, ,

Co stosować na gorączkę przy karmieniu piersią?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Gorączka a karmienie piersią — paracetamol, ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy?

Według Światowej Organizacji Zdrowia, karmienie piersią jest zalecane nawet do 2. roku życia dziecka, a jeśli matka i jej maluch chcą dłużej — droga wolna! Tymczasem trudno sobie wyobrazić, że w trakcie tak długiego czasu, mama karmiąca będzie nieustająco okazem zdrowia. Jak poradzić sobie z gorączką, przy jednoczesnym karmieniu piersią? Jakie leki przeciwgorączkowe są bezpieczne dla mamy karmiącej piersią?
Gorączka a karmienie piersią — paracetamol, ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy?

Mitem jest, jakoby kobieta karmiąca piersią nie mogła przyjmować żadnych leków. Istnieje bowiem wiele różnych substancji leczniczych, które mogą być bezpiecznie stosowane w tym okresie. Całe szczęście! Długość karmienia piersią zależy bowiem od wielu czynników, między innymi od chęci matki i dziecka. Niektóre mamy karmią dziecko własnym mlekiem kilka tygodni, inne parę miesięcy, a jeszcze inne okres ten mogą liczyć w latach. Ciężko wyobrazić sobie sytuację, gdy na przestrzeni tych długich miesięcy kobieta zawsze będzie w pełni zdrowa i nie będzie potrzebowała żadnych leków. Jednym z najczęściej występujących objawów chorobowych jest gorączka. Choć w „normalnych” warunkach większość z nas doskonale wie, jak sobie z nią poradzić, o tyle w przypadku karmienia piersią sytuacja nieco bardziej się komplikuje.

Od jakiej temperatury zaczyna się gorączką?

Gorączka to częsty objaw wielu chorób, a jednocześnie podstawowy mechanizm obronny organizmu. Przyjęło się, że fizjologiczna temperatura ciała powinna wynosić 36,6 C. Racja — jednak wartość, jaką uzyskamy w trakcie pomiaru, zależy również od miejsca w ciele, w którym trzymamy termometr. Jeśli pomiar wykonujemy pod pachą, to rzeczywiście prawidłowym wynikiem powinno być 36,6. Tymczasem pomiar temperatury w ustach powinien wskazać trzy kreski więcej, tj. 36,9 C. Z kolei temperatura mierzona w odbycie bądź w uchu w fizjologicznych warunkach powinna wynosić 37,1 C [1,2].

Przy założeniu, że fizjologiczna ciepłota ciała wynosi 36,6 C, gorączkę definiuje się jako stan, w którym temperatura wynosi co najmniej 37,5 C. Temperatura pomiędzy tymi wartościami określana jest jako stan podgorączkowy i nie wymaga przyjmowania żadnych leków. Gorączka powyżej 41,5°C jest stanem zagrożenia życia [3].

Jakie leki na gorączkę może stosować przy karmieniu piersią?

Kobiety karmiące piersią decyzję o przyjęciu danego leku powinny skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Choć istnieje grupa leków, które są bezpieczne zarówno dla matek, jak i dziecka, to nie można zapominać, że wiele popularnych leków jest zabroniona lub niewskazana w trakcie laktacji.

Powszechnie dostępnymi lekami przeciwgorączkowymi, bezpiecznymi w trakcie karmienia piersią są paracetamol oraz ibuprofen [4].

Kiedy podawać leki przeciwgorączkowe kobietom karmiącym piersiom.

Paracetamol a karmienie piersią

Paracetamol jest lekiem o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jest on kompatybilny z karmieniem piersią. Jego przyjęcie nie stanowi ryzyka ani dla procesu laktacji, ani dla zdrowia karmionego dziecka. Choć sam paracetamol może rzeczywiście przenikać do kobiecego pokarmu, to jego ilość jest tak niska, że nie wpływa na dziecko. Co więcej, paracetamol jest zaliczany do kategorii L1, czyli leków najbezpieczniejszych w trakcie laktacji [5,6]. Paracetamol występuje m.in. pod następującymi nazwami handlowymi:

 • Apap;
 • Codipar;
 • Panadol;
 • Acenol;
 • Calpol;
 • Paracetamol.

