aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Tadalafil a sildenafil – leki na potencje bez recepty

Tadalafil bez recepty – nowy lek na potencję

Problemy z erekcją to wstydliwy i niewygodny problem dla wielu mężczyzn. Natomiast nie powinno się go traktować w taki sposób, gdyż zaburzenia erekcji mogą pojawić się niezależnie od wieku, a ich podłoże często bywa złożone. W aptece dostępne są różne preparaty bez recepty na problemy z potencją. Ostatnio na apteczne półki trafił lek, który do tej pory był dostępny jedynie z przepisu lekarza – Tadalafil Maxon.

Tadalafil i sildenafil – substancje pomocne w zaburzeniach erekcji

W większości przypadków u podstawy problemów z zaburzeniami erekcji leży niewystarczająca ilość cyklicznego guanozynomonofosforanu (cGMP). Dzięki niemu dochodzi do m.in. napływu krwi do ciał jamistych prącia, co jest niezbędne do osiągnięcia i utrzymania prawidłowej erekcji. Czasami cGMP jest nadmiernie degradowany przez fosfodiesterazę typu 5 (PDE5), która też znajduje się w ciałach jamistych. W takim przypadku do leczenia wykorzystuje się inhibitory PDE5, takie jak sildenafil lub tadalafil [1], [2].

Do tej pory w aptekach bez recepty były dostępne preparaty jedynie z sildenafilem. Mężczyźni z problemami z potencją mogli kupić sildenafil w dawce 25 mg lub 50 mg w formie tabletek powlekanych lub przeznaczonych do rozgryzania i żucia. Więcej o sildenafilu i problemach z erekcją przeczytacie tutaj:

Od 1 lutego 2022 roku pacjenci mogą skorzystać również z innego leku, który do tej pory był wyłącznie na receptę – Tadalafil Maxon [3].

Tadalafil – co to jest?

Tadalafil to selektywny i odwracalny inhibitor specyficznej fosfodiesterazy cGMP typu 5. Dzięki blokadzie PDE5 dochodzi do zwiększenia ilości cGMP, dzięki czemu mięśnie gładkie ulegają relaksacji, a krew bez przeszkód dociera do członka, co odpowiada za prawidłową erekcję [4].

Jak działa Tadalafil Maxon?

Tadalafil Maxon dostępny jest w formie tabletek powlekanych. Lek należy połknąć w całości. W aptekach znajdziemy opakowania z dwiema lub czterema tabletkami. Tadalafil Maxon to lek dostępny bez recepty (OTC) z 10 mg tadalafilu [5].

Tadalafil w innych produktach leczniczych występuje w 4 dawkach: 2,5 mg, 5 mg, 10 mg oraz 20 mg. Dawki 2,5 mg oraz 5 mg wykorzystywane są w terapii codziennej natomiast dawki 10 mg i 20 mg (czasami również 5 mg) stosuje się w leczeniu doraźnym. W rzeczywistości efektywność terapii codziennej oraz doraźnej jest podobna. Dzięki temu najwygodniejsze do stosowania są leki z 10 mg lub 20 mg tadalafilu [1,2].

Tadalafil czy Sildenafil? Co wybrać?

Z racji tego, że bez recepty można kupić dwie substancje lecznicze stosowane w leczeniu zaburzeń erekcji – sildenafil oraz tadalafil – to który preparat jest lepszy? Porównanie obu leków przedstawia poniższa tabela.

Tabela 1. Porównanie sildenafilu oraz tadalafilu [1,2].

Cecha Tadalafil Sildenafil
Dostępne dawki 2,5 mg, 5 mg, 10 mg, 20 mg 25 mg, 50 mg, 100 mg
Czas niezbędny do rozpoczęcia działania leku 30 minut; średnio w badaniach 120 minut 60 minut
Czas trwania efektu 17-36 godzin do 4 godzin
Wpływ pokarmu wysokotłuszczowego brak wpływu opóźnia działanie
Wpływ alkoholu brak wpływu zmniejsza efektywność

 

Biorąc pod uwagę powyższą tabelę, można stwierdzić, że tadalafil jest bardziej uniwersalnym lekiem niż sildenafil. Tadalafil Maxon rozpoczyna swoje działanie nawet 30 minut po zażyciu, a efekt utrzymuje się do 36 godzin. Warto zaznaczyć, że efekt działania leku obserwuje się jedynie podczas podniecenia seksualnego! To, że lek działa do 36 godzin, nie oznacza, że tak długo będzie utrzymywała się erekcja. Erekcja po zażyciu inhibitorów PDE5 pojawia się tylko po wystąpieniu bodźca pobudzenia seksualnego, a nie sama z siebie [4]!

Kolejna kwestia dotyczy stosowania leku razem z posiłkiem i alkoholem. Z prezentowanego zestawienia jedynie tadalafil można stosować razem i nie zaburzy to jego działania. Aczkolwiek nadmierne spożywanie alkoholu może samo w sobie powodować problemy z uzyskaniem erekcji (niezwiązane z działaniem tadalafilu), dlatego należy mieć to również na uwadze.

Z powyższego porównania wynika, że tadalafil jest lepszym wyborem dla osób, które częściej i bardziej spontanicznie uprawiają seks, gdyż zamierzony efekt osiągany jest szybciej i trwa dłużej. Dodatkowo nie trzeba uważać na jednocześnie spożywany pokarm lub alkohol, gdyż tadalafil nie wykazuje z nimi interakcji. Potwierdza to również przeprowadzona metaanaliza, według której skuteczność tadalafilu i sildenafilu jest podobna, jednak pacjenci częściej wybierają i preferują tadalafil [6].

Kiedy nie można stosować leku Tadalafil Maxon?

Tadalafil Maxon nie może być stosowany, jeśli pacjent:

 • Przebył udar w ciągu ostatnich 6 miesięcy.
 • Cierpi na niskie lub wysokie niekontrolowane nadciśnienie tętnicze krwi bądź niekontrolowane zaburzenia rytmu serca.
 • Kiedykolwiek stracił wzrok w wyniku tzw. porażenia oka.
 • Przyjmuje riocyguat (Adempas).
 • Stosuje azotany lub leki wpływające na przemianę azotu lub cGMP, np.:
  • nitrogliceryna (Sustonit, Nitracor, Nitromint),
  • izosorbid (Effox, Effox long, Mononit, Mononit retard, Olicard retard),
  • pentaerytrytyl (Galpent).
 • W ciągu 90 dni przebył zawał serca lub choruje na ciężką chorobę serca [4].

Jak stosować Tadalafil Maxon?

Tadalafilu Maxon bez konsultacji z lekarzem nie powinno się stosować częściej niż 1 raz w tygodniu. Zalecana dawka początkowa to 10 mg (1 tabletka). W przypadku braku zadowalającego efektu pacjent powinien skonsultować się z lekarzem w celu ewentualnego dostosowania dawki leku [4].

W trakcie terapii tadalafilem nie można stosować innych leków o podobnym mechanizmie działania, np. sildenafilu. W razie konieczności sildenafil można przyjąć minimum 48 godzin po zażyciu tadalafilu [4].

Przed rozpoczęciem terapii należy poinformować lekarza lub farmaceutę o aktualnym stanie zdrowia i przyjmowanych lekach. Tadalafil Maxon posiada również dołączoną ankietę, która pozwala stwierdzić czy pacjent może przyjmować lek.

Bibliografia

 1. J. J. Heidelbaugh, “Management of Erectile Dysfunction,” Feb. 2010.
 2. C. G. McMahon, “Current diagnosis and management of erectile dysfunction,” Medical Journal of Australia, vol. 210, no. 10. John Wiley and Sons Inc., pp. 469–476, 01-Jun-2019.
 3. „ZMIANA KATEGORII DOSTĘPNOŚCI Z RP NA OTC DLA PRODUKTU LECZNICZEGO TADALAFIL MAXON”. https://www.nia.org.pl/2022/02/02/zmiana-kategorii-dostepnosci-z-rp-na-otc-dla-produktu-leczniczego-tadalafil-maxon/ (dostęp 3 luty 2022).
 4. Tadalafil Maxon – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
 5. „Rejestr Produktów Leczniczych”. https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/rpl/search/public (dostęp 3 luty 2022).
 6. B. Gong i in., „Direct comparison of tadalafil with sildenafil for the treatment of erectile dysfunction: a systematic review and meta-analysis”, Int. Urol. Nephrol., t. 49, nr 10, s. 1731–1740, 2017, doi: 10.1007/s11255-017-1644-5.

Omawiane substancje

 • Tadalafil

  Tadalafil jest substancją aktywną stosowaną w lekach na zaburzenia erekcji. Działa poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie przepływu krwi do prącia.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Impotencja

  Impotencja to zaburzenie erekcji, które uniemożliwia osiągnięcie lub utrzymanie wzwodu wystarczającego do odbycia stosunku płciowego. Może mieć różne przyczyny, takie jak choroby układu krążenia, cukrzyca, stres czy depresja.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .