,

Czy świecowanie uszu jest bezpieczne i skuteczne?

Na czym polega świecowanie uszu?

Świecowanie uszu jest alternatywnym podejściem do usuwania zalegającej woskowiny usznej. W jaki sposób się je wykonuje? Czy ta metoda jest bezpieczna? Jakie są przeciwwskazania do jej wykonania? Jakich świec używa się do czyszczenia uszu?
Świecowanie uszu - jak zrobić? (fot. Canva).

Konchowanie, świecowanie uszu. Co to za metoda?

Świecowanie uszu, znane jest również pod nazwą konchowanie uszu, jest to bardzo stara metoda, znana już w starożytności (Egipt, Chiny czy Grecja). W dzisiejszych czasach ta metoda jest zaliczana do medycyny naturalnej. Polega na wkładaniu do ucha świecy (zapalonej), co rozpuszcza zalegający w uchu wosk. Prawidłowe wykonanie tej metody nie jest jednak proste, dlatego nie powinna być wykonywana przez osoby niemające o niej pojęcia. Powszechnie stosowane metody higieny uszu, jak chociażby pryskanie sprayem do uszu dostępny w aptece, są znacznie prostsze [1].

Świecowanie uszu – kiedy można je wykonywać?

Należy pamiętać, że jest to metoda medycyny alternatywnej i nie ma badań potwierdzających skuteczność tej metody. Do najczęstszych wskazań, kiedy można wykonać konchowanie uszu należą:

 • higiena uszu;
 • infekcje gardła i zatok;
 • zawroty głowy i migreny;
 • zaburzenia snu oraz napięcia nerwowe;
 • zmęczenie [2]. 

Należy jeszcze raz podkreślić, że nie ma badań naukowych potwierdzających skuteczność tej metody w wyżej wymienionych sytuacjach. Wszystkie te wskazania są oparte jedynie na doświadczeniach wynikających z ich długotrwałego stosowania w medycynie alternatywnej [2].

Świecowanie uszu.

Jakie świece do czyszczenia uszu?

Przede wszystkim nie warto wykonywać świec służących do świecowania uszu samodzielne, w szczególności jeśli nie ma się wiedzy na ich temat. Dodatkowo, nie wolno stosować do świecowania uszu zwyczajnych świec stołowych albo popularnych w ostatnim czasie świec zapachowych.

Do konchowania uszu stosuje się specjalne świece. Są to cieniutkie, wydrążone w środku rulony sporządzone z naturalnych wosków nasączone woskiem pszczelim lub parafiną. Mogą one mieć również dodane olejki eteryczne albo ekstrakty z ziół, które zapewnią przyjemny zapach podczas zabiegu. Co ważne, tego typu świece mają w swoim wnętrzu specjalne blaszki, które mają za zadanie zbieranie zanieczyszczeń z ucha, zbierających się podczas tego zabiegu. Tego typu świece mają także dokładnie oznaczone miejsce, do którego mogą się wypalić bezpiecznie podczas zabiegu [3]. 

Świecowanie uszu – jak zrobić prawidłowo?

Tego typu zabiegu lepiej nie robić samodzielnie, szczególnie jeżeli nie ma się doświadczenia. Należy pamiętać, że usługi takie oferują nie gabinety lekarskie, a salony masażu czy gabinety kosmetyczne. Pierwszym etapem samego zabiegu jest odpowiednie ułożenie pacjenta. Powinien on leżeć na boku, z opartą na poduszcze głową. Jego włosy i twarz powinny być odpowiednio zabezpieczone, żeby uniknąć potencjalnych oparzeń.

Sam zabieg zaczyna się od masowania i wcierania w małżowinę uszną specjalnego kremu pobudzającego krążenie. W kolejnym kroku wsuwa się do przewodu słuchowego świecę i podpala u szczytu. Sama technika wykorzystuje próżnię i podciśnienie wytwarzane przez palącą się, pustą w środku świecę (efekt kominowy). Występuje zjawisko fizyczne powstawania spontanicznego przepływu cieplejszego gazu z dołu do góry, co powoduje oczyszczanie zalegającej woskowiny z ucha [1,3].

