Dostępne postaci leku

tabletki powlekane

Działanie

Spiramycyna to antybiotyk, który działa na bakterie, „blokując” ich zdolność do produkcji białek, które są niezbędne do ich wzrostu i namnażania. Kiedy bakterie nie mogą rosnąć stają się słabsze i łatwiejsze do pokonania przez układ odpornościowy organizmu.

Wskazania

Leki zawierające Spiramycynę stosuje się, gdy potrzebujemy zwalczyć różne zakażenia bakteryjne. Działa dobrze na bakterie powodujące infekcje gardła, nosa, ucha, skóry, a także układu moczowego i płuc.

Przeciwwskazania

Leków zawierających Spiramycynę nie powinieneś stosować, jeśli masz alergię na Spiramycynę, inne antybiotyki makrolidowe lub jakikolwiek inny składnik leku. Nie należy ich również stosować, jeśli masz problemy z wątrobą. Ważne jest również, aby nie podawać tych leków dzieciom poniżej 10 roku życia.

Działania niepożądane

Spiramycyna to antybiotyk, który może powodować kilka niepożądanych efektów. Możesz odczuwać nudności, wymioty, ból brzucha lub biegunkę. Może pojawić się także uczucie zmęczenia. Niektóre osoby mogą doświadczyć reakcji alergicznych, takich jak wysypka, swędzenie, duszność. Bardzo rzadko może wystąpić żółtaczka.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania spiramycyny mogą obejmować ból brzucha, nudności, wymioty, biegunkę, utratę apetytu. Mogą pojawiać się też zaburzenia słuchu.

Środki ostrożności

Stosując Spiramycynę, pamiętaj, aby nie przekraczać zalecanej dawki i nie zapominać o regularnym jej przyjmowaniu. Lek ten może powodować mdłości i bóle brzucha, dlatego warto go zażywać podczas posiłku. Unikaj spożywania alkoholu podczas kuracji. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj też, że lek ten może wpływać na skuteczność antykoncepcji hormonalnej.