,

Anesteloc Max – popularny lek na zgagę z pantoprazolem

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Anesteloc MAX – skuteczny lek na zgagę

Uczucie pieczenia w przełyku wraz z nadmiernym odbijaniem się i zarzucaniem treści pokarmowej, to objawy, które towarzyszą refluksowi żołądkowo-przełykowemu, czyli popularnie określanej zgadze. Przypadłość ta dotyczy wielu osób. U niektórych może być efektem przejedzenia się czy zjedzenia wysokotłuszczowego posiłku i być przejściowa, jednak inni pacjenci mogą skarżyć się na te dolegliwości przewlekle. Na zgagę bardzo dobrze działają leki z grupy inhibitorów pomp protonowych, np. Anesteloc Max.
Anesteloc MAX – skuteczny lek na zgagę

Anesteloc Max w walce ze zgagą

Inhibitory Pompy Protonowej (IPP) to leki stosowane do łagodzenia i leczenia objawów refluksu żołądkowo-przełykowego. Przykładowym lekiem z tej grupy jest pantoprazol, który dostępny jest w aptece bez recepty pod postacią leku Anesteloc Max. Refluks żołądkowo-jelitowy, zgaga, uczucie pieczenia w przełyku – często tych pojęć używa się zamiennie, ale czy przedstawiają one tę samą chorobę [1]?

Refluks żołądkowy (GERD) to przewlekła choroba spowodowana zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku. W efekcie dochodzi do podrażnienia jego błony śluzowej, np. przez kwasy żołądkowe, co prowadzi do m.in. pieczenia, czyli popularnej zgagi. Natomiast pacjent cierpiący na zgagę nie musi chorować na GERD. Zgaga może być tylko chwilowa i wynikać, np. ze zjedzenia pokarmu ciężkostrawnego. Reasumując, jeśli problem pojawił się jednorazowo lub występuje rzadko, to najczęściej nie ma powodu do obaw. Jednak jeśli wspomniane wcześniej symptomy nawracają, to należy pomyśleć o diagnostyce GERD [2].

Anesteloc Max jako przedstawiciel IPP

IPP, takie jak pantoprazol, to leki, które zmniejszają wydzielanie kwasu solnego, co w efekcie zmniejsza kwasowość żołądka i redukuje objawy nadkwaśności [1].

W jaki sposób do tego dochodzi? Pantoprazol to prolek, czyli nieaktywna forma leku. W preparacie Anesteloc Max występuje on w postaci tabletek dojelitowych. Taką postać leku zastosowano, aby przeciwdziałać degradacji substancji czynnej w kwaśnym środowisku żołądka. Tabletka ulega rozpadowi w początkowej części jelita cienkiego, tam dochodzi do wchłaniania leku i dopiero pantoprazol trafia do komórek okładzinowych żołądka. W docelowym miejscu ulega przekształceniu do formy aktywnej i blokuje pompę protonową, czyli ostatni etap wytwarzania kwasu solnego [1,3-4].

Wskazania do stosowania pantoprazolu

Pantoprazol zawarty w Anestelocu Max to lek dostępny bez recepty. Stosuje się go krótkotrwale do łagodzenia objawów choroby refluksowej przełyku u dorosłych. Jednak pantoprazol występuje także w preparatach dostępnych na receptę i w rzeczywistości różnią się one jedynie dawką i ilością tabletek lub kapsułek. Inne zastosowania pantoprazolu to:

 • leczenie zapalenia przełyku i choroby wrzodowej,
 • profilaktyka pojawienia się lub zaostrzenia wrzodów podczas stosowania Niesteroidowych Leków Przeciwzapalnych,
 • eradykacja Helicobacter Pylori w terapii łączonej [4].

Jak już zostało wspomniane wcześniej, zgaga nie musi zwiastować poważnej choroby. Czasami występuje jako efekt, tzw. przejedzenia się. Nadchodzące święta i okres wiosenno-letni obfitujący w tłuste, pikantne, smażone lub grillowane potrawy mogą zwiększać częstotliwość jej pojawienia się. W takich przypadkach pomocny może okazać się Anesteloc Max [2].

