leki-orange

Otarcia

Rozdziały

Jakie są objawy otarć?

Zakażenie rany początkowo objawia się zaczerwienieniem i obrzękiem. Pojawia się również ropna wydzielina, a ropiejące otarcie skóry boli. Jeśli rana nie zostanie w porę odkażona, może dojść do zakażenia uogólnionego. Wówczas pojawia się gorączka, powiększenie węzłów chłonnych i osłabienie.

Jakie są przyczyny otarć?

Otarcie to rana, która powstaje wskutek kontaktu skóry z:
-szorstką powierzchnią. To najczęściej asfalt czy płyty chodnikowe podczas upadku (najczęściej zdarza się otarcie skóry na kolanie u dzieci),
-z przedmiotem, który ociera skórę z warstwy zrogowaciałej naskórka (np. chropowata ściana, ciasne buty).
Ponieważ otarcia mogą być zanieczyszczone, a i stają się wrotami dla bakterii, zaniedbana rana może ulec zakażeniu i ropieniu.

Jak zdiagnozować otarcia?

Otarcia są stwierdzanie na podstawie wizualnej oceny zmian skórnych i towarzyszących im objawów.

Jak zapobiegać otarciom?

Prawidłowe oczyszczenie i zaopatrzenie rany sprawia, że proces naprawczy przebiega szybko i bez komplikacji. Dodatkowo, prawidłowe postępowanie z raną pozwala zmniejszyć widoczność ewentualnej blizny, która mogłaby być widoczna przez wydłużony proces gojenia.

Leczenie otarć

Otarcia, pomimo płytkiego urazu skóry, niekiedy trudno się goją. Zdarza się, że wynika z zanieczyszczeń pozostających w ranie po urazie. To dlatego warto pamiętać o dezynfekcji rany. Do przemycia i dezynfekcji otarcia można wykorzystać:
-oktenidynę
-wodę utlenioną,
-chlorheksydynę,
-kwas borowy,
-etakrydynę (rivanol).

Loading...

Leki na otarcia

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu otarć.
Loading...

Koniec.

No more pages to load