Dostępne postaci leku

Torasemid występuje jako: tabletki, tabletki o przedłużonym uwalnianiu

Działanie

Torasemid należy do grupy diuretyków pętlowych. Mechanizm działania moczopędnego leku związany jest z hamowaniem nośnika Na+/K+/2Cl- w ramieniu wstępującym pętli Henlego, co powoduje hamowanie resorpcji zwrotnej jonów chlorkowych i sodowych. W rezultacie powoduje częstsze oddawanie moczu.

Wskazania

Leki zawierające Torasemid stosuje się przede wszystkim w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz obrzęków spowodowanych niewydolnością serca. Tego typu leki pomagają pozbyć się nadmiaru wody i soli poprzez zwiększenie ilości wydawanego moczu. To pomaga zmniejszyć obrzęki i uczucie dyskomfortu spowodowane nadmiarem płynów w organizmie.

Przeciwwskazania

Nie należy przyjmować tego leku, jeśli pacjent jest na niego uczulony. Leku nie powinno się również stosować w przypadku ciężkiego niedoboru sodu lub potasu we krwi, problemów z nerkami lub wątrobą. Jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub masz niskie ciśnienie, też powinieneś unikać tych leków.

Działania niepożądane

Torasemid to lek, który może powodować różne działania niepożądane. Niektóre osoby mogą odczuwać zawroty głowy lub ból głowy, nudności, biegunkę, zmęczenie lub reakcje alergiczne, takie jak wysypka, swędzenie, kłopoty z oddychaniem. Może też doprowadzić do zmniejszenia ilości moczu, utraty apetytu, uczucia osłabienia, żółtaczki (żółtawego zabarwienia skóry lub oczu).

Przedawkowanie

Przedawkowanie torasemidu może objawiać się silną diurezą, suchością w ustach, uczuciem słabości, zamroczeniem, obniżeniem ciśnienia krwi, a w skrajnych przypadkach nawet utratą przytomności.

Środki ostrożności

Przyjmując torasemid, należy regularnie sprawdzać poziom elektrolitów w organizmie, gdyż lek może powodować ich zmniejszenie, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Należy poinformować lekarza jeśli pacjent ma cukrzycę, problemy z nerkami, wątrobą czy sercem. Lek ten może powodować odwodnienie, więc trzeba uważać na symptomy jak suchość w ustach, osłabienie, zawroty głowy.