, , ,

Jakie są naturalne sposoby łagodzenia bólu menstruacyjnego?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Poznaj zioła na ból menstruacyjny nie do zniesienia!

Bolesne miesiączki bywają zmorą wielu kobiet. Często są na tyle silne i dokuczliwe, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie nawet na kilka dni. Sprawdź, co może złagodzić ból menstruacyjny.
Ból menstruacyjne nie do zniesienia (fot. Canva).

Miesiączka jest ważnym fizjologicznym zjawiskiem w organizmie kobiety. Cykliczne zmiany hormonalne, które po raz pierwszy pojawiają się w wieku 11-14 lat, pozwalają nam później zostać mamami. Panie, które nigdy nie miały problemu z miesiączką, to prawdziwe szczęściary. Zakładam, że skoro czytasz ten wpis, do tych szczęściar nie należysz. Nie martw się, spróbujemy temu zaradzić — w artykule poznasz skuteczne, ziołowe sposoby na bóle miesiączkowe.

Dlaczego mamy bardzo bolesne miesiączki?

Ból jest często sygnałem ostrzegawczym, mówiącym: „coś nie tak dzieje się z Twoim ciałem”. Zażycie tabletki przeciwbólowej nie likwiduje problemu, bo chociaż przynosi odrobinę ulgi, ból i związana z nim dolegliwość znowu wraca za miesiąc. Brak regularności, uczucie bólu brzucha, zbyt obfite lub skąpe miesiączki według ludowej medycyny nie są czymś normalnym. Teraz od nas zależy, czy poświęcimy trochę czasu na rozwiązanie tych problemów, czy z wygody sięgniemy po tabletki.

Bolesna miesiączka? Pierwotny zespół bolesnego miesiączkowania

Występuje on przeważnie u młodych kobiet mających regularne cykle owulacyjne. U podłoża tych dolegliwości kobiecych leży nadmierna czynność skurczowa macicy oraz zaburzenia w jej ukrwieniu. Mięsień macicy posiada zdolność do samoistnych skurczów, różniących się w poszczególnych fazach cyklu miesięcznego. To, w jakim nasileniu występują te skurcze, jest zwykle kwestią indywidualną. Silne skurcze powodują ucisk naczyń macicznych, a to prowadzi do niedokrwienia narządu i nieznośnego bólu menstruacyjnego. Dodatkowo, niektóre z kobiet mają tendencję do nadmiernej produkcji prostaglandyn — substancji odpowiedzialnych za uczucie bólu.

Bolesna miesiączka? Wtórny zespół bolesnego miesiączkowania

Występuje rzadziej i zazwyczaj jest wynikiem patologicznych zmian nabytych. Wśród przyczyn można wyróżnić: endometriozę, mięśniaki macicy, przewlekłe stany zapalne miednicy mniejszej, stenozę szyjki macicy, polipy endometrialne oraz wrodzone i nabyte nieprawidłowości anatomiczne i czynnościowe narządu rodnego.

Jak złagodzić bóle miesiączkowe?

Poniżej przedstawiam specjalne mieszanki ziołowe, które zostały opracowane,aby łagodzić bóle miesiączkowe.

Składniki kupuje się w sklepach zielarskich lub aptekach, a następnie wszystkie ze sobą miesza w dużym pojemniku. Na rynku są do kupienia również gotowe mieszanki — ich raczej nie polecam, gdyż nie mamy pełnej kontroli nad składem i jakością ziół.

Tylko bolesne miesiączki

Rp.
Kwiat ślazu
Kwiat jasnoty białej,
liść mięty pieprzowej,
liść melisy,
liść pokrzywy
Kwiat wrzosu,
Kwiat nagietka
Koszyczki rumianku
ziele krwawnika
ziele dziurawca,
Liść szałwii

D.S. Wszystkie składniki zakupić w ilości 50 g i zrobić mieszankę ziołową. 1 łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem 30 minut, a na końcu przecedzić. Pić 3 razy dziennie po szklance naparu na 3 dni przed spodziewaną miesiączką i w czasie jej trwania.

Skąpe i bolesne miesiączki

Zmniejszenie/zatrzymanie miesiączki może być spowodowane przez różne czynniki przejściowe, jak stres, intensywne emocje, niedożywienie, intensywny wysiłek czy stwierdzone problemy z tarczycą.
Skąpe miesiączkowanie niezwykle często występuje u dziewcząt dojrzewających, które chcąc sprostać dzisiejszym kanonom mody, intensywnie się odchudzają. Powoduje to nieregularność lub wręcz ustanie miesiączkowania.

