👋 Witaj, uruchomiliśmy nową wersję strony z ogromną ilością zmian. Część treści może chwilowo działać inaczej niż powinna. Przepraszamy!
leki-orange

Najlepszy spray na komary i kleszcze dla dzieci

Co na komary i kleszcze dla dzieci? Przegląd preparatów

Komary i kleszcze to zmora wiosennych i letnich wypraw w głąb natury. Niestety można je spotkać także w przydomowych ogródkach, a komary często towarzyszą nam również w naszych domach i mieszkaniach. Sprawdź, jaki jest najlepszy spray na komary. Co stosować na kleszcze u dzieci?
Rozdziały

Komary to owady występujące na całym świecie. Dotychczas poznano już przeszło 3500 ich gatunków, jednocześnie w Polsce najpopularniejszym jest Culex pipiens — komar brzęczący. To właśnie jego samice odpowiedzialne są za swędzące ugryzienia, tymczasem samce komara brzęczącego pozostają niegroźne dla otoczenia. Samice odżywiające się ludzką krwią, wabione są głównie dwutlenkiem węgla wydychanym przez człowieka, a także składnikami naszego potu [1].

Z kolei kleszcz to niewielki pajęczak, nieprzekraczający zazwyczaj 15 mm długości. W Polsce znajduje się aż 17 różnych gatunków kleszczy, a w całej Europie opisano do tej pory 70 gatunków tego pasożyta. Kleszcze bytują głównie w ciepłym i wilgotnym środowisku, w związku z czym ich największa aktywność rozpoczyna się wiosną i trwa aż do późnej jesieni. Najczęściej można je spotkać w liściastych lasach lub na łąkach, jednak są częstymi gośćmi także w przydomowych ogródkach [2].

Co stosować na komary i kleszcze dla dzieci?

W walce z komarami i kleszczami najważniejsza jest profilaktyka. Należy przestrzegać kilku zasad, które mogą znacznie zminimalizować ryzyko kontaktu z tymi owadami i pajęczakami. Przed komarami mogą ustrzec nas moskitiery montowane na stałe w oknach, a także w wózkach dziecięcych. Przed snem należy sprawdzić, czy w sypialni nie znajdują się komary. Warto posiłkować się również wiatrakami w zamkniętych pomieszczeniach, gdyż silny ruch powietrza skutecznie może odstraszyć owady. O ile to możliwe, należy unikać także zapachowych kosmetyków, które mogą zwabić komary.

W trakcie wycieczek do lasu, na łąkę, lub nawet do ogrodu, należy zakładać ubrania w taki sposób, aby zakryły największą możliwą powierzchnię ciała. Skarpety warto naciągać na spodnie tak, aby kleszcz bytujący na trawie bądź niskiej roślinności, nie miał możliwości kontaktu z ludzką skórą. Po powrocie do domu należy bezwzględnie obejrzeć dokładnie ubrania, a także ciało — kleszcz wybiera zazwyczaj miejsca ciepłe i lekko wilgotne, takie jak np. zgięcia pod kolanami [1,2].

Preparaty na komary dla niemowląt i starszych dzieci

Profilaktyka obejmuje także stosowanie preparatów odstraszających komary i kleszcze. Produkty przeznaczone dla dzieci zawierają głównie olejki pochodzenia naturalnego, dzięki czemu są bezpieczne dla maluchów. Preparaty odstraszające owady często zawierają również DEET, jednak związek ten — mimo swojej skuteczności — jest odradzany dzieciom poniżej 12. roku życia. Poniżej znajduje się lista przykładowych preparatów na komary dla dzieci.

BROS Płyn na komary dla dzieci z atomizerem — najlepszy spray na komary dla dzieci?

Zawiera IR3535 o stężeniu 10%, a także 0,01% citriodiol. Przeznaczony jest dla dzieci powyżej 1. roku życia. Według informacji producenta jedna aplikacja płynu na komary wystarcza na 6 godzin. Preparat ten zawiera dodatek pantenolu, dzięki czemu dodatkowo nawilża i pielęgnuje skórę malucha.

OFF! Junior, żel

Żel zawiera 10% ikarydyny. Jest przeznaczony dla dzieci powyżej 2. roku życia. Chroni przed ukąszeniami komarów do 4 godzin.

OFF! Max, spray

Zawiera 16% ikarydyny. Jest przeznaczony dla dzieci powyżej 6. roku życia. Chroni przed komarami do 8 godzin.

Hit Moskito — naturalny spray na komary dla dzieci

Zawiera olejek z mięty pieprzowej, olejek eukaliptusowy i olejek cytronelowy. Spray można stosować u dzieci już od 1. roku życia. Aplikację należy powtarzać co 6 godzin.

