, ,

Jak pozbyć się ropy w dziąśle?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Jak usunąć ropień zęba?

Ropień zęba i ropa w dziąśle są z reguły bardzo bolesne. Są one również potencjalnie niebezpieczne dla organizmu, mogąc prowadzić do jego zakażenie. Pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć tych dolegliwości i nie należy zwlekać z wizytą u stomatologa. Co można zrobić w międzyczasie, czekając na wizytę? Czy można w jakiś sposób samodzielnie usunąć ropę z zęba lub dziąseł?
Ropień na dziąśle (fot. Canva).

Co to jest ropień zęba?

Ropień w dziąśle jest przestrzenią wypełnioną ropą, która powstała w wyniku rozpadu i upłynnienia obumarłych tkanek. W większości przypadków ropień powstaje w efekcie zaawansowanej próchnicy i powstałego w związku z tym stanu zapalnego i martwicy miazgi zęba. Takie warunki są idealne do namnażania się drobnoustrojów, które przenikają do tkanek okołowierzchołkowych. W rezultacie infekcja stopniowo niszczy tkanki otaczające ząb, które są wypełnione przez uszkodzone tkanki, martwe komórki i bakterie [1].

Jakie objawy daje ropień zęba?

Gdy powstaje ropień zęba, można spodziewać się następujących objawów:

 • samoistnie pojawiający się silny pulsujący, tętniący ból, który może promieniować do innych zębów;
 • ból nasila się i jest szczególnie dokuczliwy w przypadku nagryzania chorym zębem np. podczas spożywania posiłków;
 • jest szczególnie dokuczliwy w nocy oraz w pozycji leżącej, przez co utrudnia spanie i może powodować nocne wybudzenia;
 • może pojawić się zaczerwienienie skóry na wysokości zmiany, opuchlizna czy powiększenie węzłów chłonnych;
 • zdarza się gorączka oraz problemy ze spożywaniem posiłków, co prowadzi do osłabienia organizmu;
 • w rzadkich przypadkach może dojść do problemów z otwieraniem ust i oddychaniem [2,3].

Jakie postacie może mieć ropień zęba?

Wraz z rozwojem zapalenia, ropień może przyjąć różne postacie. Najczęściej ropień zęba określa się w trzech stadiach:

 • okołowierzchołkowy, kiedy stan zapalny obejmuje tylko miazgę zęba i tkanki okołowierzchołkowe;
 • podokostnowy, nieleczony ropień okołowierzchołkowy może doprowadzić do wysięku ropy do przyległych tkanek i gromadzenia  się jej pod okostną wyrostka zębodołowego;
 • podśluzówkowy, stan zapalny penetruje dalej, pokonując barierę okostnej, dostaje się pod błonę śluzową [1,3].

Jakie mogą być powikłania ropy w dziąśle?

Zaniedbany i nieleczony ropień może prowadzić do wysokiej gorączki czy problemów ze spożywaniem posiłków, czy oddychaniem. Ze względu na bliskość silnie unaczynionych okolic podoczodołowych i nosa, istnieje ryzyko rozprzestrzenienia się wysięku ropnego na cały organizm, co może być szczególnie niebezpieczne. Z tego względu pod żadnym pozorem nie należy zwlekać z wizytą u stomatologa, w przypadku podejrzenia ropnia zęba [3].

Ropa w dziąśle — jak się jej pozbyć?

Niestety bez wizyty u stomatologa najczęściej się nie obejdzie, zmiany będą się tylko pogarszały, powodując coraz więcej objawów i będąc coraz trudniejszymi w leczeniu. W przypadku ropnia okołowierzchołkowego z reguły stosuje się leczenie kanałowe zęba (usunięcie zmienionej zapalnie miazgi). Bardziej zaawansowane stadia, czyli ropnie podokostnowe i podśluzówkowe, wymagają z reguły nacięcie ropnia (ważne jest, aby usunąć całą ropę). Dentyści mogą dodatkowo wdrożyć antybiotykoterapię, szczególnie jeżeli występuje gorączka czy duży obrzęk [1].

Czy można samemu usunąć ropę z dziąsła?

Co wyciąga ropę z zęba? Lek na ropne zapalenie dziąseł

Zdarza się, że na wizytę u stomatologa trzeba chwilę poczekać. Jednak silny ból i inne objawy skutecznie obniżają jakość życia. Z tego względu warto zastosować domowe sposoby, które mogą pomóc. Należy jednak pamiętać, że nie zastąpią wizyty u lekarza i nie powinny powodować odwlekania wizyty u stomatologa. Warto zastosować poniższe porady:

 • płukanie jamy ustnej roztworem wody z solą (nawet kilka razy dziennie), co powinno wyciągnąć ropę na zewnątrz zęba;
 • alternatywą może być płukanie jamy ustnej zimnym naparem mięty lub preparatami antybakteryjnymi dostępnymi w aptece np. Eludril Classic;
 • nie powinno przykładać się wacika nasączonego alkoholem w miejscu występowania ropnia (pomimo że daje chwilową ulgę, to powyższe metody są skuteczniejsze);
 • pacjenci często przyjmują leki przeciwbólowe zawierające paracetamol np. Apap czy ibuprofen np. Ibum – leki przeciwbólowe, nawet silne, nie wyleczą jednak problemu i, prędzej czy później, pacjent trafi do dentysty [1-3].