Rp.
Ziele krwawnika
Owoc kminku
Ziele srebrnika
Liść melisy
Korzeń kozłka
Liść ruty
Koszyczki rumianku
Liść szałwii
Kłącze tataraku

D.S. Wszystkie składniki zakupić w ilości 50 g i zrobić mieszankę ziołową. 1 łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem 30 minut, a na końcu przecedzić. Pić 3 razy dziennie po szklance naparu na 3 dni przed spodziewaną miesiączką i w czasie jej trwania.

Obfite i bolesne miesiączki

Rp.
Kłącze pięciornika
Liść mięty pieprzowej
Liść melisy
Korzeń kozłka
ziele jemioły,
ziele krwawnika,
ziele tasznika,
ziele srebrnika,
Koszyczki rumianku

D.S. Wszystkie składniki zakupić w ilości 50 g i zrobić mieszankę ziołową. 1 łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem 30 minut, a na końcu przecedzić. Pić 3 razy dziennie po szklance naparu na 3 dni przed spodziewaną miesiączką i w czasie jej trwania.

Jakie zioła na ból menstruacyjny mogą być pomocne?

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum)

Wyciąg wodny dzięki obecności flawonoidów działa rozkurczająco, a składniki olejku i garbników wywierają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Jasnota biała (Lamium album)

Działa przeciwzapalnie, zwiększa wydzielanie śluzu oraz hamuje mikrokrwawienia z narządów rodnych. Wskazaniem do stosowania tej rośliny są: nadmierne krwawienia miesiączkowe, niewielkie krwawienia maciczne, niespecyficzne białe upławy, a także stany zapalne pochwy i szyjki macicy.

Jemioła pospolita (Viscum album)

Działa przeciwskurczowo i przeciwkrwotocznie, również w krwawieniach z narządów wewnętrznych. Przyspiesza przemianę materii i reguluje ciśnienie krwi. Można jej używać przy nadmiernym miesiączkowaniu i innych krwawieniach.

Kminek zwyczajny (Carum carvi)

Badania dowiodły, że kminek posiada dobroczynne działanie na skurcze jelit i wzdęcia. Dzięki właściwościom rozkurczającym łagodzi skurcze miesiączkowe. Działa też silnie przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo (aktywność olejku kminkowego jest silniejsza od nystatyny!).

Kozłek lekarski (Valeriana officinalis)

Podobnie jak melisa, jest środkiem uspokajającym i ułatwiającym zasypianie. Rozkurcza mięśnie gładkie, łagodzi napięcie nerwowe i związane z nim bóle głowy.

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)

Uważany jest za skuteczne zioło w bolesnym i nieregularnym miesiączkowaniu. Obok owoców niepokalanka pieprzowego (Vitex Agnus castus) jest często wykorzystywany w zespole napięcia przedmiesiączkowego. Krwawnik wykazuje właściwości przeciwkrwotoczne, przeciwbakteryjne i rozkurczające. Zewnętrznie ziele krwawnika używane jest w stanach zapalnych pochwy. Najczęściej w stosuje się go w mieszankach z nagietkiem i rumiankiem.

Melisa lekarska (Melissa officinalis)

Jest jednym z najpopularniejszych ziół. Działa uspokajająco i rozkurczająco. Picie naparów z melisy polecane jest przy występowaniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego i w stanach ogólnego pobudzenia nerwowego.

Mięta pieprzowa (Mentha piperita)

Chociaż znamy ją głównie z dobroczynnego działania na układ trawienny, leczy również dolegliwości kobiece. Działa odprężająco i rozkurczająco.

Nagietek lekarski (Calendula officinalis)

Po podaniu doustnym działa przeciwzapalnie i łagodnie rozkurczająco na narządy rodne. Zastosowana zewnętrznie maść lub nalewka może być stosowana w zapaleniach pochwy, pomocniczo w rzęsistkowicy i postępującym zaniku nabłonka pochwy.

Pięciornik kurze ziele (Potentilla erecta)

Ma działanie ściągające, przez co zmniejsza obrzęk i stan zapalny układu płciowego.

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica)

Wspominamy ją z dzieciństwa jako „zielsko, które parzyło”, ale medycyna odnalazła w niej znacznie więcej właściwości. Uzupełnia niedobory witamin i minerałów (zwłaszcza żelaza przy obfitym miesiączkowaniu), obniża cukier we krwi, oczyszcza organizm z toksyn, działa przeciwkrwotocznie i wzmacniająco na włosy. Działa także moczopędnie i przeciwzapalnie na przewód pokarmowy.

Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla)

Działa rozkurczowo i łagodnie uspokajająco. Zewnętrznie napary z surowca działają przeciwzapalnie. Stosowane są do irygacji i tamponowania przy upławach i stanach zapalnych pochwy, nadżerkach szyjki macicy, do obmywania zewnętrznych narządów płciowych i odbytu.

Ruta zwyczajna (Ruta graveolens)

Zawarte w niej związki czynne działają rozkurczająco i słabo uspokajająco. Surowiec polecany jest w stanach skurczowych dróg żółciowych i pomocniczo w leczeniu skąpych miesiączek i nieszczelnych naczyń krwionośnych. Ruty nie wolno podawać kobietom w ciąży, gdyż grozi to poronieniem!

Srebrnik pospolity, Pięciornik gęsi (Potentilla anserina)

Jest wskazany przy bolesnych skurczach brzucha. W ginekologii stosuje się go przeciw nadmiernym krwawieniom oraz podczas bolesnych miesiączek, gdyż napar z ziela działa przeciwbólowo.

Szałwia lekarska (Salvia officinalis)

Zewnętrznie wyciągi z liści szałwii stosowane są do płukania gardła w stanach zapalnych jamy ustnej oraz do okładów i kąpieli przy nadmiernej potliwości. Pita w postaci naparu reguluje menstruację i menopauzę, a także łagodzi stany zapalne przewodu pokarmowego.

Ślaz/Malwa czarna (Althaea rosea)

Jako środek działający słabo estrogennie polecany jest przy bolesnej lub skąpej menstruacji u bardzo młodych i szczupłych dziewcząt. Zmniejsza także stany zapalne i działa powlekająco.

Tasznik pospolity (Capsella bursa pastoris)

Wyciągi z ziela działają przeciwkrwotocznie. Stosuje się je przede wszystkim przy bolesnych, obfitych i przedłużających się krwawieniach menstruacyjnych, pomocniczo w krwawieniach macicznych i napięciu przedmiesiączkowym.

Tatarak zwyczajny (Acorus calamus)

Zawarte w kłączach gorycze poprawiają procesy trawienia i przyswajania pokarmów oraz rozkurczają drogi żółciowe i moczowe. Olejek eteryczny zawarty w kłączu działa uspokajająco i wzmacniająco. Surowcowi można również przypisać właściwości przeciwbólowe, dzięki czemu łagodzi bóle menstruacyjne.

Wrzos zwyczajny (Calluna vulgaris)

Surowiec działa moczopędnie, nieznacznie rozkurczowo i bakteriobójczo na drogi moczowe. Hamuje także rozwój flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym i zmniejsza jego stan zapalny. Napary z wrzosu podaje się w nieżytach żołądka i jelit (czytaj także: Olejek laurowy i kurkumowy oraz ich „magiczne” połączenie).

Potrzeba kilku miesięcy nim stosowane mieszanki ziołowe przyniosą odczuwalne efekty. Na wypadek bardzo silnego bólu miesiączkowego, warto mieć awaryjnie przygotowane leki przeciwbólowe i rozkurczowe.

Jakie są inne naturalne metody łagodzenia bólu miesiączkowego?

Istnieją także inne naturalne metody łagodzenia bólu miesiączkowego. Oto one:

 1. Ciepło: Stosowanie ciepłego termoforu lub poduszki elektrycznej na dolnej części brzucha może pomóc złagodzić ból miesiączkowy poprzez rozluźnienie mięśni i zmniejszenie skurczów macicy.
 2. Regularna aktywność fizyczna: Regularna, umiarkowana aktywność fizyczna, taka jak spacery, jogging czy joga, może pomóc w zmniejszeniu bólu miesiączkowego poprzez poprawę krążenia krwi i redukcję napięcia mięśni.
 3. Dieta i nawodnienie: Unikaj nadmiernego spożycia soli, kofeiny i alkoholu, które mogą nasilać objawy. Zwiększ spożycie wody i wybieraj zdrowe posiłki bogate w witaminy i minerały, zwłaszcza magnez i witaminę B6.
 4. Relaksacja i techniki oddechowe: Techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, głębokie oddychanie i aromaterapia, mogą pomóc w zmniejszeniu napięcia i stresu, co może wpłynąć korzystnie na łagodzenie bólu.
 5. Masaż: Delikatny masaż brzucha może pomóc rozluźnić spięte mięśnie i zmniejszyć dyskomfort związany z bólem miesiączkowym.

Pamiętaj, że każda kobieta może inaczej reagować na różne metody łagodzenia bólu menstruacyjnego, dlatego warto eksperymentować i wybrać te, które najlepiej pasują do indywidualnych potrzeb. W przypadku silnych i przewlekłych bólów miesiączkowych zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć inne problemy zdrowotne.

Bibliografia

 1. G. Mrugacz, C. Grygoruk, P. Sieczyński: „Etiopatogeneza zespołu bolesnego miesiączkowania”. DEV. PERIOD MED., 2013, XVII, 1, 8589
 2. Ks. A. Klimuszko: „Ziołolecznictwo Cz. III”. Powrót do Natury – Katolickie publikacje, Gdańsk
 3. E. Lamer-Zarawska: „Fitoterapia i leki roślinne”. Warszawa 2007
 4. I. Matławska: „Farmakognozja. Podręcznik dla studentów farmacji”. Wyd. 3, Poznań 2008
 5. A. Skarżyński: „Zioła czynią cuda”. Warszawa 1994
 6. J. Górnicka: „Na zdrowie. Porady dr Górnickiej”. Warszawa 200

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Dziurawiec zwyczajny

  Dziurawiec zwyczajny to roślina zielarska, która ma właściwości przeciwdepresyjne. Można go stosować w postaci herbatki lub tabletek.
  Surowce roślinne
 • Jemioła pospolita

  Jemioła pospolita to roślina półpasożytnicza, która przyczepia się do drzew i krzewów, odżywiając się ich sokami. Ma charakterystyczne, zielone liście i czerwone jagody.
  Surowce roślinne
 • Kminek

  Kminek to substancja lecznicza stosowana głównie w przypadku problemów z trawieniem oraz w celu łagodzenia bólu i zapalenia.
  Surowce roślinne
 • Kozłek lekarski

  Kozłek lekarski to znana roślina o działaniu uspokajającym i rozluźniającym, która wpływa na nerwy, zmniejszając uczucie stresu i napięcia. Dodatkowo stymuluje produkcję żółci przez wątrobę, co pomaga w trawieniu, oraz działa przeciwzapalnie i łagodzi bóle menstruacyjne.
  Surowce roślinne
 • Krwawnik pospolity

  Krwawnik pospolity to roślina zielna z rodziny astrowatych. Jego liście i kwiaty są wykorzystywane w medycynie naturalnej.
  Surowce roślinne
 • Melisa lekarska

  Melisa lekarska to roślina, której ekstrakt wykorzystywany jest w medycynie naturalnej jako środek uspokajający i przeciwdepresyjny.
  Surowce roślinne
 • Mięta pieprzowa

  Mięta pieprzowa to roślina zielarska o charakterystycznym, orzeźwiającym zapachu i smaku. Jej liście są często wykorzystywane w kuchni do przyprawiania potraw oraz w medycynie naturalnej jako środek łagodzący bóle i problemy trawienne.
  Surowce roślinne
 • Nagietek lekarski

  Nagietek lekarski to roślina z rodziny astrowatych, która ma właściwości przeciwzapalne i przyspiesza gojenie ran. Z nagietka można przygotować maści, napary i herbaty.
  Surowce roślinne
 • Pokrzywa zwyczajna

  Pokrzywa zwyczajna to roślina zielna, która zawiera wiele cennych substancji, takich jak flawonoidy i krzem.
  Surowce roślinne
 • Rumianek pospolity

  Rumianek pospolity to roślina zielarska, która ma właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Z rumianku można przygotować herbatę lub stosować go w postaci kremów i maści.
  Surowce roślinne
 • Szałwia lekarska

  Szałwia lekarska to roślina o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych i przeciwwirusowych, która pomaga zwalczać infekcje. Dodatkowo, działa przeciwzapalnie, ściągająco, łagodzi ból i przyspiesza gojenie ran.
  Surowce roślinne
 • Tatarak zwyczajny

  Tatarak zwyczajny to roślina z rodziny jaskrowatych, która jest wykorzystywana w medycynie naturalnej ze względu na swoje właściwości lecznicze. Jest stosowany m.in. w leczeniu dolegliwości żołądkowych i układu oddechowego.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z kłącza pięciornika kurze ziele

  Substancja lecznicza w postaci wyciągu z kłącza pięciornika kurze ziele wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, stosowana jest w leczeniu chorób reumatycznych i bólu mięśniowo-szkieletowego.
  Surowce roślinne
 • Ziele pięciornika gęsiego

  Ziele pięciornika gęsiego jest rośliną zielarską. Jest stosowane w medycynie naturalnej jako środek przeciwzapalny i przeciwbólowy.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Bolesne miesiączkowanie

  Bolesne miesiączkowanie to schorzenie, które dotyka wiele kobiet i może powodować znaczny dyskomfort i ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu. Objawy mogą być łagodne lub bardzo silne, a leczenie zależy od przyczyny i nasilenia dolegliwości.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .