Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków zawierających jemiołę pospolitą, jeśli jesteś kobietą w ciąży lub karmisz piersią. Także niektóre osoby mogą być uczulone na Jemiołę pospolitą. Nie zaleca się stosowania leków z jemiołą podczas leczenia chorób serca, bo mogą one wpłynąć na akcję serca lub ciśnienie krwi. Pamiętaj, zawsze przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek leku powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Działania niepożądane

Spożywanie jemioły pospolitej może powodować nieprzyjemne efekty uboczne. Osoba może odczuwać nudności, wymioty, ból brzucha i biegunkę. W ekstremalnych przypadkach może dojść do objawów zatrucia, takich jak zawroty głowy, osłabienie, nadmierne pocenie się, a nawet zaburzenia rytmu serca. Nadmierna ilość tej rośliny może być bardzo niebezpieczna.

Surowiec zielarski

liście, kwiaty, korzeń

Skład chemiczny

W jemiole pospolitej występują następujące związki aktywne: lektyny, witaminy (zwłaszcza C i E), flawonoidy, triterpeny, sterole, kwas lecytynowy, kwas masłowy, kwas palmitynowy, kwas oleinowy, kwas linolowy, kwas stearynowy, alkaloidy, aminokwasy, kwas jabłkowy, kwas cytrynowy, kwas mlekowy, pektyny, woski, żywice, garbniki i sole mineralne.

Działanie

Jemioła pospolita posiada owoce, które zawierają specjalne substancje. Te substancje działają na nasz organizm w taki sposób, że zwalczają wirusy i bakterie, które nam zagrażają. Dodatkowo te substancje pomagają naszemu układowi immunologicznemu działać jeszcze skuteczniej. Jemioła może też wpływać na normalizację ciśnienia krwi.

Zastosowanie

Leki zawierające jemiołę pospolitą stosuje się głównie w homeopatii i medycynie naturalnej. Jemioła ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i uspokajające. Dlatego stosuje się ją głównie przy problemach z nadciśnieniem, bólami głowy, bezsennością oraz do leczenia niektórych objawów menopauzy. Ponadto jemioła pomaga zwalczać stres i poprawia ogólne samopoczucie.

Najważniejsze interakcje z lekami

Jemioła może oddziaływać z niektórymi lekami. Jeżeli przyjmujesz leki na nadciśnienie, na przykład beta-blokery czy leki na obniżenie cholesterolu, powinieneś zwrócić się do lekarza przed użyciem jemioły. To samo dotyczy leków przeciwzakrzepowych, jak np. warfaryna. Jemioła może bowiem zwiększyć ich działanie, co może prowadzić do problemów zdrowotnych.