Jaki antybiotyk na ząb z ropą?

Pacjenci często przychodzą do apteki i pytają o antybiotyk na ząb z ropą. Farmaceuta powinien wyjaśnić takiemu pacjentowi, że ta dolegliwość nie wymaga antybiotykoterapii, ale profesjonalnego leczenia stomatologicznego. Antybiotyki działają przeciwbakteryjnie, ale nie przeciwbólowo i przeciwzapalnie, i nie wyeliminują przyczyny powstania dolegliwości. Oczywiście zdarza się, że lekarz dentysta przepisze antybiotyk. Dzieje się tak jednak w przypadku gorączki lub innych objawów, które uzasadniają jego zastosowanie. Jest on dodatkiem, a nie głównym składnikiem leczenia. Wśród najczęściej przepisywanych antybiotyków znajdują się klindamycyna np. Clindamycin, azytromycyna np. Sumamed lub amoksycylina np. Amoksiklav [1].

Domowe sposoby na ropę w dziąśle. Jak usunąć ją samodzielnie?

Kategorycznie odradza się wszelakich prób samodzielnego usunięcia lub jakiejkolwiek próby przekłuwania ropnia. Należy to zostawić dentyście, samemu można tylko wyrządzić sobie krzywdę. W oczekiwaniu na wizytę u dentysty można stosować domowe sposoby, które łagodzą objawy [3].

Podsumowanie

Ropień zęba jest poważną dolegliwością, której nie należy lekceważyć. Nie wolno jednocześnie odkładać wizyty u dentysty. Nie ma innego sposobu pozbycia się ropy z dziąsła, a zbyt długie czekanie tylko pogorszy sprawę. Wraz z narastaniem problemu, leczenie będzie tylko trudniejsze. Zdecydowanie łatwiej jest leczyć ropień okołowierzchołkowy, niż dwa pozostałe. Stosowanie leków przeciwbólowych czy płukanie ust tylko zmniejszy objawy i może opóźnić wizytę u dentysty. Stadium ropnia może być wtedy dużo bardziej zaawansowane, dlatego nie warto, i nie należy zwlekać.

Bibliografia

 1. Grygorczuk, Sambor, et al. „Próchnica zębów jako przyczyna zakażeń ropnych ośrodkowego układu nerwowego.” Polski Przegląd Neurologiczny 2.1 (2006): 43-47.
 2. Athirah, Aimi, et al. „Urazowa ekstrakcja zęba z ciężkimi powikłaniami.” (2020).
 3. Burczyńska, Aleksandra, et al. „Periapical abscess–etiology, pathogenesis and epidemiology.” Przegl Epidemiol 71.3 (2017): 417-428.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Amoksycylina

  Amoksycylina jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu infekcji bakteryjnych. Jest skuteczna w zwalczaniu wielu rodzajów bakterii, w tym tych wywołujących zapalenie gardła, oskrzeli, ucha, zatok i dróg moczowych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Azytromycyna

  Azytromycyna jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu infekcji bakteryjnych. Jest skuteczna w zwalczaniu bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Chlorheksydyna

  Chlorheksydyna to antyseptyczna substancja stosowana do dezynfekcji skóry i błon śluzowych. Jest skuteczna w zwalczaniu bakterii, wirusów i grzybów, dlatego często używana jest w medycynie i kosmetologii.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Ibuprofen

  Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ibuprofen jest dostępny bez recepty w aptekach.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Klindamycyna

  Klindamycyna to antybiotyk stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Substancja ta działa na wiele rodzajów bakterii, hamując ich wzrost i rozwój.
  substancje syntetyczne
 • Paracetamol

  Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu głowy, zębów, mięśni oraz gorączki.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Ostre zapalenie dziąseł

  Ostre zapalenie dziąseł to choroba, która charakteryzuje się stanem zapalnym dziąseł. Objawia się bólem, obrzękiem i krwawieniem dziąseł. W przypadku braku leczenia może prowadzić do utraty zębów.
 • Zapalenie dziąseł i choroby przyzębia

  Schorzenia jamy ustnej, takie jak zapalenie dziąseł i choroby przyzębia, mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak utrata zębów i choroby serca. Wczesne wykrycie i leczenie tych schorzeń jest kluczowe dla zachowania zdrowia jamy ustnej i ogólnego zdrowia organizmu.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .