Dostępne postaci leku

tabletki, tabletki o przedłużonym uwalnianiu, tabletki powlekane

Działanie

Indapamid to lek, który pomaga twoim nerkom usunąć nadmiar soli i wody z ciała. Gdy twoje nerki gromadzą zbyt dużo tych substancji, powoduje to wzrost ciśnienia krwi. Indapamid działa poprzez zwiększenie ilości moczu, który tworzą twoje nerki, co pozwala na pozbycie się nadmiaru soli i wody.

Wskazania

Leki zawierające indapamid stosuje się przede wszystkim w przypadku nadciśnienia tętniczego, czyli sytuacji, kiedy nasze ciśnienie krwi jest zbyt wysokie. Ponadto, mogą być także stosowane do leczenia obrzęków (spowodowanych np. niewydolnością serca), które to są stanem, gdy nasze ciało zatrzymuje zbyt dużo wody i soli, co prowadzi do puchnięcia różnych części ciała.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś używać leków zawierających Indapamid jeśli masz poważne problemy z nerkami lub wątrobą, albo jeśli twoje ciało nie produkuje wystarczającej ilości moczu. Ta substancja nie jest zalecana, jeśli masz niski poziom potasu lub sodu we krwi, wysoki poziom wapnia we krwi, czy też jeśli jesteś uczulony na indapamid lub na składniki leku.

Działania niepożądane

Choć indapamid zwykle jest dobrze tolerowany, może powodować pewne działania niepożądane. Do częstych zalicza się zawroty głowy i bóle głowy. Możesz też odczuć nudności, wymioty, biegunkę lub zaparcia. Czasem może wystąpić uczucie osłabienia. W rzadkich przypadkach lek może powodować zmiany w badaniach krwi, takie jak obniżony poziom potasu. Pamiętaj, że jeśli odczuwasz jakiekolwiek poważne lub niepokojące objawy, powinieneś natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania indapamidu mogą obejmować osłabienie, senność, nudności, przyspieszone bicie serca, zawroty głowy czy spadek ciśnienia. Jeśli podejrzewasz przedawkowanie, niezwłocznie przestań brać lek i skontaktuj się z lekarzem. Wskazane jest także picie dużych ilości płynów, aby uzupełnić utraconą wodę i elektrolity.

Środki ostrożności

Przyjmując indapamid, pamiętaj o regularnych kontrolach u lekarza – może on monitorować efekty leku i dostosować dawkę. Unikaj jazdy samochodem lub obsługi maszyn, jeśli odczuwasz zawroty głowy. Unikaj też dużych ilości alkoholu, ponieważ może to nasilić efekty uboczne. Przy dużym upale, gorączce czy biegunce skontaktuj się z lekarzem – może dojść do odwodnienia.