aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Halitoza — jak pozbyć się nieświeżego oddechu?

Co to jest halitoza?

Choć stanowi ona powszechny problem społeczny, często jest bagatelizowana. Sama nie jest chorobą a jedynie objawem. Halitoza, bo o niej mowa wprowadza w zakłopotanie wielu pacjentów, wpływając na ich komunikację społeczną i życie. 

Problem nieświeżego oddechu

Termin halitoza określa schorzenie objawiające się nieprzyjemnym zapachem z ust. Pochodzi on od połączenia słów halitus (łac. zapach) oraz osis (grec. przewlekłe zaburzenie). Główną przyczyną halitozy są znajdujące się w jamie ustnej bakterie beztlenowe. Nieświeży oddech może wskazywać na występowanie chorób podstawowych. Często problem halitozy staramy się maskować, ale znacznie lepszym rozwiązaniem jest wykrycie i wyleczenie przyczyny nieświeżego oddechu [1,2,3]. 

Przyczyny halitozy 

Za najważniejszą przyczynę (85%) nieświeżego oddechu uznawane są schorzenia jamy ustnej, zapalenia przyzębia, próchnica, nalot na języku oraz nieodpowiednia higiena. Rozwijające się w jamie ustnej bakterie beztlenowe w wyniku przeprowadzanych przez nie procesów metabolicznych wytwarzają lotne związki siarki. Ich rozwojowi sprzyja pH środowiska oraz zalegające resztki pokarmu bogate w aminokwasy. W związku z tym to stomatolodzy są pierwszymi specjalistami, którzy mogą pomóc w rozwiązaniu problemu halitozy. Ponadto do problemu nieświeżego oddechu mogą przyczyniać się również:

 • zaburzenia ucha, nosa i gardła (10%),
 • zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
 • kserostomia (suchość jamy ustnej),
 • zaburzenia endokrynologiczne,
 • cukrzyca,
 • schorzenia nerek [2].

Halitozę fizjologiczną mogą powodować także złe nawyki dietetyczne (spożywanie nadmiaru pokarmów bogatych w siarkę). Dodatkowo spożywanie alkoholu, palenie papierosów oraz zażywanie niektórych leków np. neuroleptyków (Perazin, Ketrel), leków antycholinergicznych (Buscopan, Scopolan, Bellergot) przyczynia się również do występowania halitozy. W przypadku halitofobii często przyczyny upatruje się w problemach psychiatrycznych lub psychologicznych [4].

Czytaj więcej: Skuteczny lek na afty. Sachol, Dentosept, czy Dezaftan?

Rodzaje halitozy

Halitoza fizjologiczna

Nie jest związana z żadnymi procesami chorobowymi. Pojawia się zazwyczaj rano, tuż po przebudzeniu. Ma ona związek z procesami gnilnymi, jakie zachodzą w jamie ustnej w trakcie snu.

Halitoza patologiczna

Związana z procesem chorobowym toczącym się w organizmie. Jest spowodowana przez bakterie beztlenowe produkujące lotne związki siarki.

Pseudohalitoza

Subiektywne odczucie pacjenta o nieprzyjemnym zapachu z ust. Często prowadzi do halitofobii, czyli silnej obawy przed nieświeżym oddechem [1,3]. 

Wskazówki praktyczne, czyli 6 rad jak postępować w przypadku halitozy

 1. Zmniejszenie w diecie produktów bogatych w siarkę (np. czosnek, cebula, brokuły, seler, rzodkiewka, ryby, jaja, przetwory mleczne, wołowina, wieprzowina, drób).
 2. Higiena jamy ustnej (regularne mycie zębów, stosowanie płynów do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną, używanie skrobaczki do języka i nici dentystycznych).
 3. Spożywanie odpowiedniej ilości wody.
 4. Zrezygnowanie z palenia papierosów i spożywania alkoholu.
 5. Żucie gumy po każdym posiłku [3].
 6. Pomocniczo można zastosować produkty dostępne w aptekach takie jak: Halitomin, Lacident, Wyciag z pietruszki.

Bibliografia

 1. Interventions for managing halitosis.[Online].Available: https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD012213.pub2/full [Accessed: 23-Mar-2021].
 2. Halitosis: the multidisciplinary approach. [Online].Available:  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22722640/.[Accessed: 23-Mar-2021].
 3. Bad breath: What causes it and what to do about it. [Online].Available:  https://www.health.harvard.edu/blog/bad-breath-what-causes-it-and-what-to-do-about-it-2019012115803. [Accessed: 23-Mar-2021].
 4. Prevalence of halitosis in children considering oral hygiene, gender and age.[Online].Available: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/idh.12077.[ Accessed: 23-Mar-2021].

Omawiane substancje

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

Omawiane schorzenia

 • Halitoza

  Halitoza to schorzenie charakteryzujące się nieprzyjemnym zapachem z ust, który może mieć różne przyczyny, takie jak choroby jamy ustnej, problemy z układem trawiennym czy palenie papierosów. W leczeniu halitozy ważne jest przede wszystkim wyeliminowanie przyczyny oraz dbanie o higienę jamy ustnej.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .