, , , , ,

Poznaj lek na pasożyty u dzieci

Jakie są najpopularniejsze pasożyty u dzieci?

Objawy pasożytów u dzieci najczęściej dotyczą układu pokarmowego. Czasami mogą być mylone ze zwykłymi zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Jeśli niepokojące symptomy utrzymują się przez dłuższy, to warto rozważyć szerszą diagnostykę. Jak rozpoznać robaki u dzieci? Jak stosować leki na pasożyty u dzieci? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu.

Pasożyty u dzieci – objawy. Po czym poznać chorobę?

W tym artykule skupimy się głównie na pasożytach związanych z układem pokarmowym, ale wspomnimy też o innych robakach. Objawy robaków u dzieci zwykle przypominają zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Lamblioza

Lamblioza to choroba dotycząca dwunastnicy i jelita cienkiego, którą wywołuje Giardia lamblia (Ogoniastek jelitowy). Lamblią zaraża się poprzez drogę fekalno-oralną, czyli np. przez kontakt z zanieczyszczoną wodą lub pokarmem. Objawy najczęściej rozwijają się do 2 tygodni po spożyciu pasożyta [1].

Jakie są objawy tego robaka u dzieci? Dzieci najczęściej cierpią na biegunkę, która może mieć różną intensywność. Stolce są tłuste i mają tendencję do unoszenia się na wodzie. Dzieci cierpią na wzdęcia, gazy i silne bóle brzucha. Pojawiają się wymioty, co może prowadzić do odwodnienia [1].

Owsica

Następnym bardzo często spotykanym pasożytem u dzieci jest owsik. Jakie są jego objawy? Dzieci doświadczają świądu odbytu i zgrzytania zębami. Przez to często występują problemy z zasypianiem. Innym objawem tego robaka u dzieci może być ból brzucha oraz zapalenie wyrostka robaczkowego [2].

Owsica to jedna z najczęstszych chorób pasożytniczych u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Tasiemczyca

Kolejnymi pasożytami układu pokarmowego są tasiemce. W Polsce najczęściej dochodzi do zakażenia tasiemcem nieuzbrojonym. Tasiemcem można zarazić się poprzez spożycie surowego lub niedogotowanego mięsa wołowego, lub wieprzowego. Zakażenie tasiemcem jest trudne do zdiagnozowania, bo choroba rozwija się długo i często nie daje typowych objawów. Chorzy doświadczają zaburzeń żołądkowo-jelitowych [3].

Glistnica

Glistnicę wywołują nicienie – glista ludzka. W Polsce choroba występuje rzadko, ale jest często podejrzewana. Glista ludzka w zależności od fazy rozwoju migruje przez układ pokarmowy, dlatego pacjenci doświadczają klasycznych zaburzeń żołądkowo-jelitowych, ale również kaszlu. Plwocina może być zabarwiona krwią [3]

Wszawica

Ostatnim nieproszonym gościem w naszym zestawieniu będzie wesz ludzka. Jakie są objawy tego pasożyta u dzieci? Pasożytuje ona na owłosionej skórze i najczęściej jest lokalizowana na głowie. Charakterystycznym objawem jest świąd skóry, drapanie się po głowie i jej zaczerwienienie. Oprócz tego wesz ludzką lub gnidy, czyli jej jaja są widoczne gołym okiem [3,4].

Pasożyty u dziecka.

Jakie są leki na pasożyty u dzieci?

Co stosować na robaki dla dzieci? Istnieją skuteczne leki na pasożyty i czasami są one dostępne bez recepty. Poniżej przedstawiamy ogólne zalecenia terapii u dzieci.

Pasożyty układu pokarmowego

Leki na owsiki

Najczęściej u dzieci spotyka się owsicę, dlatego omówimy ją na początku. Istnieją 3 substancje lecznicze przeznaczone do leczenia tej choroby, tj. albendazol, mebendazol i pyrantel. Wszystkie z nich mogą być stosowane u dzieci.

Tabela 1. Substancje czynne stosowane w leczeniu owsicy [3].

Substancja czynnaDawkaCzy terapię należy powtórzyć?Uwagi
Mebendazol (Vermox)100 mg (1 tabletka)Tak — po 14 i 28 dniach od rozpoczęcia terapii.Nie stosować u dzieci poniżej 2. roku życia.
Tabletki można pokruszyć lub podzielić.
Embonian pyrantelu (Pyrantelum OWIX) – lek dostępny bez recepty 10 – 11 mg/kg masy ciała (maksymalnie 1 g).Tak — po 14 dniach.Tabletkę przed połknięciem należy rozgryźć lub pokruszyć.
Tabletkę można dzielić na równe dawki.
Tabletki zaleca się od 6. roku życia, a zawiesina od 2. roku życia.
Poniżej 2. roku życia podawać wyłącznie pod kontrolą lekarza.
Albendazol (Zentel) 400 mg (1 tabletka)W przypadku braku wyleczenia powtórzyć kurację po 21 dniach.Tabletki należy rozgryźć i żuć przed połknięciem. Można je pokruszyć.
Jeśli pacjent nie toleruje tabletek, można zastosować zawiesinę.
Nie stosować u dzieci poniżej 2. roku życia bez konsultacji z lekarzem.

Warto pamiętać o tym, że leczeniu powinni zostać poddani wszyscy domownicy, nawet jeśli nie prezentują objawów. Należy szczególnie zwrócić uwagę na zasady higieny. Zaleca się wymienienie i wygotowanie pościeli oraz ręczników.

Leki na tasiemca

Tasiemczyca jest poważniejszą chorobą i występuje rzadziej niż owsica. Leczenie wymaga innych leków, tj. prazykwantelu i niklozamidu, które nie są dostępne w Polsce (jedynie na zasadach importu docelowego), chociaż można stosować również albendazol.

Tabela 2. Dawkowanie leków na tasiemca [3,5,6]

Substancja leczniczaWiekDawkowanie
PrazykwantelDorośli i dzieci.5-10 mg/kg mc. jednorazowo.
NiklozamidDorośli i dzieci powyżej 6. roku życia.2 g jednorazowo.
 Dzieci od 2. do 6. roku życia.1 g lub 50 mg/kg mc. jednorazowo.
AlbendazolDorośli i dzieci powyżej 2. roku życia.400 mg (1 tabletka lub 20 ml zawiesiny) na dobę przez 3 dni.

Leki na lambliozę

Farmakoterapię lamblii jelitowej rozpoczyna się po potwierdzeniu obecności pasożyta, nawet jeśli pacjent nie prezentuje objawów. Tabela 3. przedstawia możliwości terapeutyczne.

Tabela 3. Leki na lambliozę [3].

Substancja leczniczaDawkowanie
Metronidazol5 mg/kg mc. 3 razy na dobę przez 5-7 dni.
TinidazolDawka jednorazowa: 50 mg/kg mc. (maksymalnie 2 g).
Albendazol400 mg 1 raz na dobę przez 5 dni.

Leki na glistę ludzką

Do leczenia glistnicy wykorzystuje się te same leki, co w przypadku owsicy, jednak w przypadku niektórych, dawkowanie jest odmienne.

Tabela 4. Leki na glistę ludzką [3].

Substancja czynnaDawka
Mebendazol (Vermox)100 mg 2 razy na dobę przez 3 dni.
Embonian pyrantelu (Pyrantelum OWIX) – lek dostępny bez recepty 10 mg/kg masy ciała jednorazowo (maksymalnie 750 mg).
Albendazol (Zentel) 400 mg (1 tabletka) jednorazowo.

Pasożyty skóry

Wszawica skóry głowy nie jest przyjemna, jednak leczenie tego pasożyta jest dość proste. Najczęściej stosuje się szampony i płyny na bazie dimetykonu (np. Pipi Nitolic, Sora Med, Nyda Express, Nyda Plus). Preparaty na bazie dimetykonu zatykają przetchlinki, czyli aparaty oddechowe wesz. Po około 10 minutach dochodzi do ich uduszenia. Taki zabieg powinien zostać powtórzony po 8 do 10 dniach u każdego domownika [3].

Inna, skuteczna substancja do eliminacji wesz to permetryna. Permetryna poraża układ nerwowy pasożytów, co prowadzi do ich śmierci. Preparaty z tą substancją, to np. Sora Forte.

Po spłukaniu preparatów zaleca się wyczesać włosy grzebieniem, aby usunąć pozostałe wszy i gnidy.

Jakie są domowe sposoby na robaki u dzieci?

W internecie można znaleźć wiele porad na temat domowych sposób na robaki u dzieci. Zaleca się stosowanie, np. piołunu, pestek z dyni, orzechów włoskich. Jednak po faktycznym stwierdzeniu choroby pasożytniczej będą one niewystarczające. Opóźnienie terapii może przysporzyć sporych kłopotów zdrowotnych.

