leki-orange

Halitoza

Rozdziały

Jakie są objawy halitozy?

Objaw halitozy to odczuwanie nieprzyjmengo zapachu z ust. W postaci rzekomej zapach ten odczuwany jest jedynie przez pacjenta, natomiast w prawdziwej- jest to odczucie obiektywne, również przez osoby otaczające pacjenta.

Jakie są przyczyny halitozy?

Przyczyną halitozy są lotne związki siarki produkowane przez bakterie obecne w jamie ustnej. Halitoza będzie szczególnie nasilona przy zmniejszeniu fizjologicznego wydzielania śliny np. wskutek głodzenia. Powodem halitozy są również: niedostateczna higiena jamy ustnej, choroby przyzębia i dziąseł, zapalenie migdałków, owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej oraz polekowe zmniejszenie wydzielanie śliny (po stosowaniu leków z grupy parasympatykolityków oraz diuretyków).

Jak zdiagnozować halitozę?

Diagnoza jest najczęściej stawiana przez lekarza stomatologa, ale gdy przyczyną nie są problemy w jamie ustnej pacjent kierowany jest na dalsze badania np., do laryngologa, ponieważ schorzenie jakiem jest halitoza może wynikać także z nieprawidłowości związanych np. z migdałkami.

Jak zapobiegać halitozie?

Zapobieganie halitozie prawdziwej jest analogiczne do metod leczenia objawowego. Należy unikać pokarmów odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach z jamy ustnej oraz dbać o jej higienę- mycie, płukanie i nitkowanie zębów oraz czyszczenie języka.

Leczenie halitozy

Leczenie halitozy ma charakter przyczynowy oraz objawowy. Najważniejszą kwestią jest zlikwidowanie przyczyny powodującej przykry zapach np. wyleczenie wszelkich nieprawidłowości w jamie ustnej. Dodatkowo ważna rolę odgrywa higiena jamy ustnej- mycie, płukanie i nitkowanie zębów. Pomocniczo można stosować np. gumę do żucia.

Leki na halitozę

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu halitozy.