Co to jest zespół gillesa de la tourette’a?

Zespół Gillesa de la Tourette’a (inaczej zespół tików głosowych i ruchowych) to zaburzenie neurologiczne charakteryzujące się niekontrolowanymi, nagłymi i powtarzającymi się ruchami ciała i dźwiękami (tikami). Jest to stan chroniczny, ale jego nasilenie może się różnić.

Przyczyny

Jakie są przyczyny zespołu gillesa de la tourette’a?

Przyczyna zespołu Tourette’a nie jest jeszcze do końca poznana. Jest on uwarunkowany genetycznie, a dodatkowo towarzyszą mu często inne zaburzenia, takie jak ADHD.

Objawy

Jakie są objawy zespołu gillesa de la tourette’a?

Zespół Tourette’a objawia się niekontrolowanymi ruchami lub dźwiękami, których nie można powstrzymać (tak zwane tiki). Mogą to być proste tiki, takie jak mruganie okiem, czy bardziej skomplikowane, jak machanie ręką. Tiki głosowe to na przykład kaszlenie lub wydawanie dziwnych dźwięków. Czasami tiki mogą być obraźliwe lub wulgarne.

Diagnoza

Jak diagnozuje się zespół gillesa de la tourette’a?

Diagnoza zespołu Tourette’a jest ustalana przez lekarza na podstawie objawów, które opisuje pacjent lub które obserwuje lekarz. Ważne jest, że tiki ruchowe i głosowe muszą występować przez przynajmniej rok i zaczynać się przed 18 rokiem życia. Lekarz może zlecić też inne badania, aby wykluczyć inne przyczyny obserwowanych objawów. Nie ma konkretnego testu pozwalającego na zdiagnozowanie tego zaburzenia.

Leczenie

Jak leczy się zespół gillesa de la tourette’a?

Leczenie zespołu Tourette’a jest indywidualne i zazwyczaj złożone, obejmując różne metody, zależnie od nasilenia objawów. Często stosuje się terapię behawioralną, która pomaga nauczyć pacjenta, jak kontrolować swoje tiki. W przypadku silnych tików, lekarz może zasugerować leki. Są to często leki przeciwpsychotyczne, jak haloperydol lub pimozyd, które zmniejszają napięcie nerwowe. Jednakże powyższe leki zazwyczaj są stosowane tylko w najtrudniejszych przypadkach. W każdym przypadku leczenie musi być dostosowane indywidualnie i pod stałą kontrolą lekarza.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zespołowi gillesa de la tourette’a?

Nie ma konkretnych środków zapobiegawczych dla zespołu Tourette’a, ponieważ przyczyna nie jest do końca poznana. Skoncentruj się na zdrowym trybie życia, w tym na regularnym odpoczynku i aktywności fizycznej. Niemniej jednak, zorientowanie się w objawach pozwala na wczesne diagnozowanie i wprowadzenie odpowiedniego leczenia, co może łagodzić objawy. Pamiętaj o regularnych wizytach u lekarza.