Świeczka do uszu i świecowanie uszu przez Indian z plemienia Hopi

Ciekawą metodę świecowania uszu stosują (do dnia dzisiejszego) zamieszkali w Ameryce Północnej Indianie z plemienia Hopi. Polecają oni ten zabieg w przypadku bólów głowy czy problemów z uszami lub zatokami. Dodatkowo, na podstawie koloru nalotu wewnątrz świecy, “mogą oni określić stan zdrowia pacjenta”. W przypadku gdy ma on kolor zielony oznacza to poważne problemy zdrowotne, brązowy oznacza konieczność powtórzenia zabiegu, a żółty jest sygnałem o dobrym stanie zdrowia pacjenta. Oczywiście należy to brać raczej jako ciekawostkę, niż jakiekolwiek porady medyczne [2,3]. 

Same świece wykorzystywane przez Indian w zabiegu wytwarzane są ręcznie. Robione są z  kawałka cienkiego, bawełnianego lub lnianego płótna zatopionego w wosku. Świece mogą mieć dodatek miodu, ziół czy olejków eterycznych. Co ciekawe, te świece nie mają knota, przez co nie palą się żywym płomieniem, a jedynie lekko żarzą. Najważniejszym składnikiem jest umieszczona cieniutka blaszka przekazująca ciepło do wnętrza ucha. Tworzy się w kanale słuchowym podciśnienie, które wysysa woskowinę i zanieczyszczenia [1,2]. 

Świecowanie uszu – przeciwwskazania. Kiedy nie wolno go wykonywać?

Świecowanie uszu, jak każda inna metoda stosowana w szeroko pojętej medycynie, ma pewne ograniczenia. Świecowanie uszu nie powinno być stosowane pod żadnym pozorem przez pacjentów z:

 • infekcjami uszu, w szczególności z sączącą się wydzieliną z kanału słuchowego;
 • będących po operacjach laryngologicznych;
 • cierpiących na perforację błony bębenkowej czy z torbielami ucha;
 • będącymi alergikami na produkty pszczele lub inne składniki świec;
 • aparatami słuchowymi lub implantami w uszach;
 • osoby cierpiące na różnego rodzaju nadpobudliwości, które nie są w stanie wytrzymać 30 minut bez ruchu;
 • kobiety będące w ciąży [3].

Czy świecowanie uszu jest skuteczne?

Pomimo stosowania tej metody przez Indian czy ludy starożytnej Europy lub Azji, nie udało się potwierdzić naukowo skuteczności tej metody. Co więcej, w warunkach laboratoryjnych nie udało się odtworzyć mechanizmu świecy, polegającego na wytworzeniu próżni, a na tym właśnie opiera się cała narracja tej metody. Dodatkowo zdjęcia wewnątrz uszu wykonane na pacjentach nie wykazały,  że pacjenci którzy przeszli ten zabieg mieli czystsze uszy. Sam zabieg może być niebezpieczny i prowadzić np. do oparzeń czy nawet uszkodzenia słuchu [2,3].

Podsumowanie

Pomimo, że świecowanie uszu jest popularne i szeroko reklamowane w wielu gabinetach kosmetycznych lub medycyny naturalnej, nie ma medycznych potwierdzeń skuteczności tych zabiegów. Badania nie wskazują na usuwanie zalegających w uszach złogów woskowiny, nie wykazano też skuteczności tej metody w leczeniu innych schorzeń. Pojawiający się w świecy osad pochodzi z samego procesu spalania świecy, a dobre samopoczucie czy poprawa słuchu po zabiegu, może być efektem placebo. Trzeba również pamiętać, że sam zabieg jest odradzany przez większość lekarzy. 

Bibliografia

 1. Cone, Harmony. „The Authenticity, Usage and Efficacy of Ear Candles.” (2007).
 2. Ernst, Edzard. „Ear candles: a triumph of ignorance over science.” The Journal of Laryngology & Otology 118.1 (2004): 1-2.
 3. Rafferty, J., A. Tsikoudas, and B. C. Davis. „Ear candling: should general practitioners recommend it?.” Canadian family physician 53.12 (2007): 2121-2122.

Omawiane substancje

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

Omawiane schorzenia

 • Higiena uszu

  Regularna higiena uszu jest ważna dla zapobiegania schorzeniom ucha. Zaniedbanie higieny może prowadzić do infekcji, zapalenia ucha i innych poważnych problemów zdrowotnych.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .