leki-orange

7 rzeczy, które warto wiedzieć o witaminie E

7 faktów na temat witaminy E, które musisz znać

Witamina E należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym ma korzystny wpływ na nasz organizm. Oto 7 faktów na jej temat.

1. Witamina E to tak naprawdę 8 różnych witamin

Fakt o witaminie E nr 1

Pod nazwą witamina E kryje się aż 8 różnych naturalnie występujących związków. Dzielą się na tokoferole i tokotrienole, które posiadają po 4 podtypy nazwane alfa, beta, gamma i delta. Dominujące formy to alfa i gamma tokoferol. Głównymi źródłami witaminy E w pożywieniu są oleje roślinne takie jak olej z kiełków pszenicy czy słonecznikowy, orzechy takie jak kokos, orzechy ziemne, ziarna słonecznika, migdały oraz warzywa i owoce takie jak szpinak i brokuły [1,2].

 

2. Witamina E Cię odmłodzi

Fakt o witaminie E nr 2

Nie bez powodu tokoferol nazywany jest także witaminą młodości. Wzięło się to z jej silnych właściwości antyoksydacyjnych. Ma zdolność hamowania procesu tworzenia reaktywnej formy tlenu, która jako wolny rodnik uszkadza komórki naszego organizmu. Taki typ reakcji jest jedną z głównych przyczyn starzenia się naszego organizmu [1].

 

3. Zapotrzebowanie na witaminę E zmienia się z wiekiem

Fakt o witaminie E nr 3

Dzienna zalecana wartość spożycia witaminy E zwiększa się wraz z wiekiem. Wynosi w zależności od płci i grupy wiekowej:

 • niemowlęta do 6. miesiąca życia: 4 mg/dobę
 • niemowlęta do 12. miesiąca życia: 5 mg/dobę
 • dzieci od 1. do 6. roku życia: 6 mg/dobę
 • dzieci do 10. roku życia: 7 mg/dobę
 • kobiety powyżej 10. roku życia: 8 mg/dobę
 • w trakcie ciąży: 10 mg/dobę
 • kobiety karmiące piersią: 11 mg/dobę
 • mężczyźni powyżej 10. roku życia: 10 mg/dobę [3]

 

4. Tokoferol stosujemy w profilaktyce choroby wieńcowej

Fakt o witaminie E nr 4

Witamina E hamuje oksydację lipoprotein o niskiej gęstości (LDL), czyli tak zwanego złego cholesterolu. Reakcja oksydacji LDL jest początkowym etapem tworzenia się zapalenia i tworzenia blaszki miażdżycowej. Tokoferol jest mocnym inhibitorem tego procesu. Dzięki temu naczynia krwionośne chronione są przed powstawaniem zmian miażdżycowych. Ponadto witamina ta zapobiega agregacji płytek krwi, co również wpływa prewencyjnie na rozwój choroby wieńcowej [1,4].

 

5. Witamina E zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej

Fakt o witaminie E nr 5

Witamina E wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Stymuluje do pracy geny supresorowe, czyli takie, które hamują proliferację komórek i powstawanie nowotworu. Dodatkowo działanie antyoksydacyjne wzmacnia profilaktykę przeciwnowotworową. Wolne rodniki powodują uszkodzenia komórek, co może się przyczyniać do nowotworzenia [1,5].

 

6. Anemia może być objawem niedoboru witaminy E

Fakt o witaminie E nr 6

Niedobór witaminy E jest bardzo rzadki. Najczęściej jest spotykany u osób, w przypadku których z jakiegoś powodu ograniczone jest wchłanianie substancji odżywczych z przewodu pokarmowego. Objawami niedoboru są:

 • problemy z widzeniem,
 • wiotkość mięśni,
 • spadek odporności,
 • problemy z chodzeniem,
 • anemia: pojawia się w związku z uszkodzeniem krwinek przez wolne rodniki,
 • zaburzenia równowagi.

 

Jeśli któryś z tych objawów się pojawia, a w dodatku pacjent ma problemy z wchłanianiem tłuszczy warto wykonać badania w kierunku deficytu tej witaminy [1,2]. Zobacz też https://leki.pl/poradnik/niedobor-zelaza-przyczyny-i-zasady-skutecznej-suplementacji/

 

7. Aby zwiększyć skuteczność suplementacji, zażywaj witaminę po tłustym posiłku.

Fakt o witaminie E nr 7

Witamina E należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. W związku z tym, aby poprawić jej wchłanianie, z przewodu pokarmowego powinno się zażywać ją w trakcie, lub po tłustym posiłku [1].

 

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Niedobór witaminy E jest to stan odżywiania spowodowany niedoborem witaminy E w organizmie. Może być to spowodowane zbyt małą podażą witaminy E z dietą lub słabym wchłanianiem tej witaminy przez organ…
Omawiane substancje
Podsumowanie
SchorzeniaNiedobór witaminy E
KategoriaWitamina E,
Witaminy i minerały
TematyFakty i mity,
Suplementacja
AutorMartyna Piotrowska
Ostatnia aktualizacja4 miesiące temu
Data publikacji19.01.2022
Bibliografia5 źródeł