Semaglutyd wysoce skuteczną opcją terapeutyczną w walce z otyłością

Melanie Davies, profesor medycyny diabetologicznej na Uniwersytecie w Leicester oraz współdyrektor Leicester Diabetes Center w Wielkiej Brytanii, wraz z zespołem badaczy oceniła skuteczność i bezpieczeństwo analogu glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1) w dawce 2,4 mg oraz 1,0 mg w porównaniu z placebo do kontroli masy ciała u dorosłych diabetyków (cukrzyca typu 2) z nadwagą lub otyłością.

Globalne, wieloośrodkowe badanie przeprowadzono w 149 ośrodkach w 12 krajach. Włączono do niego 1210 pacjentów z cukrzycą typu 2, których obecne leczenie nie zapewniało wystarczającej kontroli poziomu cukru we krwi.

Według badaczy dwie trzecie pacjentów leczonych cotygodniowymi wstrzyknięciami semaglutydu w dawce 2,4 mg, było w stanie stracić co najmniej 5 % masy ciała i osiągnęło znaczącą poprawę kontroli poziomu glukozy we krwi. Dodatkowo co czwarty uczestnik przyjmujący tą dawkę leku był w stanie stracić ponad 15 % masy ciała.

REKLAMA
REKLAMA

Czytaj również: https://leki.pl/poradnik/otylosc-vs-nowe-leki-przeciwcukrzycowe-czy-analogi-glp-1-maja-szanse-na-pokonanie-cukrzycy-i-otylosci/

 

Wnioski

„Jest to bardzo zachęcające, że wraz ze spadkiem wagi zaobserwowaliśmy rzeczywistą poprawę ogólnego stanu zdrowia, ze znaczną poprawą wyników funkcjonowania fizycznego, ciśnienia krwi i kontroli poziomu cukru we krwi.” – powiedziała Melanie Davies, kierownik badania.

GlobalData, firma zajmująca się analizą danych i konsultingiem, dostrzega wyraźne niezaspokojone zapotrzebowanie na skuteczniejsze i wygodniejsze terapie otyłości, ponieważ obecnie terapie przeważnie opierają się na lekach zmniejszających apetyt, które są podawane doustnie kilka razy dziennie, wiele z nich o słabej skuteczności.

Głównym zdarzeniem niepożądanym podczas stosowania semaglutydu są zaburzenia żołądkowo-jelitowe, jednak ze względu na imponującą skuteczność GlobalData  potwierdza, że lek na potencjał, aby stać się wiodącą na rynku terapią otyłości.

Tirzepatyd lepszy od semaglutydu?

Firma Eli Lilly and Company donosi, że wstrzyknięcia tirzepatydu prowadzą do lepszych wyników testu hemoglobiny HbA1C i zmniejszenia masy ciała niż zastrzyki semaglutydu w dawce 1,0 mg w badaniu III fazy SURPASS.

SURPASS-2 to 40-tygodniowe, wieloośrodkowe, randomizowane, równoległe badanie porównujące skuteczność i bezpieczeństwo tirzepatydu 5,0 mg, 10,0 mg i 15,0 mg z semaglutydem 1,0 mg.

Oprócz badań dotyczących kontroli poziomu glukozy we krwi u dorosłych z cukrzycą typu 2 i przewlekłej kontroli masy ciała, tirzepatyd jest również badany jako potencjalny lek w terapii niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby (NASH).

 

Źródło: https://www.europeanpharmaceuticalreview.com/article/145614/diabetes-and-obesity-treatment-and-trials-update/