Dostępne postaci leku

tabletki, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań

Działanie

Pantoprazol jest lekiem na zgagę i inne dolegliwości żołądka. Działa poprzez zablokowanie pracy specyficznych „pomp”, które znajdują się w ściankach żołądka i produkują kwas. Kiedy te pompy są zablokowane, kwasu produkowanego jest mniej, co zmniejsza podrażnienie i ból w żołądku.

Wskazania

Leki z pantoprazolem stosuje się najczęściej wtedy, gdy pacjent ma problemy z żołądkiem. Może to być zarówno nadmierna produkcja kwasu żołądkowego, jak i refluks żołądkowo-przełykowy, czyli cofanie się kwasu żołądkowego do przełyku. Pantoprazol zapobiega tym problemom, ograniczając produkcję kwasu w żołądku.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś brać leków z pantoprazolem, jeśli jesteś na niego uczulony, czyli kiedy po zażyciu masz jakiekolwiek objawy alergiczne, np. pokrzywkę, trudności z oddychaniem czy opuchliznę twarzy. Nie stosuj tych leków również jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, chyba że twój lekarz zaleci inaczej. Leki te mogą nie być bezpieczne dla osób z problemami z wątrobą.

Działania niepożądane

Pantoprazol, lek na problemy żołądkowe, może powodować różne skutki uboczne. Niektóre osoby mogą odczuwać biegunkę, nudności, wymioty, bóle brzucha czy zawroty głowy. W rzadkich przypadkach może wystąpić reakcja alergiczna, objawiająca się wysypką, świądem, trudnościami z oddychaniem. U niektórych osób lek może negatywnie wpływać na wyniki badań krwi.

Przedawkowanie

Przedawkowanie pantoprazolu może objawiać się bólem głowy, suchością w ustach, zawrotami głowy, sennością, nieprzyjemnym uczuciem w żołądku. W razie podejrzenia przedawkowania, niezależnie od objawów, zawsze należy skontaktować się z lekarzem, pogotowiem lub toksykologiem.

Środki ostrożności

Pamiętaj, że Pantoprazol musisz brać na pusty żołądek, najlepiej rano. Ważne, aby go nie żuć, tylko popić wodą. Leku nie mieszaj z alkoholem ani innymi środkami, które mogą podrażniać żołądek. Jeśli zauważysz jakieś niepokojące skutki uboczne (jak ból brzucha, wymioty, utrata apetytu), skontaktuj się z lekarzem. Leku nie stosuj dłużej niż zalecił to lekarz.