Jak zażywać Anesteloc Max?

Anesteloc Max to lek zawierający 20 mg pantoprazolu w tabletce dojelitowej. W aptekach spotkamy opakowania 7. i 14. tabletkowe. Bez konsultacji z lekarzem leczenie nie powinno przekraczać 4 tygodni. W przypadku kiedy po 2 tygodniach zażywania leku nie ma żadnego efektu, należy zgłosić się do lekarza [1].

Najczęściej pantoprazol przyjmuje się raz na dobę – rano, na czczo, minimum 30 minut przed posiłkiem. Natomiast pantoprazol można stosować także w innej konfiguracji, np. rano i wieczorem po 1 tabletce. Wtedy wieczorną dawkę należy przyjąć minimum 30 minut, a najlepiej 1 godzinę przed ostatnim posiłkiem [4].

Ze względu na mechanizm działania leku i funkcjonowanie pomp protonowych, całkowity efekt terapeutyczny będzie osiągnięty dopiero po 2-3 dniach od rozpoczęcia leczenia. Pantoprazol blokuje jedynie aktywne pompy protonowe, dlatego musi upłynąć pewien okres czasu, aby lek osiągnął całkowitą moc działania. Aczkolwiek pierwsze efekty, tj. redukcja zgagi i pieczenia w przełyku mogą być odczuwalne nawet po zażyciu jednej tabletki [1,3-4].

Podczas zażywania Anesteloc Max nie wolno dzielić ani kruszyć tabletek. Należy popijać je w całości, najlepiej czystą wodą.

Czy Anesteloc Max to bezpieczny lek?

Pantoprazol to lek pierwszego wyboru w leczeniu GERD i wrzodów żołądka oraz dwunastnicy. Sporo pacjentów przyjmuje go długotrwale, pod kontrolą lekarza. W takim przypadku warto kontrolować poziom magnezu i witaminy B12, gdyż może dojść do ich ograniczonego wchłaniania. Podczas krótkotrwałej terapii działań niepożądanych praktycznie nie obserwuje się [1].

MATERIAŁ POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z FIRMĄ ADAMED

Bibliografia

 1. Anesteloc Max – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
 2. „Acid Reflux”, American College of Gastroenterology. https://gi.org/topics/acid-reflux/ (dostęp 1 kwiecień 2022).
 3. A. Wiesner, M. Zwolińska-Wcisło, i P. Paśko, „Effect of Food and Dosing Regimen on Safety and Efficacy of Proton Pump Inhibitors Therapy—A Literature Review”, Int. J. Environ. Res. Public. Health, t. 18, nr 7, s. 3527, mar. 2021, doi: 10.3390/ijerph18073527.
 4. A. Ahmed i J. O. Clarke, „Proton Pump Inhibitors (PPI)”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2022. Dostęp: 1 kwiecień 2022. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557385/

Powiązane produkty

 • Anesteloc Max, tabletki dojelitowe, 20 mg
  Lek bez recepty
  tabletki dojelitowe20 mg

Omawiane substancje

 • Pantoprazol

  Pantoprazol jest lekiem stosowanym w leczeniu chorób żołądka i dwunastnicy. Substancja ta hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku, co przyczynia się do zmniejszenia objawów chorób układu pokarmowego.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Refluks żołądkowo-przełykowy

  Refluks żołądkowo-przełykowy to choroba, która polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Objawia się m.in. zgagą, bólem w klatce piersiowej i trudnościami w połykaniu.
 • Zgaga

  Schorzenie zgagi polega na odczuwaniu pieczenia i dyskomfortu w okolicy przełyku i żołądka. Może być spowodowane przez nieprawidłową dietę, stres, palenie papierosów oraz niektóre leki.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .