👋 Witaj, uruchomiliśmy nową wersję strony z ogromną ilością zmian. Część treści może chwilowo działać inaczej niż powinna. Przepraszamy!
leki-orange

Kiedy i jak długo stosować sterydy do nosa bez recepty?

Nasometin i Pronasal, czyli steryd do nosa bez recepty

Przeszło dwa lata temu okazało się, że osoby dorosłe ze zdiagnozowanym alergicznym nieżytem błony śluzowej nosa mogą odetchnąć z ulgą. Dosłownie i w przenośni. W Polsce w latach 2018 - 2019 zostały bowiem zarejestrowane pierwsze sterydy w aerozolu do nosa, dostępne bez recepty (czyli kategorii OTC) [1].

Sterydy do nosa bez recepty – jakie są dostępne w Polsce?

Wszystkie produkty lecznicze, o których mowa, zawierają ten sam glikokortykosteroid: jednowodny furoinian mometazonu, w stężeniu pozwalającym na podanie 50 g mometazonu w jednej dawce. Mają postać białawych zawiesin. 

Nazwy najczęściej spotykanych aerozoli sterydowych do nosa są analogiczne dla tych dostępnych jedynie na receptę. Różni je tylko obecność drugiego członu nazwy i w ten sposób dostępne OTC są Nasometin Control, Pronasal Control,  Momester Nasal oraz Aleric Spray. Ponadto rejestrację posiada także Hitaxa Metmin-Spray (wcześniej Metmin Control). Wszystkie wymienione produkty lecznicze zawierają po 60 dawek, jedynie Nasometin Control posiada 120 dawek w opakowaniu [1]. 

Nasometin Control, aerozol do nosa, lek bez recepty

Skład

 • Każde jednorazowe rozpylenie zawiera odmierzoną dawkę 50 mikrogramów mometazonu furoinianu.

Stosowanie

 • Zalecaną dawką dla osób dorosłych są dwa rozpylenia do każdego otworu nosowego raz na dobę. Produktu nie należy stosować dłużej niż 3 miesiące bez konsultacji z lekarzem.

Wskazania

 • Lek wskazany jest w leczeniu objawów zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

O produkcie

 • Substancja czynna zawarta w aerozolu działa przeciwalergicznie i przeciwzapalnie
 • Lek nie jest przeznaczony dla osób poniżej 18 roku życia.
 • Nie należy stosować leku bez konsultacji z lekarzem w okresie ciąży oraz karmienia piersią.
 • Nie wolno stosować u pacjentów po niedawno przebytym urazie nosa lub po zabiegu chirurgicznym.
 • Zawiera 120 dawek w opakowaniu.
 • Lek działa głównie miejscowo, co minimalizuje występowania ogólnoustrojowych działań niepożądanych.

Dlaczego mometazon? 

Po pierwsze, charakteryzuje się on stosunkowo silnym działaniem przeciwalergicznym i przeciwzapalnym, charakterystycznym dla substancji sterydowych. Łagodzi obrzęk błon śluzowych przewodów nosowych, zmniejsza ilość wodnistej wydzieliny, a także świąd towarzyszący alergicznemu nieżytowi nosa.

Po drugie, mometazon w postaci furoinianu, działa praktycznie tylko miejscowo. Jest to kluczowe dla bezpieczeństwa stosowania leku. Mometazon w znikomym stopniu wchłania się do krążenia ogólnego i dlatego nie wpływa na cały organizm. Przez to nie  powoduje powstawania działań niepożądanych w całym organizmie. 

Ważną sprawą jest prawidłowa technika podawania sterydów do nosa tak, aby nie zdarzało się połknięcie zawiesiny. Połknięty lek jest bowiem wchłaniany z przewodu pokarmowego i wywiera skutki w całym organizmie [1,2]. 

Pierwsze efekty działania mometazonu można zaobserwować maksymalnie po 8-12  godzinach, a do pełnego działania leku trzeba poczekać od kilku do kilkunastu dni [1,2].

Kto powinien stosować steryd do nosa?

Wszystkie sterydy do nosa bez recepty posiadają to samo wskazanie: leczenie zdiagnozowanego sezonowego alergicznego nieżytu błony śluzowej nosa (czyli kataru siennego) u osób dorosłych, czyli powyżej 18 roku życia [1]. 

Czytaj więcej: Jak odróżnić katar sienny od przeziębienia?

Sterydy do nosa bez recepty są przeciwwskazane: 

 • u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia,
 • w trakcie przeziębienia przebiegającego z katarem, ponieważ nie ma dostatecznych dowodów na skuteczność takiej terapii, 
 • u chorych z nowotworami w obszarze nosa i zatok,
 • u chorych na zanikowy nieżyt nosa,
 • u pacjentów z uszkodzoną przegrodą nosową,
 • po operacjach przegrody nosowej i zatok, ze względu na możliwość gorszego gojenia,
 • u chorych z niewyleczonymi zakażeniami w obrębie nosa (np. z opryszczką),
 • u osób z nadwrażliwością na furoinian mometazonu lub którąś z substancji pomocniczych [1,2,3,4].

Jednym z najczęstszych działań niepożądanych są krwawienia z nosa, podrażnienie, suchość i pieczenie śluzówki nosa. 

Sterydy do nosa – jak długo stosować?

Sterydy do nosa dostępne bez recepty podaje się wyłącznie osobom dorosłym. Dawkowanie zaczyna się od podania 2 dawek 1 raz dziennie, do każdej dziurki nosa. Potem można zmniejszyć ilość podawanego leku do jednej dawki 1 raz dziennie do każdego otworu nosowego. Jeśli po 14 dniach nie nastąpiła poprawa, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. 

Szczególnie istotna jest odpowiednia technika podania leku, która gwarantuje podanie właściwej dawki oraz bezpieczeństwo stosowania sterydu w aerozol donosowym [1,2]. 

Czytaj więcej: Alergiczny nieżyt nosa — jak sobie z nim radzić?

Instrukcja podawania sterydów do nosa

Sterydy donosowe dostępne bez recepty występują w postaci zawiesiny. Oznacza to, że lek zawieszony jest w roztworze w postaci nierozpuszczalnych drobnych cząstek. Aby uzyskać jednorodną zawiesinę mometazonu, a tym samym podać właściwą dawkę sterydu, przed każdym użyciem należy wstrząsnąć butelką z lekiem

Przed pierwszym użyciem zawiesiny należy 10-krotnie użyć rozpylacza aż do uzyskania jednorodnej mgiełki. Podobnie, jeśli dozownik nie był używany przez przynajmniej dwa tygodnie, należy sprawdzić działanie pompki i nacisnąć ją kilkakrotnie (minimum 2 razy) do uzyskania jednorodnej mgiełki. 

Steryd do nosa podajemy raz na dobę, do oczyszczonych z wydzieliny otworów nosowych. 

Bardzo ważny jest kierunek podawania strumienia mgiełki z zawiesiną sterydu. Aplikator należy włożyć płytko do przedsionka nosa i skierować do otworu nosa w kierunku wewnętrznego kącika oka. Końcówka dozownika nie może być skierowana w stronę przegrody nosowej, nie może również dotykać błony śluzowej nosa.

Aby steryd do nosa był równomiernie dystrybuowany po rozpyleniu do nosa mgiełki z lekiem, należy zrobić wdech i przytrzymać oddech na kilka sekund, po czym wykonać spokojny wydech nosem.

Wszystkie te czynności należy wykonać albo leżąc na łóżku na brzuchu, z głową zwieszoną w dół poza krawędź łóżka, albo leżąc na plecach z głową maksymalnie odchyloną w tył. Pozwala to uniknąć przypadkowego połknięcia zawiesiny ze sterydem [1,2,5].

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Alergia jest to nadmierna, nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego organizmu na występujące w środowisku substancje zwane alergenami, które u osób zdrowych nie wywołują żadnych oznak uczulenia. …
Ostry nieżyt nosa może być wywołany przez różne wirusy, natomiast najczęściej powodują go wirusy przeziębienia. Może być również wynikiem alergii, infekcji bakteryjnej lub innych czynników drażniących…
Omawiane substancje
Podsumowanie
SchorzeniaAlergia,
Ostry nieżyt nosa
KategoriaAlergia,
Katar alergiczny
TematyAerozol do nosa,
Glikokortykosteroidy,
Leki przeciwalergiczne,
Porównywarka leków
AutorDorota Cieślak
Ostatnia aktualizacja2 miesiące temu
Data publikacji17.01.2022
Bibliografia5 źródeł