👋 Witaj, uruchomiliśmy nową wersję strony z ogromną ilością zmian. Część treści może chwilowo działać inaczej niż powinna. Przepraszamy!
leki-orange

Czy choroby przyzębia wpływają na większe ryzyko COVID-19?

Choroby przyzębia a COVID-19

COVID-19 jest chorobą wirusową, a naukowcy intensywnie poszukują odpowiedzi na pytanie co wpływa na ciężkość tego zakażenia. Ostatnie odkrycia pokazują, że oprócz przewlekłych chorób promujących stan zapalny, również zdrowie naszej jamy ustnej może mieć istotne znaczenie. Bowiem korelacja zapalenia przyzębia i chorób płuc, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, astmy czy zapalenia płuc jest dobrze znana.

Ciężki COVID-19 a zdrowe dziąsła

Badanie opublikowane niedawno w Journal Clinical of Periodontology pokazuje, że taki związek istnieje również między rokowaniami COVID-19 a stanem jamy ustnej (występujące choroby przyzębia).

Badanie przeprowadzone na ponad 500 pacjentach z COVID-19 wykazało, że osoby z chorobami dziąseł były 3.5 razy bardziej narażone na przyjęcie na hospitalizację, 4.5 razy częściej potrzebowały respiratora i prawie 9 razy częściej umierały w porównaniu z osobami bez choroby dziąseł. Podobnie wskaźniki stanu zapalnego tj. D-dimer, białko C-reaktywne i poziom białych krwinek były znacząco wyższe u osób z zapaleniem przyzębia.

Kto jest najbardziej zagrożony?

Bakterie jamy ustnej mogą nadkażać płuca, szczególnie u osób wspomaganych oddechowo, co rodzi niebezpieczeństwo pojawienia się powikłań w przebiegu infekcji. Może to zwiększać śmiertelność u osób korzystających z respiratora. Innym czynnikiem ryzyka jest towarzyszący chorobom jamy ustnej stan zapalny, który przy przewlekłych chorobach przyzębia może przechodzić w stan uogólniony.

Związek ten wymaga dalszych badań, ale regularna kontrola stanu uzębienia i prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej wydaje się być jednym z czynników profilaktyki gorzej rokującego COVID-19 .

Ja częste są choroby przyzębia?

Zapalenie dziąseł może dotykać nawet połowy osób dorosłych. Powodem pojawiania się tej przypadłości jest zła higiena jamy ustnej, ale także przewlekły stan zapalny towarzyszący niektórym chorobom przewlekłym. Jest to np.: źle kontrolowana cukrzyca, czy występujące stany zapalne u osób otyłych i palących. Głównym zaleceniem leczniczym jest zmiana codziennej pielęgnacji, usuwanie płytki nazębnej i w razie potrzeby profesjonalne czyszczenie w gabinecie dentystycznym. Kluczowy jest również nacisk na zdrowy styl życia, który pozwala zredukować markery stanu zapalnego. Choroby przyzębia wywołują nagromadzone bakterie w jamie ustnej. Powoduje to niefizjologiczną odpowiedź immunologiczną i ostatecznie prowadzi do uszkodzenia tkanki kostnej zębów.

Jak możemy się chronić?

Dbałość o higienę jamy ustnej pozwala na utrzymanie fizjologicznej flory bakteryjnej. Ważne jest więc codzienne mycie zębów, regularne używanie nici dentystycznych i stosowanie płynów do płukania ust. Szczególnie korzystne okazuje się stosowanie płynów z chlorheksydyną i chlorkiem cetylopirydyniowym (Eludril).

Są to ogólnodostępne preparaty o działaniu odkażającym i redukującym płytkę nazębną. Badania wykazały, że mają również działanie przeciwwirusowe. Aktywność hamująca wobec SARS-CoV-2 wynosiła 2-6 godzin od zastosowania preparatu.

Nowe doniesienia pokazują po raz kolejny, że nasze zdrowie w dużej mierze zależy od tego jak sami o nie dbamy .

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Wirus obecnie znany jako koronawirus 2 zespołu ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej (SARS-CoV-2) powoduje chorobę koronawirusową 2019 (COVID-19). W marcu 2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)…
Omawiane substancje
Podsumowanie
SchorzeniaCOVID-19
KategoriaCovid-19,
Higiena jamy ustnej,
Jama ustna,
Zapalenie jamy ustnej
TematyCOVID-19,
Koronawirus
AutorKarolina Wotlińska-Pełka
Ostatnia aktualizacja2 tygodnie temu
Data publikacji19.02.2021
Bibliografia6 źródeł