,

Jak leczyć nadwrażliwość zębów?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Nadwrażliwość zębów — jak sobie z nią radzić?

Większość z nas choć raz doświadczyła nieprzyjemnego bólu zęba tuż po spożyciu zimnego, gorącego lub słodkiego pokarmu. Taki krótkotrwały dyskomfort to nic innego jak nadwrażliwość zębiny. Jakie są jej przyczyny? Czy można ją całkowicie wyleczyć?
Nadwrażliwość zębiny - jak ją leczyć?

Nadwrażliwość zębiny to nasilona reakcja zęba wywołana różnymi czynnikami. Objawia się krótkotrwałym, aczkolwiek ostrym bólem odsłoniętej zębiny. Dochodzi do niego w wyniku kontaktu z rozmaitymi bodźcami: termicznymi, dotykowymi, chemicznymi lub osmotycznymi. Dodatkowo ból może być wyzwolony także w wyniku niektórych zabiegów stomatologicznych, np. wybielania. Sama nadwrażliwość nie jest jednak chorobą [1].

Nadwrażliwość zębiny — czy jest częstym problemem?

Tytułowa nadwrażliwość występuje dosyć często, dotyka bowiem około 57% społeczeństwa. Może występować w każdym wieku, jednak szczyt zachorowań występuje między 30. a 39. rokiem życia. Najczęściej dotyczy ona kłów oraz pierwszych zębów przedtrzonowych. Rzadziej występuje na siekaczach, drugich zębach przedtrzonowych, a najrzadziej na zębach trzonowych [1]. (Czytaj także: Choroby przyzębia a COVID-19)

Skąd się bierze nadwrażliwość?

Zdrowy ząb nigdy nie jest nadwrażliwy. Jest on chroniony przez szkliwo, cement oraz dziąsło, uniemożliwiając tym samym czynnikom zewnętrznym, przedostanie się do miazgi i wywołanie bólu. Tymczasem gdy któraś z tych barier ochronnych ulegnie uszkodzeniu, bodźce z zewnątrz mogą wywołać niezwykle silny ból [1].

Jakie czynniki nasilają dolegliwości bólowe?

Ból w przebiegu nadwrażliwości najczęściej wynika ze spożywania zimnych, rzadziej ciepłych pokarmów lub napojów. Dolegliwości bólowe występują także po zjedzeniu kwaśnych lub słodkich pokarmów. Co więcej, może wyzwalać je także dotyk, np. w trakcie szczotkowania zębów, oraz w przebiegu chorób przewodu pokarmowego, takich jak np. refluks. W skrajnych przypadkach ból może wystąpić także w trakcie oddychania zimnym powietrzem. Niekiedy nadwrażliwość bywa na tyle uciążliwa, że istotnie obniża jakość życia pacjentów [1,2].

Jak poradzić sobie z nadwrażliwością?

Pacjenci z nadwrażliwością zębiny powinny przede wszystkim skorygować swoją technikę szczotkowania zębów. Szczotki nie należy zbyt mocno przyciskać do powierzchni zęba, nie szorować na siłę i nie stosować zbyt twardej szczoteczki. Gdy nadwrażliwość ewidentnie wynika z nieprawidłowej metody mycia zębów, warto szczotkowanie ograniczyć do 2 razy na dobę. Wówczas pozostała pielęgnacja jamy ustnej powinna opierać się na płynach do płukania, np. tych zmniejszających nadwrażliwość.

Jeśli nadwrażliwość zębiny związana jest z rodzajem spożywanych pokarmów, warto wyeliminować je z diety lub chociaż częściowo ograniczyć. W sytuacji, gdy ból występuje w trakcie picia zimnych lub ciepłych napojów, można skorzystać ze słomki. Sprawi to, że zęby będą miały mniejszy kontakt z płynem, przez co ból będzie ograniczony lub nie wystąpi w ogóle.

Warto także skorzystać z konsultacji ze specjalistą. Może on wówczas zastosować specjalistyczne preparaty znoszące nadwrażliwość zębiny. Ich użycie ma na celu redukcję nadmiernej reakcji nerwów i/lub zamknięcie otwartych kanalików zębinowych. 

Czytaj więcej: Kamień i osad nazębny — czym się różnią?

Kolejnym narzędziem do walki z nadwrażliwością jest wypełnianie ubytków szkliwa specjalnym materiałem kompozytowym, a w skrajnych przypadkach — dewitalizacja zęba (tzw. leczenie kanałowe). Metoda ta jest stosowana niezwykle rzadko — ogranicza się wyłącznie do leczenia nadwrażliwości, której towarzyszy bardzo silny ból, lub w momencie, gdy inne metody okazały się nieskuteczne [1,2].

Chociaż w większości przypadków nadwrażliwość zębiny można ograniczyć bez pomocy specjalisty, w skrajnych przypadkach konieczna może okazać się jednak wizyta w gabinecie stomatologicznym. Jeśli dolegliwości bólowe utrudniają codziennie funkcjonowanie, nie ma na co czekać — dostępne metody są nieinwazyjne, a jednocześnie bardzo skuteczne.

Bibliografia

  1. https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107700,nadwrazliwosc-zebow (dostęp z dnia 03.08.2021)
  2. J. Zielińska-Zborowska, P. Buczkowska-Puślecka, A. Wędrychowicz-Welman, et al., Etiologia i diagnostyka nadwrażliwości zębiny — przegląd piśmiennictwa, Dental Forum 2014,1:83-86.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

Omawiane schorzenia

  • Przewlekłe zapalenie przyzębia

    Przewlekłe zapalenie przyzębia jest chorobą, która dotyka dziąsła i kości zębowe, prowadząc do utraty zębów. Jest to choroba zapalna, która wymaga regularnej pielęgnacji jamy ustnej i leczenia u dentysty.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .