Co to jest impotencja?

Zaburzenia erekcji (impotencja) to niezdolność do uzyskania i utrzymania erekcji. Problemy z erekcją występujące od czasu do czasu, nie jest koniecznie powodem do niepokoju. Jeśli jednak zaburzenia erekcji są stałym problemem, może to powodować stres, wpływać na pewność siebie i przyczyniać się do problemów w związku. Problemy z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji mogą być również oznaką choroby podstawowej, która wymaga leczenia, a także być czynnikiem ryzyka chorób serca.

Przyczyny

Jakie są przyczyny impotencji?

Większość przypadków impotencji jest spowodowana złym przepływem krwi, dlatego często dotyczy mężczyzn powyżej 50. roku życia. Czynniki mogą być jednak inne. Wśród przyczyn psychicznych są często: stres, niska samoocena, traumatyczne doświadczenia z przeszłości. Choroby, takie jak: cukrzyca, choroby serca również mogą przyczyniać się do zaburzeń erekcji. Innymi powodami wystąpienia impotencji są: obniżony poziom testosteronu, choroby neurogenne, przyjmowanie preparatów antydepresyjnych, neuroleptyków i leków przeciwnadciśnieniowych.

Objawy

Jakie są objawy impotencji?

Głównym objawem impotencji jest brak erekcji lub/oraz wytrysku podczas stosunku. Mężczyzna mimo podniecenia seksualnego nie ma erekcji. Impotencja może prowadzić do zaniżonego poczucia własnej wartości oraz przynosić wiele trudności psychicznych.

Diagnoza

Jak diagnozuje się impotencję?

Rozpoznanie impotencji polega na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentem oraz analizy jego psychiki i występujących objawów. Warto zmierzyć poziom cholesterolu, testosteronu, glukozy oraz prolaktyny. Lekarzem odpowiedzialnym za postawienie diagnozy takiego problemu jest urolog.

Leczenie

Jak leczy się impotencję?

Leczenie impotencji może być różne w zależności od przyczyny. Jeśli czynnikiem powodującym wystąpienie impotencji są problemy psychologiczne, zalecana jest psychoterapia. Innymi sposobami leczenia impotencji są: farmakoterapia, podawanie preparatów hormonalnych, leczenie chirurgiczne, leczenie za pomocą specjalnych urządzeń próżniowych, wstrzyknięcie preparatów do ciał jamistych.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się impotencji?

Aby zapobiec impotencji, ważne jest zadbanie o zdrowie psychiczne i fizyczne. Zaleca się przestrzeganie dobrze zbilansowanej diety, uprawianie aktywności fizycznej, unikanie spożywania alkoholu i używek, kontrolowanie ciśnienia krwi, dbanie o życie intymne i stosunki w związku. W przypadkach, gdy powodem wystąpienia impotencji są przyjmowane leki, można rozważyć ich zmianę po nadzorem lekarza.