, , ,

Jak witamina PP wpływa na trądzik?

Niacynamid (witamina PP) w redukcji przebarwień i trądziku

Powoli kończąca się zima zamyka sezon stosowania peelingów z kwasami w celu redukcji przebarwień. Mimo używania filtrów UV bezpieczniej jest w porach roku takich jak wiosna i lato sięgnąć po kosmetyki ze składnikami nienarażającymi nas na nadwrażliwość na promienie słoneczne, jak np. niacynamid.

Niacynamid (nikotynamid) jest aktywną formą witaminy B3 (niacyna, kwas nikotynowy). Swoją nazwę jako witamina PP wzięła od choroby spowodowanej jej niedoborem – pelagry od łac. pellis aegra, czyli „chora skóra”. Choroba ta oprócz objawów ze strony układu nerwowego wywołuje stany zapalne skóry. To skłoniło naukowców do zgłębienia, w jaki sposób jego zewnętrzna aplikacja wpływa na różnego typu schorzenia skórne.

Odpowiednia pielęgnacja skóry jest ważna nie tylko ze względu na to, że jest to nasza tarcza obronna przed czynnikami zewnętrznymi (promieniowaniem ultrafioletowym, infekcjami spowodowanymi przez drobnoustroje chorobotwórcze, uszkodzeniem mechanicznym i chemicznym). Zadowolenie z jej wyglądu składa się również na nasze zdrowie psychiczne [1].

Trzy fronty walki z trądzikiem

W leczeniu trądziku pospolitego nikotynamid wykazuje kilka mechanizmów działania. Zaskórniki tworzą się gdy dojdzie do zaczopowania ujścia gruczołów łojowych przez sebum, złuszczone komórki naskórka i bakterie. Niacynamid zmniejsza wytwarzanie łoju, ponadto hamuje namnażanie bakterii Propionibacterium acnes, a także działa przeciwzapalnie [2].

Efekt rozjaśniający niacynamidu

Ze względu na swój mechanizm działania rozjaśniającego niacynamid może przynosić skutki nie tylko w przypadku przebarwień potrądzikowych, ale także spowodowanych długotrwałą ekspozycją na promieniowanie UV, zaburzeniami hormonalnymi, procesami starzenia się skóry, jak również zapaleniem i urazami [3].

Niacynamid — remedium na wszystko?

Miejscowe stosowanie niacynamidu zmniejsza utratę wody z warstwy rogowej skóry. Ponadto zwiększa syntezę białek i ceramidów oraz przyspiesza odnowę skóry. Dzięki tym właściwościom niacynamid znajdziemy w preparatach do pielęgnacji skóry atopowej np. firmy allerco (czytaj także: Przegląd dermokosmetyków stosowanych przy AZS) oraz skóry suchej (czytaj również: Sucha skóra — jak sobie pomóc?). Jest to też często spotykany składnik kremów anti-age. Działa wspomagająco w leczeniu łuszczycy i trądziku różowatego. Natomiast mimo jego obecności w szamponach i wcierkach pobudzających porost włosów, według badań nie wykazuje takiego działania [4].

Wielowątkowe podejście do pielęgnacji

W codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej, której często towarzyszą przebarwienia, należy pamiętać, aby odpowiednio oczyszczać, złuszczać i nawilżać skórę. Nie możemy doprowadzać do wysuszenia czy odwodnienia, ponieważ wtedy skóra broni się, wydzielając nadmiar sebum. Ważne w stosowaniu niacynamidu jest systematyczność i czas. Niacynamid w postaci 5% żelu dawał efekty w postaci rozjaśnienia przebarwień po 4 tygodniach [5].

Nie możemy zapomnieć o codziennym używaniu kremów z filtrem UV. Poza tym w kosmetykach powinniśmy szukać różnych aktywnych substancji przeciwutleniających, rozjaśniających oraz złuszczających i nawilżających (czytaj także: Retinoidy — co należy wiedzieć o ich stosowaniu?). W salonach kosmetycznych oferowane są zabiegi polegające na peelingu chemicznym lub przy użyciu lasera. Często wiążą się one z ostrymi i długotrwałymi powikłaniami i podrażnieniami skóry [6].

Jakie preparaty zawierają niacynamid?

W aptece możemy znaleźć żel Glamid, który w składzie oprócz niacynamidu zawiera również kwas salicylowy i glikolowy. Wartym uwagi jest również krem Effaclar Duo (+), w którym składzie jest też cynk. Posiadacze cery skłonnej do przetłuszczania mogą używać go w lekkiej wersji toniku lub żelowego serum, natomiast dla cery suchej lepszy będzie krem nawilżający.

Producenci dodają też niacynamid do płynów micelarnych przeznaczonych do wstępnego oczyszczania skóry oraz żelów i emulsji. W takiej postaci składnik aktywny ma krótki czas kontaktu ze skórą. Skoncentrowane działanie redukujące na zmiany skórne będą wykazywały preparaty w postaci serum, żelu punktowego np. z serii Enilome E Pro oraz maseczki.

Bibliografia

 1. França, K.; Keri, J. Psychosocial impact of acne and postinflammatory hyperpigmentation. An Bras Dermatol. 2017, 92(4), 505-509.
 2. Nasr, M.; Karandikar, H.; Abdel-Aziz R.T.A.; Moftah, N.; Paradkar, A. Novel nicotinamide skin-adhesive hot melt extrudates for treatment of acne. Expert Opin Drug Deliv. 2018, 15(12): 1165-1173.
 3. Mohiuddin, A.K. Skin Lightening & Management of Hyperpigmentation. Pharma Sci. Anal. Res. J. 2019, 2.
 4. Oblong, J.; Peplow, A.; Hartman, S.M.; Davis, M.G. Topical niacinamide does not stimulate hair growth based on the existing body of evidence. Intl J Cosmetic Science. 2020, 42.
 5. Shahmoradi, Z.; Iraji, F.; Siadat, AH.; Ghorbaini, A. Comparison of topical 5% nicotinamid gel versus 2% clindamycin gel in the treatment of the mild-moderate acne vulgaris: A double-blinded randomized clinical trial. J Res Med Sci. 2013, 18(2), 115-117.
 6. Levin, J.; Momin, SB. How much do we really know about our favorite cosmeceutical ingredients?. J Clin Aesthet Dermatol. 2010, 3(2), 22-41.

Omawiane substancje

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

Omawiane schorzenia

 • Atopowe zapalenie skóry

  Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła, która objawia się swędzeniem, zaczerwienieniem i łuszczącą się skórą. Często występuje u dzieci i może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak infekcje skóry.
 • Trądzik pospolity

  Trądzik pospolity to choroba skóry, która dotyka przede wszystkim młodzież w okresie dojrzewania. Charakteryzuje się występowaniem zaskórników, grudek i krostek na twarzy, plecach i klatce piersiowej.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .