aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Najlepsza maść na blizny po oparzeniu – co warto kupić w aptece?

Blizny po oparzeniu – jak się ich pozbyć?

Blizny mogą być efektem oparzeń, skaleczeń, urazów czy wszelkiego rodzaju wypadków. Są rany, które same szybko się goją, a nowo powstała tkanka nie różni się od otaczającej skóry oraz takie, które ulegają bliznowaceniu. Oparzenia należą właśnie do tej grupy uszkodzeń ciała, które pozostawiają blizny. Najczęściej mają one czerwono-bordowe zabarwienie oraz mają twardy i wypukły kształt. Jakie preparaty można zastosować, aby przyspieszyć regenerację skóry? Czy blizny po oparzeniu zawsze już zostają na skórze?

Czym jest blizna po oparzeniu?

W wyniku urazu takiego jak oparzenie z reguły powstają blizny w miejscu uszkodzenia skóry. Świeże blizny najczęściej są bolesne, obserwuje się zaczerwienienie skóry oraz świąd. Blizny są tkanką łączną włóknistą, która powstaje podczas gojenia się rany i najczęściej jest procesem długotrwałym (może trwać nawet do pół roku). Co ważne, w przypadku ran po oparzeniach, nie wolno zwlekać z rozpoczęciem leczenia, ponieważ z czasem będzie coraz trudniej osiągnąć zadowalający efekt. Co więcej, w przypadku poparzenia skóry, leczenie może trwać nawet 2 lata, a sama blizna może nigdy nie zniknąć (leczenie zmniejsza jej widoczność, blizna blaknie i się zmniejsza) [1,2].

Jakie są rodzaje oparzeń?

To, czy powstanie blizna oraz jaki będzie jej rodzaj, zależy od intensywności oraz długości kontaktu ze źródłem oparzenia. W zależności od tego, jaką powierzchnię skóry obejmują oparzenia, są one klasyfikowane w następujący sposób:

 • oparzenia 1. stopnia – zewnętrzna warstwa skóry (naskórek), pojawia się zaczerwienienie i ból, rzadko pojawiają się blizny, a leczenie trwa z reguły kilka dni;
 • oparzenia 2. stopnia – naskórek i warstwa skóry pod nią (skóra właściwa), pojawiają się ból, zaczerwienienie i mogą występować pęcherze, leczenie trwa kilkanaście dni, mogą pozostać blizny;
 • oparzenia 3. stopnia są najpoważniejsze, niszczą nie tylko dwie górne warstwy skóry jak w oparzeniu 2. stopnia, ale również mogą dotyczyć kości, ścięgien i zakończeń nerwowych, skóra może robić się biała lub czarna, takie oparzenia są bardzo trudne i czasochłonne w leczeniu i najczęściej pozostawiają blizny [1,3].

Co zrobić, aby blizny były mniej widoczne?

Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja naskórka. Zastosowanie odpowiednich preparatów ma bardzo duży wpływ na proces regeneracji skóry i rehabilitację blizny. Mogą to być specjalne preparaty do smarowania takie jak kremy, maści czy żele lub specjalne opatrunki silikonowe. Zaletą takich opatrunków jest fakt, że mają bezpośredni kontakt z blizną, co powoduje jej wypłaszczenia, zmiękczenie i zmianę koloru na jaśniejszy.

Alternatywą mogą być wyroby uciskowe przygotowane na indywidualne zamówienie. Powodują one stały ucisk na powierzchnię blizny,  co zmniejsza świąd i pieczenie, blizna zaczyna wypłaszczać i zmieniać kolor na bardziej przypominający zdrową skórę. Takie wyroby mogą być zastosowane praktycznie na każdą bliznę, ale nie mogą być stosowane na rany. Z tego względu przed ich zastosowaniem należy wygoić ranę i stosować je dopiero na blizny.

Bardziej zaawansowane sposoby radzenia sobie z bliznami to zabiegi chirurgiczne lub terapia laserowa. Usuwanie blizn za pomocą lasera polega na wypaleniu uszkodzonych tkanek, poprzez skierowaną ma bliznę wiązkę lasera. Są one znacznie bezpieczniejsze i pozwalają na szybszą rekonwalescencję w porównaniu do zabiegów chirurgicznych [1-3].

Stare blizny po oparzeniu — co można zrobić?

W przypadku przechodzonych, starych blizn (keloidów) leczenie wygląda troszeczkę inaczej. Nie stosuje się w ich przypadku terapii laserem. Ich leczenie polega na polepszeniu elastyczności blizny. W tym celu stosuje się m.in. kremy, żele czy opatrunki silikonowe. Często łączy się taki żel z opatrunkiem lub wyrobem uciskowym. W efekcie blizna staje się bardziej elastyczna i lepiej wygląda. Jednak tak jak już było wspomniane, najlepsze efekty daje szybkie rozpoczęcie leczenia świeżych blizn [1].

Maść na blizny po oparzeniu — czym jest smarować? Produkty z apteki

Maści, które najlepiej sprawdzoną się przy oparzeniach to:

Alantan Plus maść 30 g, lek bez recepty

 • 1 g maści zawiera 20 mg alantoiny i 50 mg deksopantenolu;
 • stosuje się od 1 do kilku razy na dobę;
 • produkt leczniczy jest stosowany w leczeniu ran, takich jak otarcia, niewielkie skaleczenia, pęknięcia skóry, oparzenia słoneczne, oparzenia po radioterapii czy fototerapii [4].

Bepanthen krem 30 g, lek bez recepty

 • 1 g kremu zawiera 50 mg dekspantenolu;
 • krem stosuje się 1 lub kilka razy dziennie w zależności od potrzeb;
 • preparat jest stosowany w leczeniu powierzchownych ran i otarć naskórka, niewielkich oparzeń termicznych i słonecznych oraz codziennej pielęgnacji skóry [5].

Cepan krem 35 g, lek bez recepty

 • 1 g kremu zawiera 0,20 g wyciągu z cebuli, 0,05 g wyciągu z rumianku  50 IU heparyny sodowej i 10 mg alantoiny;
 • zarówno dzieci jak i osoby dorosłe powinny stosować produkt 2-3 razy dziennie;
 • lek jest stosowany m.in. w leczeniu blizn po oparzeniach i zabiegach chirurgicznych [6].

Contractubex żel 20 g, lek bez recepty

 • 1 g żelu zawiera 50 j.m. heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli oraz 10 mg alantoiny;
 • preparat stosuje się kilka razy dziennie zgodnie z ulotką;
 • żel stosuje się w leczeniu blizn różnego pochodzenia, w tym po oparzeniach [7].

Octenisept Protect & Repair krem ochronno-pielęgnacyjny 20 ml,  kosmetyk

 • krem zawiera pantenol, bisabolol, emolienty, olej parafinowy i oktenidyny;
 • kosmetyk może być stosowany od 1 do 3 razy na dobę;
 • preparat stosuje się na oparzenia, otarcia, zadrapania, odparzenia skóry oraz w celu pielęgnacji skóry wrażliwej [8]j.

Silaurum, silikonowy żel na blizny z nanokoloidami złota 15 ml, wyrób medyczny

 • wyrób medyczny zawiera polisiloksany, cyklopentasiloksan, nanokoloid złota i dwutlenek krzemu;
 • produkt stosuje się 2 razy dziennie przez okres minimum 2 miesięcy;
 • preparat stosuje się w leczeniu nowych i starych blizn różnego pochodzenia, w tym blizn pooparzeniowych [9].

Czy blizny po oparzeniu mogą całkowicie zniknąć?

Blizny po oparzeniu zazwyczaj nie znikają całkowicie, ale ich widoczność i wygląd można zminimalizować. Często zależy to od głębokości i rozległości urazu, jak również od sposobu leczenia i pielęgnacji blizny. W przypadku blizn po oparzeniach drugiego stopnia, trwałość i widoczność blizn zależą od intensywności i długości kontaktu ze źródłem oparzenia. Leczenie zmniejsza widoczność blizny, powoduje jej blaknięcie i zmniejszenie się, ale może nie zniknąć całkowicie.

Warto pamiętać, że każda blizna jest inna, i nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy blizna po oparzeniu całkowicie zniknie. Ważne jest skonsultowanie się z lekarzem lub specjalistą dermatologiem, którzy mogą ocenić bliznę i zalecić odpowiednie metody pielęgnacji i leczenia.

Podsumowanie

Część preparatów jak np. Alantan Plus maść, Bepanthen krem czy Octenisept Protect & Repair krem nadadzą się tylko w przypadku niewielkich poparzeń słonecznych. W przypadku poważnych oparzeń polecane są takie preparaty jak np. Contractubex, Silaurum czy Cepan.

W takim razie czy istnieje najlepsza maść na blizny po oparzeniu? Wszystko zależy od stopnia oparzenia i blizny. W przypadku drobnych oparzeń słonecznych wystarczy odpowiednio natłuścić skórę i ją zregenerować, a szansa na powstanie blizny jest minimalna. W przypadku poważniejszych oparzeń, gdzie ryzyko blizny jest poważniejsze, należy używać silikonowych żeli lub opatrunków.

W poważniejszych sytuacjach konieczna może być z kolei interwencja chirurgiczna lub zabieg laserem. W żadnym wypadku nie należy zaniedbać oparzenia, ponieważ im szybciej podjęte zostaną kroki zaradcze, tym mniejsza szansa na powstanie niechcianej blizny.

Bibliografia

 1. Hudspith, Jackie, and Sukh Rayatt. „3 Pierwsza pomoc i leczenie lekkich oparzeń.”
 2. Jamrógiewicz, Marzena, et al. „Silikonowe preparaty do leczenia powierzchniowego blizn.” Farm. Pol 66 (2010): 437-442.
 3. Nyka, Wiesława, and Hanna Tomczak. „Presoterapia w profilaktyce i leczeniu blizny przerostowej po oparzeniu skóry.”
 4. Alantan plus maść charakterystyka produktu leczniczego
 5. Bepanthen krem charakterystyka produktu leczniczego
 6. Cepan charakterystyka produktu leczniczego
 7. Contractubex charakterystyka produktu leczniczego
 8. https://octenisept.pl/krem/ (30.05.2022 19:05)
 9. https://solinea.pl/silaurum 30.05.2022 19:27)

Omawiane substancje

 • Alantoina

  Alantoina to organiczny związek chemiczny o właściwościach łagodzących i regenerujących skórę. Jest stosowana w kosmetyce i medycynie.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Dekspantenol

  Dekspantenol to organiczny związek chemiczny z grupy alkoholi. Jest stosowany w kosmetyce i medycynie ze względu na swoje właściwości nawilżające i regenerujące skórę.
  substancje syntetyczne
 • Silikon

  Silikon jest półmetalem o właściwościach izolacyjnych. Jest stosowany w produkcji elektroniki oraz w kosmetyce.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Oparzenia termiczne i chemiczne

  Oparzenia termiczne i chemiczne są to schorzenia, które powodują uszkodzenie skóry i tkanki podskórnej w wyniku działania wysokiej temperatury lub substancji chemicznych. Objawy mogą obejmować ból, zaczerwienienie, pęcherze i owrzodzenia.
 • Oparzenie słoneczne drugiego stopnia

  Oparzenie słoneczne drugiego stopnia jest stanem zapalnym skóry wywołanym nadmiernym narażeniem na promieniowanie UV. Charakteryzuje się zaczerwienieniem, bólem, pęcherzami i łuszczeniem skóry.
 • Oparzenie termiczne I stopnia

  Oparzenie termiczne I stopnia to łagodne schorzenie skóry, które powstaje w wyniku krótkotrwałego działania wysokiej temperatury. Charakteryzuje się zaczerwienieniem, bólem i obrzękiem skóry, ale nie powoduje poważnych uszkodzeń tkanek. W większości przypadków oparzenie to można leczyć w domu, stosując odpowiednie środki przeciwbólowe i łagodzące.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .