,

Nowy lek w farmakoterapii ADHD

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Amerykańska firma biofarmaceutyczna „Supernus Pharmaceuticals inc., która specjalizuje się w wytwarzaniu leków stosowanych w chorobach ośrodkowego układu nerwowego takich jak choroba Parkinsona, epilepsja, migrena, ogłosiła, że 2 marca tego roku lek o nazwie „Qelbree” w skład którego wchodzi wiloksazyna (w postaci o przedłużonym uwalnianiu) został zatwierdzony przez amerykańską agencję bezpieczeństwa żywności jako lek do leczenia Zespołu Nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) u pacjentów w wieku od 6 do 17 roku życia.
Nowy lek w farmakoterapii ADHD

Metodyka badania 

Badania nad Qelbree składało się z czterech badań klinicznych fazy III, do których zakwalifikowano ponad 1000 pacjentów w wieku od 6 do 17 lat. Co więcej, w roku 2020 firma ogłosiła pozytywne wyniki badań klinicznych III fazy dla pacjentów dorosłych dotkniętych ADHD i planuje złożyć dodatkowy wniosek do FDA w drugiej połowie 2021 roku.

Prezes i dyrektor generalny Supernus Pharmaceuticals Jack A. Khattar zapewnia pacjentom nowy poziom terapii substancją, która ma udowodniony profil bezpieczeństwa i skuteczność. Prezes podziękował również pacjentom i ich opiekunom za uczestnictwo i wsparcie badań.

Wnioski 

Jak mówi Andrew J. Cutler – profesor psychiatrii klinicznej na Uniwersytecie Medycznym SUNY Upstate i dyrektor medyczny Neuroscience Education Institute –  „ADHD jest jednym z najczęstszych problemów ze zdrowiem psychicznym w Stanach Zjednoczonych […]. Właściwe leczenie ma kluczowe znaczenie dla dzieci i młodzieży, podczas dorastania i poruszania się po szkole i po relacjach międzyludzkich. Zatwierdzenie preparatu (przez FDA) może być świetną opcją dla dzieci i młodzieży z ADHD poprzez przyjmowanie niestymulującego leku raz dziennie”.

Firma ostrzega jednak przed typowymi działaniami niepożądanymi jak nasilenie myśli samobójczych, zmiany nastroju w początkowym etapie leczenia, jak również przy zmianie dawkowania. Dodają, że lek nie powinien być stosowany z lekami przeciwdepresyjnymi z grupy inhibitorów monoaminooksydazy oraz niektórych leków stosowanych w astmie oskrzelowej.

Bibliografia:

1. FDA Approves Qelbree. Drugs.com 

 https://www.drugs.com/newdrugs/fda-approves-qelbree-viloxazine-adhd-5480.html

2.FDA approves Qelbree to treat ADHD. Thepharmletter.com

https://www.thepharmaletter.com/article/fda-approves-qelbree-to-treat-adhd

Bibliografia

Powiązane produkty

Omawiane substancje

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

Omawiane schorzenia

  • ADHD

    ADHD to zaburzenie neurologiczne, które objawia się trudnościami w koncentracji, nadmierną impulsywnością oraz hiperaktywnością. Schorzenie to występuje u dzieci oraz dorosłych i może znacząco wpłynąć na codzienne funkcjonowanie.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .