leki-orange

Co pomaga na ból ucha u dziecka?

Poznaj skuteczne sposoby na ból ucha

Ból ucha u dziecka wiąże się ze sporym pogorszeniem codziennego funkcjonowania. Oprócz bólu i spadku nastroju u dziecka mogą pojawić się gorączka oraz wymioty. Poniższy artykuł odpowie na pytanie, co na ból ucha u dziecka?

Skąd się bierze ból ucha? 

Nasze uszy są zbudowane z części zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej. Występowanie samego bólu najczęściej jest spowodowane zaburzeniami w obrębie ucha zewnętrznego i środkowego. Przy zapaleniu ucha wewnętrznego oprócz bólu powinny pojawić się także zaburzenia słuchu lub zawroty głowy ze względu na rozmieszczone tam narządy słuchu i równowagi.

Przyczyną bólu może być zapalenie wywołane przez wirusy i bakterie. Często objawom towarzyszy poprzedzająca infekcja dróg oddechowych. Uszy są połączone z układem oddechowym przez trąbkę Eustachiusza, w związku z tym drobnoustroje obecne w nosie i górnej części nosogardzieli mogą przedostawać się do ucha, wywołując stany zapalne.

Zapalenia uszu występują znacznie częściej u dzieci z powodu budowy ucha i przewodu słuchowego [1].

Jakie są objawy bólu ucha u dzieci?

W przypadku najmłodszych zapalenie ucha może mieć niespecyficzne objawy. Tym bardziej my jako rodzice musimy być na nie wyczuleni, zwłaszcza że dzieci poniżej 2 roku życia nie potrafią dokładnie przekazać nam, co im dolega. W przypadku problemów z uszami możemy zauważyć:

  • Tarcie główką o poduszkę;
  • Niepokój;
  • Płacz przy ucisku skrawek ucha.

Oczywiście objawy te nie mogą być jedyną podstawą rozpoznania zapalenia ucha. W przebiegu chorób uszu może pojawić się również wyciek wydzieliny z ucha, gorączka, wymioty czy biegunka [1]. 

Co stosować na ból ucha u dziecka bez recepty? 

Potwierdzenie zapalenia ucha wymaga przeprowadzenia otoskopii przez lekarza. Jest to badanie, w którym za pomocą wziernika lekarz sprawdza stan ucha i na tej podstawie stawia diagnozę.

Co w związku z tym podać dziecku, kiedy narzeka na pojawiający się ból ucha?

Ibuprofen na ból ucha

W pierwszym momencie należy podać lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Najlepiej sprawdzi się ibuprofen, który można podawać dla dzieci powyżej 3 miesiąca życia w postaci zawiesin do picia oraz czopków, a dla dorosłych w postaci tabletek i kapsułek doustnych. W aptece znajdziesz leki pod nazwami: Nurofen, Ibum, Ibuprom, Mig.

Najlepiej po podaniu ibuprofenu poczekać i zobaczyć jak organizm będzie reagował. Jeśli gorączka nie będzie przechodzić, pojawią się dodatkowe objawy takie jak wymioty, wyciek wydzieliny z ucha czy wysypka, wtedy należy udać się do lekarza. 

Amol na ból ucha

Tradycyjnie kiedyś stosowało się amol na ból ucha u dziecka, jednak nie jest to lek wskazany w takich schorzeniach, więc nie zaleca się podawania go na ból zwłaszcza dzieciom.

Fonix na ból ucha

Na rynku aptecznym znajdziemy sporą ilość preparatów w kroplach jak na przykład Fonix na ból ucha u dziecka. Jednak nie powinno się ich stosować bez konsultacji z lekarzem, ze względu na to, że trzeba poznać dokładną przyczynę występowania dolegliwości, zanim zastosuje się jakikolwiek preparat [1]. 

Kiedy stosować antybiotyk na ból ucha? 

Antybiotyk na zapalenie ucha u dziecka.

Wskazaniem do stosowania antybiotyku nie jest sam ból, a potwierdzenie bakteryjnego zapalenia ucha. Zazwyczaj pojawiają się przy tym takie objawy jak nawracająca gorączka, czy wyciek z ucha [1].

Domowe sposoby na ból ucha u dziecka

Internet jest wypełniony poradami odnośnie domowych sposobów na ból ucha polegających na podawaniu ekstraktów z czosnku i cebuli do ucha. Takie praktyki spowodują mocne podrażnienie przewodu słuchowego i mogą znacznie pogorszyć stan zapalny w uchu. 

Jedynymi bezpiecznymi sposobami na ból ucha jest miejscowy ciepły okład na ucho oraz nacieranie okolic uszu olejkiem kamforowym. 

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Ból ucha jest to dolegliwość bólowa, która może dotyczyć jednego lub obu uszu, ale w większości przypadków dotyczy jednego ucha. Przyczynami bólu ucha mogą być uraz, infekcja, podrażnienie ucha lub bó…
Omawiane substancje
Ibuprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NSAID). Ibuprofen jest stosowany w celu obniżenia gorączki i leczenia bólu lub stanu zapalnego spowodowanego wieloma schorzeniami, takimi jak ból…
Podsumowanie
SubstancjeIbuprofen
SchorzeniaBól ucha
KategoriaBól,
Ból i gorączka,
Dziecko
TematyDziecko,
Słuch
AutorMartyna Piotrowska
Ostatnia aktualizacja9 miesięcy temu
Data publikacji16.12.2022
Bibliografia1 źródło