, ,

Co pomaga na ból ucha u dziecka?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Poznaj skuteczne sposoby na ból ucha

Ból ucha u dziecka wiąże się ze sporym pogorszeniem codziennego funkcjonowania. Oprócz bólu i spadku nastroju u dziecka mogą pojawić się gorączka oraz wymioty. Poniższy artykuł odpowie na pytanie, co na ból ucha u dziecka?
Porady na ból ucha u dziecka

Skąd się bierze ból ucha? 

Nasze uszy są zbudowane z części zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej. Występowanie samego bólu najczęściej jest spowodowane zaburzeniami w obrębie ucha zewnętrznego i środkowego. Przy zapaleniu ucha wewnętrznego oprócz bólu powinny pojawić się także zaburzenia słuchu lub zawroty głowy ze względu na rozmieszczone tam narządy słuchu i równowagi.

Przyczyną bólu może być zapalenie wywołane przez wirusy i bakterie. Często objawom towarzyszy poprzedzająca infekcja dróg oddechowych. Uszy są połączone z układem oddechowym przez trąbkę Eustachiusza, w związku z tym drobnoustroje obecne w nosie i górnej części nosogardzieli mogą przedostawać się do ucha, wywołując stany zapalne.

Zapalenia uszu występują znacznie częściej u dzieci z powodu budowy ucha i przewodu słuchowego [1].

Jakie są objawy bólu ucha u dzieci?

W przypadku najmłodszych zapalenie ucha może mieć niespecyficzne objawy. Tym bardziej my jako rodzice musimy być na nie wyczuleni, zwłaszcza że dzieci poniżej 2 roku życia nie potrafią dokładnie przekazać nam, co im dolega. W przypadku problemów z uszami możemy zauważyć:

 • Tarcie główką o poduszkę;
 • Niepokój;
 • Płacz przy ucisku skrawek ucha.

Oczywiście objawy te nie mogą być jedyną podstawą rozpoznania zapalenia ucha. W przebiegu chorób uszu może pojawić się również wyciek wydzieliny z ucha, gorączka, wymioty czy biegunka [1]. 

Co stosować na ból ucha u dziecka bez recepty? 

Potwierdzenie zapalenia ucha wymaga przeprowadzenia otoskopii przez lekarza. Jest to badanie, w którym za pomocą wziernika lekarz sprawdza stan ucha i na tej podstawie stawia diagnozę.

Co w związku z tym podać dziecku, kiedy narzeka na pojawiający się ból ucha?

Ibuprofen na ból ucha

W pierwszym momencie należy podać lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Najlepiej sprawdzi się ibuprofen, który można podawać dla dzieci powyżej 3 miesiąca życia w postaci zawiesin do picia oraz czopków, a dla dorosłych w postaci tabletek i kapsułek doustnych. W aptece znajdziesz leki pod nazwami: Nurofen, Ibum, Ibuprom, Mig.

Najlepiej po podaniu ibuprofenu poczekać i zobaczyć jak organizm będzie reagował. Jeśli gorączka nie będzie przechodzić, pojawią się dodatkowe objawy takie jak wymioty, wyciek wydzieliny z ucha czy wysypka, wtedy należy udać się do lekarza. 

Amol na ból ucha

Tradycyjnie kiedyś stosowało się amol na ból ucha u dziecka, jednak nie jest to lek wskazany w takich schorzeniach, więc nie zaleca się podawania go na ból zwłaszcza dzieciom.

Fonix na ból ucha

Na rynku aptecznym znajdziemy sporą ilość preparatów w kroplach jak na przykład Fonix na ból ucha u dziecka. Jednak nie powinno się ich stosować bez konsultacji z lekarzem, ze względu na to, że trzeba poznać dokładną przyczynę występowania dolegliwości, zanim zastosuje się jakikolwiek preparat [1]. 

Kiedy stosować antybiotyk na ból ucha? 

Antybiotyk na zapalenie ucha u dziecka.

Wskazaniem do stosowania antybiotyku nie jest sam ból, a potwierdzenie bakteryjnego zapalenia ucha. Zazwyczaj pojawiają się przy tym takie objawy jak nawracająca gorączka, czy wyciek z ucha [1].

Domowe sposoby na ból ucha u dziecka

Internet jest wypełniony poradami odnośnie domowych sposobów na ból ucha polegających na podawaniu ekstraktów z czosnku i cebuli do ucha. Takie praktyki spowodują mocne podrażnienie przewodu słuchowego i mogą znacznie pogorszyć stan zapalny w uchu. 

Jedynymi bezpiecznymi sposobami na ból ucha jest miejscowy ciepły okład na ucho oraz nacieranie okolic uszu olejkiem kamforowym. 

Bibliografia

 1. Ostre zapalenie ucha środkowego u dzieci. G. Mielnik-Niedzielska, S. Schwartz. Pediatria Po Dyplomie, 2018,05.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Ibuprofen

  Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ibuprofen jest dostępny bez recepty w aptekach.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Ból ucha

  Schorzenie ucha może być spowodowane infekcją lub uszkodzeniem narządu słuchu. Objawia się bólem, zawrotami głowy oraz utratą słuchu.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .