Erdosteina — charakterystyka substancji

Erdosteina to związek mukolityczny z grupy leków sekretolitycznych. W trakcie infekcji górnych dróg oddechowych dochodzi do nadprodukcji oraz zagęszczenia śluzu, co powoduje jego zaleganie w drogach oddechowych. Dochodzi również do osłabienia klirensu śluzowo-rzęskowego, który odpowiada za naturalne usuwanie fizjologicznie zalegającego śluzu. Substancja lecznicza zmniejsza lepkość śluzu oraz usprawnia klirens śluzowo-rzęskowy. W efekcie lek ułatwia usuwanie i odkrztuszanie nadmiernie nagromadzonej wydzieliny [1-2].

Erdosteina w połączeniu z amoksycyliną?

Zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii. Dzięki efektowi mukolitycznemu lek zmniejsza ilość patologicznego śluzu, co ogranicza rozwój drobnoustrojów. Badania kliniczne wykazały również, że substancja zwiększa penetrację amoksycyliny do wydzieliny śluzowej, co korzystnie wpływa na antybiotykoterapię. Oprócz tego zmniejsza przyleganie bakterii do błony śluzowej. Takie połączenie jest chętnie stosowane w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych z nadkażeniem bakteryjnym, np. podczas zaostrzeń podczas przewlekłego zapalenia oskrzeli [1,3-4].

Efekt antyoksydacyjny i przeciwzapalny

Działanie antyoksydacyjne erdosteiny szczególnie widoczne jest w przypadku palaczy, którzy chorują na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc (POChP). Dym papierosowy zawiera wiele szkodliwych i rakotwórczych substancji, które indukują powstawanie wolnych rodników. Przyczynia się to do zwiększenia stresu oksydacyjnego w organizmie, co prowadzi do uszkodzenia komórek i rozwinięcia procesów zapalnych. W badaniu klinicznym zastosowano 10-dniową terapię tytułowym związkiem w ilości 900 mg dziennie. W efekcie doszło do istotnego obniżenia stężenia reaktywnych form tlenu (odpowiedzialnych za stres oksydacyjny) oraz innych czynników prozapalnych, takich  jak np. IL-6 i IL-8. Zmiana była widoczna już w 4. dniu terapii [1,5].

REKLAMA
REKLAMA

Choroby przewlekłe

Erdosteina to substancja lecznicza wykorzystywana do leczenia chorób przewlekłych dróg oddechowych, takich jak przewlekłe zapalenie oskrzeli czy POChP. W przypadku przewlekłego zapalenia oskrzeli pacjenci, którzy przez 6 miesięcy przyjmowali dziennie 600 mg leku doświadczyli zmniejszonej ilości nawrotów choroby. Co więcej, jeśli nawrót nastąpił, to cechował się łagodniejszym przebiegiem [1].

Erdosteina jako terapia dodatkowo w przebiegu POChP zmniejsza ryzyko zaostrzeń choroby oraz skraca ich czas, a także znacznie obniża ryzyko hospitalizacji. W POChP stosuje się również inne mukolityki, takie jak karbocysteina (Flegamax, Mukolina, Pecto Drill) oraz acetylocysteina (ACC, ACC optima, Nacecis, Fluimucil Forte), jednak efektywność erdosteiny jest największa [6-8].

Erdosteina — komu polecać?

Lek może być stosowany w następujących przypadkach:

 • ostre i przewlekłe zapalenie górnych dróg oddechowych, oskrzeli i płuc, którym towarzyszy nieprawidłowe wydzielanie i transport wydzieliny,
 • zapobiegawczo przy sezonowych zaostrzeniach przewlekłego zapalenia oskrzeli,
 • pomocniczo przy POChP [9].

Czytaj więcej: Kaszel — przyczyny oraz sposoby leczenia

Leki zawierające erdosteinę

Produkty lecznicze, które posiadają w swoim składzie erdosteinę możemy dostać na receptę, ale również istnieje preparat wydawany jako lek OTC (bez recepty).

Kapsułki

Erdosteina w kapsułkach doustnych występujące w preparacie na receptę pod nazwą Erdomed.

Erdomed®

Dla kogo?

Lek przeznaczony jest dla osób od 12. roku życia.

Dawkowanie

Jedna kapsułka zawiera 300 mg substancji czynnej. Zalecane dawkowanie to 1 kapsułka 2 razy dziennie [9].

Saszetki

Erdosteina występuje również jako lek dostępny bez recepty w saszetkach zawierających proszek do sporządzania zawiesiny doustnej — Erdomed Muko.

Dla kogo?

Lek przeznaczony jest dla osób od 12 roku życia.

Dawkowanie

Jedna saszetka zawiera 225 mg erdosteiny.

 • Dorośli:
  • 1 saszetka od 2 do 3 razy na dobę.
 • Dzieci od 12. roku życia:
  • 1 saszetka 2 razy na dobę [10].

Proszek do sporządzania zawiesiny doustnej

Erdosteina występuje również jako lek dostępny na receptę w formie proszku do sporządzania zawiesiny doustnej – Erdomed.

Dla kogo?

Lek przeznaczony jest dla dzieci od 2. roku życia.

Dawkowanie

Po sporządzeniu 1 ml zawiesiny zawiera 35 mg erdosteiny. Dawkowanie zależne jest od masy ciała dziecka. Dawka dobowa wynosi 10 mg/kg mc. w dwóch podzielonych dawkach.

Przykład

Dawka dobowa dla dziecka o masie 20 kg wynosi 200 mg. W tym przypadku należy dziecku podać 100 mg substancji leczniczej rano i wieczorem. 1 ml zawiesiny zawiera 35 mg erdosteiny, dlatego jednorazowo (w zaokrągleniu) należy podać dziecku 2,5 ml zawiesiny rano i wieczorem [9].

Jak przygotować zawiesinę?

W opakowaniu znajduje się już butelką z proszkiem. Do przygotowania zawiesiny należy użyć przegotowanej i ostudzonej wody. Należy dopełnić butelkę wodą do widocznego wgłębienia. Najlepiej podzielić to na 2 etapy:

 • dodać połowę wody i dokładnie wstrząsnąć,
 • dopełnić wodą do kreski i dokładnie wstrząsnąć.

Po przygotowaniu lek należy przechowywać w lodówce w temperaturze od 2°C do 8°C maksymalnie przez 15 dni. Przed każdym podaniem leku zawiesinę dokładnie wymieszać [9].