leki-orange

Glukagon

Rozdziały

Działanie i właściwości glukagonu

Glukagon to hormon, który zwiększa poziom cukru we krwi. Spowalnia on również mimowolne ruchy mięśni żołądka i jelit, które pomagają w trawieniu. Glukagon jest lekiem na receptę stosowanym w leczeniu bardzo niskiego poziomu cukru we krwi (hipoglikemii). Lek jest również przyjmowany w celu powstrzymania ruchów żołądka podczas badań radiologicznych (rentgenowskich) podejmowanych w celu zdiagnozowania pewnych zaburzeń żołądka lub jelit.

Glukagon należy stosować dokładnie tak, jak zalecił lekarz. Hipoglikemia powinna być leczona tak szybko, jak to możliwe. Zbyt długie utrzymywanie się niskiego poziomu cukru we krwi może spowodować drgawki, śpiączkę lub śmierć. Lek wstrzykuje się pod skórę, do mięśnia lub do żyły.

Nie należy stosować tego leku, jeśli pacjent jest uczulony na glukagon oraz jeśli ma: guza trzustki lub guza nadnercza.

Glukagon powinien być stosowany w leczeniu hipoglikemii tylko wtedy, gdy osoba nie jest w stanie jeść, jest nieprzytomna lub ma drgawki.

Należy poinformować lekarza przed otrzymaniem leku, jeśli:

masz jakikolwiek nowotwór trzustki;
nie jadłeś ostatnio regularnie;
masz przewlekle niski poziom cukru we krwi.

Jeśli wystąpią objawy reakcji alergicznej na glukagon: pokrzywka; trudności w oddychaniu; szybkie lub wolne bicie serca; obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, należy skontaktować się z lekarzem.

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi którakolwiek z następujących zmian skórnych na twarzy, nogach, w pachwinach lub w okolicy narządów płciowych:

zaczerwienienie;
swędzenie;
pęcherze;
tworzenie się strupów, łuszczenie się skóry; lub
inne owrzodzenia lub zmiany skórne.

Częste działania niepożądane glukagonu mogą obejmować: mdłości, wymioty lub obrzęk w miejscu podania zastrzyku.

Poradniki na temat glukagonu

Przeczytaj nasze poradniki i dowiedz się więcej o wybranej substancji czynnej.
Loading...
W naszym serwisie nie ma obecnie żadnych poradników omawiających Glukagon.