Inaczej sprawa wyglądu w przypadku wszawicy. Tutaj domowe sposoby mogą pomóc, ale najczęściej są stosowane w prewencji wszawicy. Stosuje się olejki eteryczne, np. z drzewa herbacianego, lawendowy lub miętowy. Zapach ma odstraszać wszy.

Do usuwania wesz poleca się ocet, nalewki z piołunu i wrotycza. Mają one działanie drażniące, a ich celem jest ułatwienie odczepienia wesz i gnid od skóry. Pamiętajmy o tym, że nie mają one takiego działania, jak dimetykon lub permetryna [3].

Bibliografia

 1. „Illness and Symptoms | Giardia | Parasites | CDC”, 2 marzec 2021. https://www.cdc.gov/parasites/giardia/illness.html (dostęp 12 kwiecień 2023).
 2. C.-C. for D. C. and Prevention, „CDC – Enterobiasis”, 19 kwiecień 2019. https://www.cdc.gov/parasites/pinworm/disease.html (dostęp 12 kwiecień 2023).
 3. „Pediatria po Dyplomie – Najczęstsze zarażenia pasożytnicze w Polsce”. https://podyplomie.pl/pediatria/12173,najczestsze-zarazenia-pasozytnicze-w-polsce?page=2 (dostęp 12 kwiecień 2023).
 4. C.-C. for D. C. and Prevention, „CDC – Lice – Head Lice – Diagnosis”, 11 wrzesień 2019. https://www.cdc.gov/parasites/lice/head/diagnosis.html (dostęp 12 kwiecień 2023).
 5. A. L. Okello i L. F. Thomas, „Human taeniasis: current insights into prevention and management strategies in endemic countries”, Risk Manag. Healthc. Policy, t. 10, s. 107–116, cze. 2017, doi: 10.2147/RMHP.S116545.
 6. „Taeniasis/Cysticercosis”. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/taeniasis-cysticercosis (dostęp 8 wrzesień 2022).

Omawiane substancje

 • Albendazol

  Albendazol jest lekiem przeciwpasożytniczym stosowanym w leczeniu chorób wywołanych przez pasożyty. Substancja ta działa na układ nerwowy pasożytów, co powoduje ich śmierć.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Mebendazol

  Mebendazol jest lekiem przeciwpasożytniczym stosowanym w leczeniu chorób wywołanych przez pasożyty jelitowe. Substancja ta działa poprzez hamowanie metabolizmu pasożytów, co prowadzi do ich śmierci.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Niklozamid

  Niklozamid to substancja lecznicza stosowana w leczeniu chorób pasożytniczych, takich jak tasiemiec czy glista ludzka. Działa poprzez hamowanie enzymów pasożytniczych, co prowadzi do ich śmierci.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Permetryna

  Permetryna jest syntetycznym insektycydem stosowanym do zwalczania owadów. Substancja ta działa na układ nerwowy owadów, powodując ich śmierć.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Prazykwantel

  Prazykwantel to substancja lecznicza stosowana w leczeniu chorób pasożytniczych, takich jak schistosomatoza. Działa poprzez zaburzanie metabolizmu pasożytów, co prowadzi do ich śmierci.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Pyrantel

  Pyrantel jest lekiem przeciwpasożytniczym stosowanym w leczeniu infekcji robakami jelitowymi u ludzi i zwierząt. Substancja ta dzia��a na układ nerwowy pasożytów, powodując ich paraliż i wydalanie z organizmu.
  substancje syntetyczne
 • Tinidazol

  Tinidazol jest lekiem przeciwbakteryjnym stosowanym w leczeniu infekcji dróg moczowych. Substancja ta działa na bakterie poprzez niszczenie ich DNA.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Owsica

  Owsica jest to choroba wywołana przez pasożyty, które zasiedlają jelita człowieka. Objawia się m.in. świądem odbytu oraz bólem brzucha. Leczenie polega na stosowaniu odpowiednich leków przeciwpasożytniczych.
 • Tasiemczyca

  Tasiemczyca jest chorobą wywoływaną przez pasożyty z rodzaju tasiemca, które osiedlają się w jelitach człowieka lub zwierząt. Objawy choroby mogą obejmować bóle brzucha, nudności, biegunkę oraz utratę masy ciała.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , , , .