Co to jest halitoza?

Halitozą nazywamy inaczej nieprzyjemny zapach z ust podczas wydychania powietrza. Wyróżniamy dwa rodzaje halitozy prawdziwą oraz rzekomą. Halitoza prawdziwa to obiektywnie wyczuwany przykry zapach z ust. Może występować fizjologicznie po nocnym zmniejszeniu produkcji śliny, a ustępuje po umyciu zębów. Halitozą rzekomą określamy sytuację, w której pacjent wyczuwa przykry zapach z ust, ale nie jest to potwierdzone przez inne osoby.

Przyczyny

Jakie są przyczyny halitozy?

Przyczyną halitozy są lotne związki siarki produkowane przez bakterie obecne w jamie ustnej. Halitoza będzie szczególnie nasilona przy zmniejszeniu fizjologicznego wydzielania śliny np. wskutek głodzenia. Powodem halitozy są również: niedostateczna higiena jamy ustnej, choroby przyzębia i dziąseł, zapalenie migdałków, owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej oraz polekowe zmniejszenie wydzielanie śliny (po stosowaniu leków z grupy parasympatykolityków oraz diuretyków). Przyczyną może być również palenie tytoniu, spożywanie napojów alkoholowych lub spożycie niektórych pokarmów takich jak np. cebula i czosnek.

Objawy

Jakie są objawy halitozy?

Objaw halitozy to odczuwanie nieprzyjemnego zapachu z ust. W postaci rzekomej zapach ten odczuwany jest jedynie przez pacjenta, natomiast w prawdziwej- jest to odczucie obiektywne, również przez osoby otaczające pacjenta.

Diagnoza

Jak diagnozuje się halitozę?

Diagnoza jest najczęściej stawiana przez lekarza stomatologa, ale gdy przyczyną nie są problemy w jamie ustnej, pacjent kierowany jest na dalsze badania np., do laryngologa, ponieważ schorzenie jakim jest halitoza, może wynikać także z nieprawidłowości związanych np. z migdałkami.

Leczenie

Jak leczy się halitozę?

Leczenie halitozy ma charakter przyczynowy oraz objawowy. Najważniejszą kwestią jest zlikwidowanie przyczyny powodującej przykry zapach np. wyleczenie wszelkich nieprawidłowości w jamie ustnej. Dodatkowo ważną rolę odgrywa higiena jamy ustnej- mycie, płukanie i nitkowanie zębów. Pomocniczo można stosować np. gumę do żucia.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się halitozie?

Zapobieganie halitozie prawdziwej jest analogiczne do metod leczenia objawowego. Należy unikać pokarmów odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach z jamy ustnej oraz dbać o jej higienę- mycie, płukanie i nitkowanie zębów oraz czyszczenie języka.