Jeśli jest to możliwe, kobieta powinna przyjąć lek tuż po zakończonym karmieniu dziecka tak, aby przerwa między przyjętą dawką a kolejnym karmieniem była, jak najdłuższa.

Ibuprofen a karmienie piersią

Ibuprofen to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. WHO klasyfikuje go jako lek kompatybilny z laktacją. Podobnie jak w przypadku paracetamolu, jego stosowanie nie stanowi ryzyka ani dla procesu laktacji, ani dla zdrowia dziecka. Ibuprofen może przenikać do mleka matki, jednak jego ilości są zbyt niskie, aby mogły wpływać na dziecko. Jest on również zaliczany do kategorii L1 – leków najbezpieczniejszych w trakcie laktacji [5,6]. Ibuprofen znajduje się w następujących produktach:

 • Ibupar;
 • Ibuprom;
 • Ibum;
 • Nurofen;
 • Ibalgin;
 • MIG.

Jeśli jest to możliwe, kobieta powinna przyjąć lek tuż po zakończonym karmieniu dziecka tak, aby przerwa między przyjętą dawką a kolejnym karmieniem była, jak najdłuższa.

A co z aspiryną przy karmieniu piersią?

Kwas acetylosalicylowy, znany powszechnie pod nazwą handlową „aspiryna”, należy do kategorii L2, czyli leków prawdopodobnie bezpiecznych w trakcie laktacji. Według WHO jest on kompatybilny z karmieniem piersią, jednak tylko przy stosowaniu jednorazowym lub doraźnym. Co więcej, Amerykańska Akademia Pediatrii zalicza go do związków, których stosowanie w trakcie karmienia piersią obarczone jest ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych u dziecka karmionego mlekiem matki. W związku z tym, w przypadku gorączki u kobiety karmiącej, lepszym rozwiązaniem jest wybór bezpieczniejszych leków, tj. paracetamolu lub ibuprofenu [5,6].

Gdzie szukać pomocy?

W przestrzeni publicznej istnieje wiele organizacji wspierających kobiety karmiące i poszerzające świadomość całego społeczeństwa, że karmienie to nie ograniczenie. Jedną z nich jest fundacja Mlekiem Mamy.

Fundacja Mlekiem Mamy.

Fundacja Mlekiem Mamy wspiera rodziny, a przede wszystkim kobiety w ich wyborach macierzyńskich. Tworzy społeczności, które angażują się w ich przedsięwzięcia, wymienia się informacjami i doświadczeniami. Upowszechnia wiedzę o karmieniu naturalnym i tzw. świadomym rodzicielstwie. Dociera do źródeł i dokładają wszelkich starań, aby informacje, które zamieszczają na swoich stronach były zgodne nauką o laktacji.

Bibliografia

 1. https://www.mp.pl/pacjent/objawy/175394,goraczka (dostęp z dnia 06.09.2021)
 2. J. R. Avner, Ostra gorączka, Pediatria po dyplomie 2009,13(5):35-46.
 3. https://www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/212135,goraczka (dostęp z dnia 06.09.2021)
 4. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/64422,karmienie-piersia-w-sytuacjach-szczegolnych (dostęp z dnia 07.09.2021)
 5. Breastfeeding and maternal medication. Recommendations for Drugs in the Eleventh WHO Model List of Essential Drugs, World Health Organizations, Genewa, 2002.
 6. Hale’s Medications and Mothers’ Milk, T.W. Hale, Springer Publishing Company, 2019

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Ibuprofen

  Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ibuprofen jest dostępny bez recepty w aptekach.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Kwas acetylosalicylowy

  Kwas acetylosalicylowy jest składnikiem popularnego leku przeciwbólowego - aspiryny. Substancja ta działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Paracetamol

  Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu głowy, zębów, mięśni oraz gorączki.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Gorączka

  Gorączka jest objawem wielu różnych schorzeń, charakteryzującym się podwyższoną temperaturą ciała powyżej 37 stopni Celsjusza. W przypadku gorączki ważne jest ustalenie przyczyny, ponieważ może ona być spowodowana zarówno infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi, jak i innymi chorobami.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .