Stosujesz Symibace? Sprawdź, jakie serie tego leku zostały wycofane z obrotu!

Data publikacji:

Lek na nadciśnienie wycofany z obrotu!

Popularny lek na nadciśnienie został wycofany z obrotu! Co to za lek? Na jakie serie trzeba zwrócić uwagę?
Lek Symibace wycofany z obrotu!

Dlaczego wycofano z obrotu lek Symibace?

W październiku 2023 r. do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęło zgłoszenie dotyczące podejrzenia niespełnienia wymagań jakościowych produktów leczniczych Symibace 2,5 mg, tabletki powlekane oraz Symibace 5 mg. Zgłaszający poinformował, że w badaniach stabilności po 12 miesiącach przechowywania zaobserwowano wyniki przekraczające limit ustalony specyfikacji w zakresie parametru zawartość zanieczyszczenia B dla dwóch serii leku.

Ponadto poinformował, że wytwórca przeprowadził ponowne badania określonych serii leku Symibace, których wyniki potwierdziły znaczące przekroczenie limitu ustalonego w specyfikacji w zakresie parametru zawartość zanieczyszczenia B. Zgłaszający nie wskazał przyczyn zaistnienia przedmiotowych nieprawidłowości.

Jakie serie leku Symibace wycofano z obrotu?

Na podstawie otrzymanych wyników, podmiot odpowiedzialny zarekomendował wycofanie z obrotu produktu leczniczego Symibace 2,5 mg tabletki powlekane o numerze serii 28C012A oraz Symibace 5 mg tabletki powlekane o numerze serii 14S012A.

Bibliografia

  1. https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4456 (dostęp z dnia 26.01.2024)

Powiązane produkty

Omawiane substancje

  • Cilazapryl

    Cilazapryl to lek z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymu konwertującego angiotensynę I w angiotensynę II, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i obniżenia ciśnienia krwi.
    Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

  • Nadciśnienie

    Nadciśnienie to choroba, która charakteryzuje się zwiększonym ciśnieniem krwi w naczyniach tętniczych. Jest to jedno z najczęstszych schorzeń układu krążenia. Nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby serca, udar mózgu czy niewydolność nerek.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .