leki-orange

Czy się różni kamień od osadu nazębnego?

Kamień i osad nazębny — czym się różnią?

Kamień i osad nazębny to dwa odrębne zjawiska. Oba bywają defektem estetycznym, dlatego tak często są przez nas mylone. Chociaż oba należą do złogów nazębnych, to ich mechanizm powstawania jest zupełnie inny. Odmienna jest również metoda ich usuwania. Jakie są różnice między kamieniem i osadem nazębnym? Jak można się ich pozbyć?

Kluczem do utrzymania zdrowych zębów jest właściwa dieta, uboga w cukry proste, oraz regularna higiena jamy ustnej. Odpowiednia profilaktyka pomaga zapobiec próchnicy, a także stanom zapalnym przyzębia. Z tego względu stomatolodzy tak bardzo podkreślają znaczenie wizyt kontrolnych i regularnego oczyszczania zębów, również w gabinetach stomatologicznych, z różnych złogów, w tym osadu i kamienia nazębnego [1].

Czym jest osad nazębny?

Osad nazębny to inaczej przebarwienia pojawiające się na powierzchni naszych zębów. Naturalna barwa uzębienia zależy od wielu czynników, w tym od stopnia zmineralizowania tkanek i stosunku wapnia do fosforu. Zęby o barwie kremowej cechują się najlepszym zmineralizowaniem tkanek i największą odpornością na próchnicę. Na drugim końcu skali stoją zęby szaroniebieskie o najgorszej mineralizacji. Barwa zębów może się zmieniać w trakcie całego życia, a najczęstszym czynnikiem powodującym przebarwienia są barwniki zawarte w żywności czy używkach. Należą do nich przede wszystkim tanina, kofeina, tytoń, żelazo czy nadmanganian potasu. Znajdują się m.in. w poniższych produktach:

  • herbata: czarna, biała, czerwona;
  • kawa;
  • papierosy;
  • czerwone wino;
  • kurkuma;
  • sos sojowy;
  • buraki;
  • aronia i jagody.

Aby ograniczyć ryzyko powstawania osadu nazębnego, warto zatem ograniczyć powyższe produkty, a po ich zjedzeniu należy zwrócić uwagę na dokładną higienę jamy ustnej [1]. 

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to inaczej zmineralizowana płytka nazębna. Przybiera on barwę białą, żółtawą, brunatną, a niekiedy nawet czarną. W momencie, gdy niedokładnie doczyścimy zęby po posiłku, zgromadzone resztki pokarmu zaczynają twardnieć, w efekcie tworząc kamień. Dodatkowo zagnieżdżają się w nim bakterie, które mogą produkować szkodliwe dla zębów substancje. Kamień nazębny przyczynia się do powstawania stanów zapalnych dziąseł oraz przyzębia, dlatego tak ważne jest jego regularne usuwanie [1].

https://leki.pl/poradnik/fluor-w-pastach-do-zebow-czy-nalezy-sie-go-bac/

Jak pozbyć się osadu nazębnego?

Przebarwienia, czyli osad nazębny, usuwa się za pomocą piaskowania. Metoda ta polega na ścieraniu przebarwień silnym strumieniem piasku, wody i powietrza. W wyniku tego zabiegu powierzchnia zęba staje się gładka i śliska. Niemniej warto zaznaczyć, że piaskowanie usuwa przebarwienia jedynie z powierzchni zęba. Wszelkie przebarwienia, wynikające np. z obecności martwego zęba, nie są podatne na tę metodę.

Jak pozbyć się kamienia nazębnego?

Skaling to metoda usuwania kamienia nazębnego. Polega na rozkruszaniu kamienia za pomocą skalera. Specjalistyczna końcówka schładzana wodą drga z wysoką częstotliwością, usuwając w ten sposób twarde złogi. Według zaleceń skaling powinien być wykonywany co najmniej raz w roku. Niemniej, zdarzają się przypadki, gdy pacjent wymaga częstszego usuwania kamienia, nawet co 6 miesięcy. Metoda ta jest rekomendowana głównie pacjentom z wadami zgryzu i stłoczeniami zębów, gdyż u nich kamień może się łatwiej tworzyć i może być trudniejszy do usunięcia. [2,3].

Chociaż kamień nazębny i osad to dwa różne problemy, to często pacjenci zmagają się z nimi jednocześnie. Podstawą walki z nimi powinna być właściwa dieta i odpowiednia higiena, niemniej istnieją również specjalistyczne metody, które mogą zniwelować te defekty estetyczne. Skaling oraz piaskowanie to zabiegi, które skutecznie usuwają kamień i osad nazębny. Często wykonuje się jednocześnie w ramach profesjonalnej higienizacji w gabinecie stomatologicznym [1].

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Próchnica zębów to trwale uszkodzone miejsce w twardej powierzchni zębów, które przekształca się w małe otwory lub dziurki.
Omawiane substancje
Aminofluorki to związki chemiczne zawierające fluor i grupę aminową. Aminofluorki są stosowane m.in. w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.
Fluorek sodu jest związkiem chemicznym z grupy fluorków. Ma właściwości wzmacniające szkliwo oraz wspomaga w zwalczaniu próchnicy. Często występuje jako składnik w produktach do higieny jamy ustnej. …
Podsumowanie
SubstancjeAminofluorki,
Fluorek sodu
SchorzeniaPróchnica zębów
KategoriaHigiena jamy ustnej,
Jama ustna
TematyJama ustna,
Profilaktyka,
Zęby
AutorMaria Bialik
Ostatnia aktualizacja11 miesięcy temu
Data publikacji13.12.2021
Bibliografia1 źródło