Dostępne postaci leku

Aerozol do nosa, krem, maść, roztwór na skórę, proszek do inhalacji

Popularne połączenia

Olopatadyna, indekaterol, bromek glikopironium

Działanie

Mometazon należy do glikokortykosteroidów, czyli substancji o działaniu przeciwzapalnym. Mechanizm działania tego leku opiera się ha hamowaniu przemian kwasu arachidonowego, których produkty odpowiedzialne są za rozwój stanu zapalnego i związanych z nim dolegliwości.

Wskazania

Leki zawierające mometazon stosuje się przede wszystkim do leczenia objawów alergii, takich jak katar sienny czy inne rodzaje alergicznego nieżytu nosa. Są także używane do leczenia objawów astmy i niektórych schorzeń skóry, jak np. egzema, łuszczyca czy różne formy zapalenia skóry.

Przeciwwskazania

Leku zawierającego mometazon nie powinieneś stosować, jeśli jesteś uczulony na ten związek. Nie należy stosować tego leku na trądzik, nie należy nakładać kremów, maści czy żeli z mometazonem na twarz, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Działania niepożądane

Mometazon, jak wiele leków, może powodować pewne skutki uboczne. Choć nie każdy je odczuje, mogą zaliczać się do nich: podrażnienie lub pieczenie skóry, swędzenie, wysypka, czerwoność, suchość skóry albo pogorszenie stanu choroby skórnej. Ponadto, stosując go przez długi czas, zwłaszcza na dużych powierzchniach skóry, mogą wystąpić objawy podobne do skutków stosowania sterydów, takie jak zmieniający się wygląd skóry, zwiększony apetyt, przyrost masy ciała czy zmęczenie.

Przedawkowanie

Przedawkowanie Mometazonu może spowodować objawy takie jak nudności, wymioty, zawroty głowy, senność i osłabienie mięśni. W przypadku zauważenia takich objawów pierwszą zalecaną reakcją jest przerwanie przyjmowania leku i natychmiastowy kontakt z lekarzem lub szpitalem.

Środki ostrożności

Stosując leki z mometazonem, nie przekraczaj zalecanej dawki i czasu trwania leczenia. Leku nie należy stosować na twarzy, w okolicach oczu ani na uszkodzonej skórze, chyba że zaleci to lekarz. Po zastosowaniu umyj ręce. Jeśli po kilku dniach nie zauważysz poprawy, skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj, że lek może powodować podrażnienie lub suchość skóry.