Dostępne postaci leku

tabletki powlekane

Działanie

Linagliptyna to lek, który pomaga lepiej kontrolować poziom cukru we krwi, zwłaszcza po posiłkach. Działa on poprzez zwiększenie ilości insuliny (hormonu obniżającego cukier) produkowanej przez trzustkę i jednocześnie zmniejsza ilość cukru produkowanego przez wątrobę.

Wskazania

Linagliptyna to lek, który pomaga kontrolować poziom cukru we krwi. Jest zwykle stosowana u osób dorosłych z cukrzycą typu 2, kiedy dieta i ćwiczenia nie wystarczą do utrzymania prawidłowego poziomu cukru. Linagliptyna nie jest używana do leczenia cukrzycy typu 1.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków zawierających linagliptynę jeśli jesteś uczulony na tę substancję. Jeżeli masz ciężkie problemy z sercem, wątrobą czy nerkami, powinieneś skonsultować to z lekarzem, ponieważ lek ten może nie być dla Ciebie bezpieczny. Ponadto, nie jest zalecane stosowanie linagliptyny w ciąży i podczas karmienia piersią bez konsultacji z lekarzem.

Działania niepożądane

Linagliptyna, lek na cukrzycę, może powodować różne działania niepożądane. Mogą one obejmować ból brzucha, biegunkę, nudności lub uczucie gorąca. Inne mniej częste, ale poważniejsze objawy to silne bóle w stawach, trudności z oddychaniem, obrzęk twarzy lub gardła. W rzadkich przypadkach może także doprowadzić do poważnej reakcji alergicznej.

Przedawkowanie

Przedawkowanie leku może objawiać się nudnościami, wymiotami, bólem brzucha, przyspieszonym oddechem, uczuciem senności oraz zmęczeniem.

Środki ostrożności

Linagliptyna to lek przeciwcukrzycowy ale nie dla wszystkich. Jeśli masz uczulenie na linagliptynę lub problemy z nerkami, nie powinieneś stosować tego leku. Pamiętaj, żeby regularnie kontrolować poziom cukru we krwi. Unikaj spożywania alkoholu, ponieważ może on prowadzić do uszkodzeń wątroby.