Tadalafil i sildenafil – substancje pomocne w zaburzeniach erekcji

W większości przypadków u podstawy problemów z zaburzeniami erekcji leży niewystarczająca ilość cyklicznego guanozynomonofosforanu (cGMP). Dzięki niemu dochodzi do m.in. napływu krwi do ciał jamistych prącia, co jest niezbędne do osiągnięcia i utrzymania prawidłowej erekcji. Czasami cGMP jest nadmiernie degradowany przez fosfodiesterazę typu 5 (PDE5), która też znajduje się w ciałach jamistych. W takim przypadku do leczenia wykorzystuje się inhibitory PDE5, takie jak sildenafil lub tadalafil [1], [2].

Do tej pory w aptekach bez recepty były dostępne preparaty jedynie z sildenafilem. Mężczyźni z problemami z potencją mogli kupić sildenafil w dawce 25 mg lub 50 mg w formie tabletek powlekanych lub przeznaczonych do rozgryzania i żucia. Więcej o sildenafilu i problemach z erekcją przeczytacie tutaj:

Od 1 lutego 2022 roku pacjenci mogą skorzystać również z innego leku, który do tej pory był wyłącznie na receptę – Tadalafil Maxon [3].

REKLAMA
REKLAMA

Tadalafil – charakterystyka substancji

Tadalafil to selektywny i odwracalny inhibitor specyficznej fosfodiesterazy cGMP typu 5. Dzięki blokadzie PDE5 dochodzi do zwiększenia ilości cGMP, dzięki czemu mięśnie gładkie ulegają relaksacji, a krew bez przeszkód dociera do członka, co odpowiada za prawidłową erekcję [4].

Jak działa Tadalafil Maxon?

Tadalafil Maxon dostępny jest w formie tabletek powlekanych. Lek należy połknąć w całości. W aptekach znajdziemy opakowania z dwiema lub czterema tabletkami. Tadalafil Maxon to lek dostępny bez recepty (OTC) z 10 mg tadalafilu [5].

Tadalafil w innych produktach leczniczych występuje w 4 dawkach: 2,5 mg, 5 mg, 10 mg oraz 20 mg. Dawki 2,5 mg oraz 5 mg wykorzystywane są w terapii codziennej natomiast dawki 10 mg i 20 mg (czasami również 5 mg) stosuje się w leczeniu doraźnym. W rzeczywistości efektywność terapii codziennej oraz doraźnej jest podobna. Dzięki temu najwygodniejsze do stosowania są leki z 10 mg lub 20 mg tadalafilu [1,2].

Tadalafil czy Sildenafil? Co wybrać?

Z racji tego, że bez recepty można kupić dwie substancje lecznicze stosowane w leczeniu zaburzeń erekcji – sildenafil oraz tadalafil – to który preparat jest lepszy? Porównanie obu leków przedstawia poniższa tabela.

Tabela 1. Porównanie sildenafilu oraz tadalafilu [1,2].

CechaTadalafilSildenafil
Dostępne dawki2,5 mg, 5 mg, 10 mg, 20 mg25 mg, 50 mg, 100 mg
Czas niezbędny do rozpoczęcia działania leku30 minut; średnio w badaniach 120 minut60 minut
Czas trwania efektu17-36 godzindo 4 godzin
Wpływ pokarmu wysokotłuszczowegobrak wpływuopóźnia działanie
Wpływ alkoholubrak wpływuzmniejsza efektywność

 

Biorąc pod uwagę powyższą tabelę, można stwierdzić, że tadalafil jest bardziej uniwersalnym lekiem niż sildenafil. Tadalafil Maxon rozpoczyna swoje działanie nawet 30 minut po zażyciu, a efekt utrzymuje się do 36 godzin. Warto zaznaczyć, że efekt działania leku obserwuje się jedynie podczas podniecenia seksualnego! To, że lek działa do 36 godzin, nie oznacza, że tak długo będzie utrzymywała się erekcja. Erekcja po zażyciu inhibitorów PDE5 pojawia się tylko po wystąpieniu bodźca pobudzenia seksualnego, a nie sama z siebie [4]!

Kolejna kwestia dotyczy stosowania leku razem z posiłkiem i alkoholem. Z prezentowanego zestawienia jedynie tadalafil można stosować razem i nie zaburzy to jego działania. Aczkolwiek nadmierne spożywanie alkoholu może samo w sobie powodować problemy z uzyskaniem erekcji (niezwiązane z działaniem tadalafilu), dlatego należy mieć to również na uwadze.

Z powyższego porównania wynika, że tadalafil jest lepszym wyborem dla osób, które częściej i bardziej spontanicznie uprawiają seks, gdyż zamierzony efekt osiągany jest szybciej i trwa dłużej. Dodatkowo nie trzeba uważać na jednocześnie spożywany pokarm lub alkohol, gdyż tadalafil nie wykazuje z nimi interakcji. Potwierdza to również przeprowadzona metaanaliza, według której skuteczność tadalafilu i sildenafilu jest podobna, jednak pacjenci częściej wybierają i preferują tadalafil [6].

Kiedy nie można stosować leku Tadalafil Maxon?

Tadalafil Maxon nie może być stosowany, jeśli pacjent:

 • Przebył udar w ciągu ostatnich 6 miesięcy.
 • Cierpi na niskie lub wysokie niekontrolowane nadciśnienie tętnicze krwi bądź niekontrolowane zaburzenia rytmu serca.
 • Kiedykolwiek stracił wzrok w wyniku tzw. porażenia oka.
 • Przyjmuje riocyguat (Adempas).
 • Stosuje azotany lub leki wpływające na przemianę azotu lub cGMP, np.:
  • nitrogliceryna (Sustonit, Nitracor, Nitromint),
  • izosorbid (Effox, Effox long, Mononit, Mononit retard, Olicard retard),
  • pentaerytrytyl (Galpent).
 • W ciągu 90 dni przebył zawał serca lub choruje na ciężką chorobę serca [4].

Jak stosować Tadalafil Maxon?

Tadalafilu Maxon bez konsultacji z lekarzem nie powinno się stosować częściej niż 1 raz w tygodniu. Zalecana dawka początkowa to 10 mg (1 tabletka). W przypadku braku zadowalającego efektu pacjent powinien skonsultować się z lekarzem w celu ewentualnego dostosowania dawki leku [4].

W trakcie terapii tadalafilem nie można stosować innych leków o podobnym mechanizmie działania, np. sildenafilu. W razie konieczności sildenafil można przyjąć minimum 48 godzin po zażyciu tadalafilu [4].

Przed rozpoczęciem terapii należy poinformować lekarza lub farmaceutę o aktualnym stanie zdrowia i przyjmowanych lekach. Tadalafil Maxon posiada również dołączoną ankietę, która pozwala stwierdzić czy pacjent może przyjmować lek.