leki-orange

Poznaj skuteczny lek na obrzęki nóg

Jakie są leki moczopędne na obrzęki nóg?

Obrzęki nóg stanowią bardzo powszechny problem, który dotyka zarówno osób w wieku podeszłym jak i osób młodych. Jest to objaw, który wynika z gromadzenia się wody w różnych częściach ciała. Poniższy artykuł wskaże, najsilniejsze zioła moczopędne niwelujące opuchnięte miejsca.

Jakie są przyczyny obrzęków nóg?

Do każdej tkanki naszego organizmu dopływa krew, przepływając przez naczynia krwionośne. Obrzęk powstaje, kiedy płyn z naczyń przenika poza nie i gromadzi się podskórnie. Do przyczyn występowania takich sytuacji należą:

  • stany zapalne;
  • reakcje alergiczne;
  • długotrwały ucisk naczyń (zbyt ciasne ubrania);
  • choroba zatorowo-zakrzepowa;
  • niewydolność serca;
  • zaburzenia hormonalne;
  • ciąża [1].

Jaki jest skuteczny lek na obrzęki nóg?

Leki moczopędne na obrzęki nóg na receptę

Leki moczopędne na receptę dzielą się między sobą budową oraz mechanizmem działania. To, co je łączy, to zwiększenie wydalania wody i chlorku sodu. Zawartość chlorku sodu to jeden z czynników, które powodują gromadzenie się wody na zewnątrz komórki. W związku z tym jego usunięcie powoduje zmniejszenie obrzęków. Niestety wraz z chlorkiem sodu i moczem usuwane są też inne drogocenne pierwiastki takie jak na przykład potas. Leki moczopędne dzielą się na:

Diuretyki pętlowe

Są najsilniej i najszybciej działającą grupą leków moczopędnych. Należą do nich furosemid  i torasemid. Mechanizm działania polega na hamowaniu odzyskiwania jonów sodu z moczu w kanalikach nerek. Dzięki temu zwiększa się wydalanie wody przez diurezę. Niestety razem z sodem usuwany jest potas, który trzeba uzupełniać.

Diuretyki oszczędzające potas

Ta grupa leków ma słabe działanie diuretyczne, jednak nie powoduje wydalania potasu razem z moczem. Należą do niej spironolakton.

Diuretyki końcowego odcinka pętli (Tiazydy, Diuretyki Tiazydopodobne)

Mają słabsze działanie diuretyczne od diuretyków pętlowych, ale mocniejsze od spironolaktonu. Należą do nich na przykład Hydrochlorotiazyd [2].

Leki moczopędne na obrzęki nóg bez recepty

Lek na opuchnięte kostki można też znaleźć w aptece dostępny bez recepty. Są to preparaty dużo słabsze, oparte na ziołach. Najczęściej posiadają status suplementu diety. W leczeniu obrzęków powstałych w wyniku niewydolności serca czy nadciśnienia tętniczego podstawowe leczenie musi być kierowane przez lekarza specjalistę, a preparaty ziołowe mogą jedynie wspomagać zalecenia lekarskie.

Zioła moczopędne na obrzęki

Wiele ziół posiada działanie moczopędne. W preparatach na rynku farmaceutycznym wykorzystuje się działanie kilku z nich:

Zioła na obrzęki.

 

Ziele nawłoci

Roślina jest bogata w drogocenne dla zdrowia układu moczowego substancji czynnych. Za działanie moczopędne odpowiada lejokarpozyd. Nawłoć wykazuje się działaniem przeciwzapalnym oraz rozkurczającym. Roślinę można znaleźć w preparacie Hydrominum.

Liście brzozy

Liście brzozy są wykorzystywane w chorobach nerek od wieków. Pędy tej rośliny mają słabsze działanie moczopędne. W związku z tym w preparatach powinny znajdować się ekstrakty z liści tej rośliny. Roślinę można znaleźć w preparacie Urosept.

Liście i ziele pokrzywy

Pokrzywa jest rośliną, która w pierwszej kolejności kojarzy się z układem moczowym. Roślina powoduje hamowanie wchłaniania zwrotnego wody i chlorku sodu w nerkach, co powoduje ich zwiększone wydalanie z moczem. Pokrzywę znajdziesz w preparatach Hydrominum, Pokrzywa Colfarm [3].

Czy warto stosować preparaty odwadniające?

Obrzęki są często objawem poważnych chorób takich jak na przykład niewydolność serca. Bez leków moczopędnych stan pacjentów ulegałby znacznemu pogorszeniu. Jednak często ta grupa leków znajduje zainteresowanie wśród osób pragnących zrzucić nadmiarowe kilogramy. Zbyt intensywne odwodnienie organizmu jest groźne dla naszego zdrowia. Warto mieć to na uwadze sięgając po preparaty moczopędne.

Omawiane schorzenia
Obrzęk jest to nagromadzenie nadmiernej ilości wodnistego płynu w komórkach lub tkankach międzykomórkowych. Jest on zwykle następstwem zaburzenia równowagi między czynnikami odpowiedzialnymi za zatrzy…
Omawiane substancje
Furosemid to diuretyk pętlowy, który zapobiega wchłanianiu przez organizm zbyt dużej ilości soli. Dzięki temu sól może być wydalana z moczem. Lek ten ma zastosowanie w leczeniu zatrzymania płynów (obr…
Hydrochlorotiazyd to tiazydowy lek moczopędny, który pomaga zapobiegać wchłanianiu przez organizm zbyt dużej ilości soli, co może powodować zatrzymanie płynów. Lek jest stosowany w leczeniu retencji p…
Liść brzozy posiada właściwości napotne i moczopędne. Stosowany jest często podczas różnych infekcji oraz przy problemach z drogami moczowymi. Pomaga obniżyć temperaturę ciała oraz złagodzić bóle gard…
Liść pokrzywy posiada działanie przeciwzapalne, dzięki zawartości kwasów hydroksycynamownowych, dodatkowo roślina zawiera także fitosterole, lektyny i polisacharydy w korzystny sposób wpływają na stan…
Spironolakton to lek moczopędny oszczędzający potas, który zapobiega wchłanianiu przez organizm zbyt dużej ilości soli i utrzymuje poziom potasu na niskim poziomie. Lek jest stosowany w leczeniu niewy…
Nawłoć pospolita, a dokładniej jej ziele jest składnikiem wielu preparatów. Jej właściwości lecznicze wykorzystywane są od wieków w kuracji wielu schorzeń, m.in. układu moczowego, płciowego czy skóry…
Podsumowanie
ProduktyPokrzywa, tabletki powlekane/Colfarm, Hydrominum, tabletki
SubstancjeFurosemid,
Hydrochlorotiazyd,
Liść brzozy,
Pokrzywa zwyczajna,
Spironolakton,
Torasemid,
Ziele nawłoci pospolitej
SchorzeniaObrzęk
KategoriaLeki na receptę,
Serce i krążenie,
Układ sercowo-naczyniowy
TematyDiuretyki,
Leki moczopędne
AutorMartyna Piotrowska
Ostatnia aktualizacja3 tygodnie temu
Data publikacji02.01.2023
Bibliografia3 źródła