Skąd się bierze suchość w nosie?

Suchość błon śluzowych nosa wynika najczęściej z przebytych infekcji dróg oddechowych, lub zastosowanych leków. W przypadku zakażeń bakteryjnych i wirusowych błony śluzowe ulegają obrzmieniu i z nosa zaczyna wydobywać się gęsta wydzielina. Podczas usuwania tej wydzieliny niejednokrotnie powierzchnia błon śluzowych zostaje uszkodzona. Czasem może dochodzić do powstawania krwiaków, co objawia się obecnością krwi w wydzielinie. Niektóre leki, w szczególności xylo- i oxymetazolina powodują trwałe uszkodzenie śluzówki. Są to leki powodujące silne uzależnienie, dlatego niezwykle istotne jest przestrzeganie czasu terapii. Powinien on wynosić maksymalnie 5 dni [1].

Jak objawia się uszkodzona śluzówka nosa?

Po infekcjach i częstym usuwaniu wydzieliny z nosa dochodzi do uszkodzenia śluzówki. Najczęściej objawia się to występowaniem świądu. Wydzielina staje się coraz gęstsza i zasycha bezpośrednio na śluzówce nosa. W niektórych przypadkach na śluzówce nosa mogą formować się strupy. W przypadku występowania wyżej wymienionych objawów powinno się postawić na nawilżanie nosa [1].

Jak nawilżyć śluzówkę nosa?

W aptece znajdziemy sporą ilość preparatów nawilżających i regenerujących śluzówkę nosa. Są to zarówno krople nawilżające do nosa jak i maści. Zawierają one następujące substancje:

REKLAMA
REKLAMA

Naturalne oleje roślinne

W preparatach do regeneracji śluzówki używane są oleje roślinne. Najczęściej jest to oliwa z oliwek (Nollix) , olej sezamowy (Nozoil), czy olej MCT (Miramille Nasal). Aplikacja oleju powoduje natłuszczenie powierzchni śluzówki nosa, co sprzyja tworzeniu się warstwy okluzyjnej. Dzięki temu woda zostaje zatrzymana i regeneracja przebiega znacznie sprawniej. W dodatku zostają zniwelowane dokuczliwe objawy związane z podrażnieniem śluzówki takie jak świąd czy pieczenie.

Ektoinę

Jest substancją, która ma zdolność wiązania cząsteczek wody, co pozwala na tworzenie filmu na powierzchni śluzówki nosa. Ektoina przywraca nawilżenie oraz działa przeciwzapalnie. Preparaty do nosa zawierające ektoinę to Ectoclarin, Pantherin Ecto [2].

Witaminę A i E

Witaminy A i E mają działanie antyoksydacyjne, które powoduje szybszą regenerację przesuszonych miejsc. Ponadto należą do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, w związku z tym w preparatach najczęściej towarzyszy im tłusty olej, lub podłoże maściowe. Dzięki temu tak jak w przypadku olejów roślinnych na śluzówce tworzy się okluzja pozwalająca na szybką regenerację. Witaminy można znaleźć w preparatach Rinopanteina.

Hialuronian sodu

Działa on powlekająco na błony śluzowe i doskonale wiąże cząsteczki wody, co zapobiega przesuszaniu się. Tworzy swego rodzaju barierę ochronną przed utratą nawilżenia, a sam poprzez wiązanie wody przywraca odpowiednie nawodnienie błon śluzowych. Kwas hialuronowy znajdziemy w preparacie Hysan Care [3].

Dekspantenol

Ma działanie łagodzące podrażnienia, przeciwzapalne i przyspieszające gojenie się ran. Często jest wykorzystywany w leczeniu ran powierzchownych, nawet trudnych typu oparzenia. Substancję znajdziemy w preparacie Hysan Care [4].