjami.
| Lek | Wskazania | Wiek pacjenta |
|---|---|---|
| Kalydeco | Mukowiscydoza z mutacją R117H | 6 lat i starsi |
| Tezakaftor | Mukowiscydoza z mutacją F508del | 6 lat i starsi |
| Eleksakaftor | Mukowiscydoza z mutacją F508del | 6 lat i starsi |
| Dornaza alfa | Rozrzedzenie śluzu w płucach | Powyżej 5 lat |