Orinoko Junior, spray

Zawiera olejki eteryczne, w tym olej z nasion Carapa Guaianensis, geraniol, citronellol, limonen, linalol, citral, eugenol, farnezol, a także pantenol. Przeznaczony jest dla dzieci powyżej 3. roku życia.

Mosbito, plastry na komary dla dzieci

Plastry zawierają olejek lawendowy (o,35%). Producent nie podaje informacji, od jakiego wieku można bezpiecznie stosować plastry. Jeden plaster działa do 4 godzin.

Mustico, plastry odstraszające komary i meszki

Zawierają olejek z eukaliptusa cytrynowego oraz citriodiol (4,9%). Można je stosować u dzieci, jednak producent nie podaje minimalnego wieku. Należy je przykleić na odzież w okolicy odsłoniętych części ciała bądź na przedmioty w bliskim otoczeniu.

Mosbito, opaska na komary dla dzieci

Zawiera olejek lawendowy (10%). Producent nie podaje informacji, od jakiego wieku można bezpiecznie stosować plastry. Opaskę zakłada się na nadgarstek lub przyczepia się do odzieży. Chroni przed komarami do 4 godzin.

Co na kleszcze dla dzieci?

Preparaty na kleszcze, często jednocześnie odstraszają także inne owady, w tym komary i meszki. Poniżej znajduje się lista przykładowych produktów.

Kickfly VACO, płyn na komary, kleszcze i meszki

Zawiera 10% IR3535 oraz olejek z eukaliptusa cytrynowego. Produkt przeznaczony jest dla dzieci powyżej 1. roku życia. Efekt odstraszania utrzymuje się do 5 godzin od aplikacji.

Kick the tick, spray na kleszcze dla dzieci

Zawiera IR3535 10%, ikarydynę 0,5% oraz citriodiol 0,5%. Przeznaczony dla dzieci powyżej 3. roku życia. Odstrasza komary przez 4 godziny od aplikacji, zaś kleszcze — przez 2 godziny.

Ziaja Antybzzz, płyn z atomizerem

Zawiera IR3535 7%. Przeznaczony dla dzieci powyżej 1. roku życia. Chroni przed komarami i kleszczami do 4 godzin.

BROS Zielona Moc Spray na komary dla dzieci

Zawiera olejek z eukaliptusa cytrynowego, w tym citriodiol (14,4%). Przeznaczony jest dla dzieci powyżej 3. roku życia. Według informacji producenta jedna aplikacja płynu odstrasza komary przez 6 godzin, zaś kleszcze zaledwie przez 2 godziny.

Mugga Ikarydyna 25%, płyn, butelka z atomizerem

Zawiera 25% ikarydynę. Przeznaczony dla dzieci, które ukończyły 3. rok życia. Chroni przed ukąszeniami kleszczy aż do 8 godzin.

Omawiane schorzenia
Ugryzienia po owadach zwykle pozostawiają za sobą swędzącą pręgę. Mogą one również przenosić choroby między zwierzętami i ludźmi, a także z jednej osoby na drugą. Niemal natychmiast po ukąszeniu przez…
Omawiane substancje
Citriodiol to nowoczesny naturalny środek odstraszający komary, kleszcze i inne owady.
Ikarydyna to ester 2-(2-hydroksyetylo)-1-metylopropylowy kwasu 1-piperydyno-karboksylowego. Ma właściwości odstraszające muchy, pchły oraz komary.
IR3535 to inaczej ester etylowy kwasu 3-(N-acetylo-N-butylo)aminopropionowego, związek chemiczny, który ma właściwości odstraszające owady, przy czym może podrażniać oczy.
Olejek cytronelowy pozyskiwany jest z palczatki cytronelowej i zawiera cytronelal, geraniol, cytronelol i limonen. Ze względy na obecność tych substancji wykazuje silne działanie antyseptyczne, dzięki…
Olej eukaliptusowy pozyskuje się z liści eukaliptusa. Występuje on w wielu naturalnych produktach zdrowotnych. Wykazuje skuteczność w zmniejszaniu bólu, obrzęków i stanów zapalnych poprzez modulujący …
Olejek lawendowy pozyskiwany jest ze świeżych kwiatów lawendy wąskolistnej i zawiera m.in. linalol, lawendulol, cyneol oraz garbniki, kumaryny, fitosterole, flawonoidy i kwasy fenolowe. Ze względu na …
Podsumowanie
SubstancjeCitriodiol,
Ikarydyna,
IR3535,
Olejek cytronelowy,
Olejek eukaliptusowy,
Olejek lawendowy
SchorzeniaUgryzienie lub użądlenie przez owady
KategoriaRany i problemy skórne,
Ukąszenia
TematyOwady,
Ukąszenia
AutorMaria Bialik
Ostatnia aktualizacja2 tygodnie temu
Data publikacji26.05.2022
Bibliografia2 źródeł