Dostępne postaci leku

tabletki

Działanie

Famotydyna to lek, który pomaga w zmniejszeniu ilości kwasu w żołądku. Famotydyna blokuje pewien rodzaj receptorów (nazywanych receptorami H2) w komórkach błony śluzowej żołądka. Blokowanie tych receptorów sprawia, że komórki produkują mniej kwasu, co zmniejsza ilość kwasu żołądkowego, łagodząc objawy takie jak zgaga.

Wskazania

Leki zawierające famotydynę stosuje się najczęściej wtedy, gdy mamy problemy z nadkwasotą żołądka, czyli kiedy nasz żołądek produkuje za dużo kwasu. Pomagają one zwłaszcza przy dolegliwościach takich jak zgaga, refluks żołądkowo-przełykowy czy wrzody żołądka i dwunastnicy. Czasami są też stosowane, aby zapobiegać powstawaniu wrzodów, które mogą być spowodowane przyjmowaniem niektórych leków.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś brać leków z famotydyną jeśli jesteś na nią uczulony. Jeśli masz ciężkie problemy z nerkami lub wątrobą, powinieneś skonsultować to z lekarzem, ponieważ może być konieczne dostosowanie dawki. Jeżeli jesteś w ciąży, planujesz ciążę, albo karmisz piersią, powinieneś porozmawiać o tym z lekarzem, zanim zaczniesz brać ten lek.

Działania niepożądane

Famotydyna może powodować różne skutki uboczne. Do typowych zalicza się ból głowy, bóle mięśni, uczucie zmęczenia czy zawroty głowy. Niektóre osoby mogą odczuwać nudności, wymioty, ból brzucha lub niestrawność. W rzadkich przypadkach lek może powodować poważniejsze reakcje, takie jak depresję, halucynacje, czy problemy ze skórą jak wysypka czy świąd.

Przedawkowanie

Przedawkowanie famotydyny może powodować niepokój, wymioty, biegunkę, szybki lub nierówny rytm serca, mdłości czy zawroty głowy. Wystąpienie któregokolwiek z tych objawów powinno skłonić nas do jak najszybszego skontaktowania się z lekarzem lub służbami medycznymi.

Środki ostrożności

Pamiętaj, by nie przekraczać zaleconej dawki i nie brać go dłużej niż zalecił lekarz. Famotydyna może powodować zawroty głowy, dlatego uważaj przy prowadzeniu samochodu lub obsłudze maszyn.