👋 Witaj, uruchomiliśmy nową wersję strony z ogromną ilością zmian. Część treści może chwilowo działać inaczej niż powinna. Przepraszamy!
leki-orange

Gdzie najlepiej kupować leki?

Dlaczego warto kupować leki w aptece, a nie w supermarkecie?

Kiedy potrzebujesz butów, idziesz do sklepu obuwniczego. Gdy musisz kupić sukienkę, wybierasz sklep odzieżowy. To wydaje się oczywiste, wybierasz miejsca, które specjalizują się w konkretnej branży, więc liczysz, że właśnie tam otrzymasz towar najwyższej jakości i fachową poradę. Dlaczego więc kupujesz leki w supermarkecie? Oto kilka powodów, potwierdzających, że nie powinieneś tego robić.

1. Nie masz pewności, czy lek przechowuje się prawidłowo.

Nie wiadomo, w jakich warunkach supermarkety przechowują leki. Być może leżą wśród mrożonek lub naraża się je na działanie wysokich temperatur. Może to negatywnie wpływać na ich jakość, m.in. na zawartość substancji leczniczej w preparacie. W aptece warunki przechowywania tale monitorują farmaceuci.

Farmaceuta każdego dnia sprawdza i spisuje temperatury z pomieszczeń aptecznych oraz lodówek. Monitoruje się także poziom wilgotności. Apteka jest do tego zobowiązana przepisami prawa, mówi o tym m.in. Rozporządzenie Ministra Zdrowia, w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki:

„Produkty lecznicze i wyroby medyczne muszą być przechowywane w aptece w sposób gwarantujący zachowanie ustalonych dla produktu leczniczego lub wyrobu medycznego wymagań jakościowych i bezpieczeństwo przechowywania” [1].

2. Łatwy dostęp do leków dla dzieci i młodzieży.

Leki bez recepty w supermarketach, często leżą przy kasie tuż obok słodyczy. Sprawia to, że stają się łatwym celem dla dzieci i młodzieży, którzy nie raz kupują je ze zwykłej ciekawości. Mogą trafić w ręce nieletnich i stanowić dla nich zagrożenie — m.in. istnieje ryzyko przedawkowania. Większość leków OTC ma także ograniczenia wiekowe co do ich stosowania. Leki to nie cukierki i należy o tym pamiętać .

3. Nie uzyskasz porady na temat dawkowania.

W aptece zawsze możesz liczyć na fachową informację dotyczącą dawkowania leków, także tych dostępnych bez recepty. W supermarkecie jej nie uzyskasz, bo nikt z jego pracowników nie musi tego wiedzieć. Leki dostępne bez recepty to zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, jeśli przyjmujemy je w nadmiarze. Mogą prowadzić także do uzależnień.

4. W aptekach na bieżąco monitoruje się komunikaty dotyczące jakości leków.

Każdego dnia farmaceuci w aptekach sprawdzają komunikaty wydawane przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Często zdarzają się wycofania konkretnych partii leków z różnych powodów m.in. w wyniku wykrycia w nich zanieczyszczeń  niepożądanymi substancjami chemicznymi. W takim przypadku wadliwa seria natychmiast jest odpowiednio zabezpieczona i masz pewność, że nie dostaniesz jej w aptece. 

W supermarkecie nikt nie ma takiego obowiązku, a nawet jeśli otrzymają jakikolwiek komunikat i na niego zareagują, to z pewnością z dużym opóźnieniem w stosunku do aptek. 

5. Nikt nie sprawdzi możliwych interakcji z lekami, które przyjmujesz.

Jeśli leczysz się na choroby przewlekłe, przyjmujesz wiele różnych preparatów to niektóre leki OTC mogą być dla ciebie przeciwwskazane. W aptece zawsze możesz uzyskać poradę dotyczącą możliwych interakcji między lekami, które przyjmujesz na stałe, a preparatami bez recepty. Kto miałby udzielić Ci takiej porady w supermarkecie?

Leki OTC z internetu

A co z lekami dostępnymi bez recepty, zakupionymi przez internet? 

Tutaj również trzeba mieć się na baczności. Oczywiście należy kupować je w aptekach, posiadających sprzedaż online. Przed takim zakupem, należy jednak upewnić się, czy taka apteka działa legalnie, co gwarantuje bezpieczeństwo i produkty sprawdzonego pochodzenia, dobrej jakości.

W roku 2014 Komisja Europejska wprowadziła wspólne logo, które umożliwia identyfikację aptek prowadzących legalną sprzedaż internetową. Dzięki niemu możliwe jest rozróżnienie aptek, które działają zgodnie z prawem w sieci. Logo to biały krzyż na tle poziomych pasów w różnych odcieniach zieleni. Pod nim znajduje się flaga państwa, w którym zamieszkuje lub ma swoją siedzibę podmiot oferujący sprzedaż online leków. Logo przedstawione jest poniżej.

Źródło grafiki: https://www.gov.pl/web/gif/sprzedaz-lekow-w-internecie

Źródło: gov.pl

Klikając w logo, zostaniemy przekierowani do Rejestru Aptek. Jeśli apteka w nim figuruje, oznacza to, że działa legalnie i bez obaw można kupować w niej leki. Brak logo na stronie lub brak apteki w rejestrze po kliknięciu w obrazek powinien odwieść nas od zakupów, ze względu na nielegalność działania takiej apteki [2].

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Podsumowanie
KategoriaInne
AutorAneta Pacławska-Jaśkiewicz
Ostatnia aktualizacja2 miesiące temu
Data publikacji29.04.2021
Bibliografia2 źródła