,

Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na nasze odżywianie?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Jak wygląda nasze odżywianie w trakcie pandemii koronawirusa?

Upłynęło już sporo czasu od momentu wybuchu pandemii. Możemy śmiało wyciągać wnioski oraz zbierać żniwo wymuszonych na nas zmian. Zamknięcie w domach na długie miesiące wpłynęło m.in. na nasze nawyki żywieniowe oraz na poziom naszej aktywności fizycznej. Czy przytyliśmy w trakcie pandemii?
Jak wygląda nasze odżywianie w trakcie pandemii koronawirusa?

Ograniczenie kontaktów międzyludzkich, zamknięcie w domach i unikanie zatłoczonych miejsc to jedynie część rekomendowanych metod, mających ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Chociaż większość z nas rozumiała zasadność tych zmian, to niewątpliwie istotnie wpłynęły one na jakość naszego codziennego życia. Pandemia to utrzymujący się stres, a także obawa o zdrowie, finanse i przyszłość. To wszystko odbiło się na naszej kondycji psychicznej, a w tym na zaburzeniach odżywiania [1].

Jak zmieniły się nawyki żywieniowe w trakcie pandemii?

Według raportów, w trakcie trwania pandemii w społeczeństwie nasiliło się sześć kluczowych zjawisk, dotyczących nawyków żywieniowych. Były to:

 1. bezrefleksyjne jedzenie i podjadanie;
 2. zwiększone spożycie pokarmów;
 3. uogólniony spadek apetytu;
 4. zajadanie stresu;
 5. zmniejszenie spożycia pokarmów;
 6. pojawienie się/nasilenie objawów zaburzeń odżywiania, u osób cierpiących już wcześniej z ich powodu.

Co ważne, wyniki te były mocno skorelowane z gorszym zarządzaniem stresem, większymi objawami depresji oraz trudnościami finansowymi. Istotne jest, aby zrozumieć dokładną zależność między aktualną sytuacją pandemiczną a niebezpiecznymi zachowaniami żywieniowymi. Posiadają one bowiem jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności wśród wszystkich zaburzeń psychicznych. Nikt nie wie, jak długo jeszcze będzie trwała pandemia — należy zatem ograniczyć ryzyko wszelkich pośrednich konsekwencji, w tym właśnie zaburzeń odżywiania [1].

Pandemia koronawirusa a złe nawyki żywieniowe.

 

Jak koronawirus wpłynął na naszą aktywność fizyczną?

Aktywność Polaków w trakcie pandemii została drastycznie ograniczona. Według raportów prawie co drugi z nas (z tych osób, które były aktywne przed pandemią) ograniczył liczbę treningów. Głównym powodem było zamknięcie obiektów sportowych, w tym siłowni i basenów. Mniejsza aktywność fizyczna połączona ze zmianą nawyków żywieniowych doprowadziła do tycia. 42% Polaków deklaruje, że w trakcie pandemii przybrali na wadze — średnio o 5,7 kg [2].

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyraźnie wskazuje, że niewystarczający poziom aktywności fizycznej jest bezpośrednią przyczyną 27% przypadków cukrzycy oraz 30% przypadków choroby niedokrwiennej serca. Jest to o tyle istotne, o ile to właśnie choroby towarzyszące są czynnikiem ryzyka ciężkiego przebiegu Covid-19. Specjaliści zgodnie twierdzą, że odpowiednia dieta i adekwatny poziom aktywności fizycznej to także dwa kluczowe elementy w profilaktyce nadwagi i otyłości, które również zwiększają ryzyko ciężkiego zachorowania infekcji Covid-19 [2].

Czy koronawirus wpłynął tylko na złe odżywianie Polaków?

Nie jesteśmy jednak w tych wynikach osamotnieni — za oceanem sytuacja wygląda podobnie. Dorośli Amerykanie w trakcie nakazu pozostania w domach tyli średnio 0,8 kg w miesiąc, co w odniesieniu do długości pandemii, przekłada się na całkiem spory wzrost masy ciała. Raporty wskazują, że odnotowany znaczny przyrost masy ciała jest odzwierciedleniem zmian w życiu codziennym, w tym w aktywności fizycznej i częstszym podjadaniu [3].

Bibliografia

 1. https://www.mp.pl/nadwaga-i-otylosc/aktualnosci/264432,pandemia-zwiazana-z-nasileniem-zaburzen-odzywiania-i-niezdrowych-nawykow-zywieniowych (dostęp z dnia 22.06.2021)
 2. https://www.mp.pl/nadwaga-i-otylosc/aktualnosci/263728,podczas-pandemii-42-proc-polakow-przybralo-na-wadze (dostęp z dnia 22.06.2021)
 3. https://www.mp.pl/nadwaga-i-otylosc/aktualnosci/262396,amerykanie-tyli-w-trakcie-lockdownow (dostęp z dnia 22.06.2021)

Powiązane produkty

Omawiane substancje

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

Omawiane schorzenia

 • COVID-19

  COVID-19 to choroba zakaźna wywołana przez wirusa SARS-CoV-2, która może prowadzić do poważnych powikłań i zgonów. Objawy COVID-19 obejmują gorączkę, kaszel, duszność, bóle mięśniowe i zmęczenie.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .