aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Jaka jest najlepsza herbata na odchudzanie?

Czy herbata na odchudzanie to dobry pomysł?

Zrzucenie zbędnych kilogramów to cel, którego osiągnięcie nie zawsze jest łatwe. W dążeniu do niego chętnie sięgamy po preparaty z aptecznej półki. Wśród nich znajdują się m.in. herbaty na odchudzanie. Co zawierają w składzie? Jaka jest najlepsza herbata na odchudzanie?
Najlepsza herbata na odchudzanie (fot. Canva).

Herbata od dawna jest ceniona nie tylko za swoje walory smakowe, ale także za potencjalne korzyści zdrowotne, w tym wspomaganie procesu odchudzania. W naszym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom herbat, które mogą przyczynić się do skuteczniejszej walki z nadmiernymi kilogramami. Od zielonej herbaty, po mieszanki ziołowe – każda z nich ma unikalne właściwości, które mogą wspierać metabolizm, redukować apetyt oraz poprawiać ogólną kondycję organizmu w trakcie diety.

Jaka herbata na odchudzanie będzie najlepsza?

Popularne herbatki na odchudzanie występują w postaci gotowych saszetek, które wystarczy zalać gorącą wodą. Wśród herbat odchudzających można znaleźć również te w formie sypanej. Do popularnych surowców roślinnych zawartych w tego typu herbatkach, należą poniższe.

Senes

Liść senesu to znany i skuteczny surowiec o działaniu przeczyszczającym (Red Senes Tea, Xenna Fix), jednak równie chętnie sięgamy po niego w celach redukcji masy ciała. Efekt odchudzający można zaobserwować dzięki temu, że związki zawarte w liściach senesu, antrazwiązki (przede wszystkim sennozydy), przyczyniają się do zwiększenia wydalania wody z organizmu. Działają one drażniąco na jelita, zwiększają ich perystaltykę i ułatwiają usuwanie mas kałowych.

Senes nie do końca jest dobrym pomysłem na odchudzanie. Częste przyjmowanie go w postaci tabletek czy też właśnie w formie herbatek na odchudzanie, może doprowadzić do niedoborów pokarmowych, a także zaburzeń wodno-elektrolitowych, a w konsekwencji tego do odwodnienia i znacznego osłabienia [2].

Xenna, zioła do zaparzania

Red Senes Tea, zioła w saszetkach

Zielona herbata

Picie zielonej herbaty sprzyja utracie masy ciała. Wymaga to jednak regularności. Badania wykazały, że osoby spożywające dziennie 400 ml herbaty, miały niższą masę ciała i mniejszy obwód talii, niż osoby, które jej nie piły. Za efekt odchudzający zielonej herbaty odpowiada kofeina, a także polifenole oraz katechiny. Związki te zmniejszają ilość tłuszczu wchłanianego do organizmu, a także wzmagają wydatek energetyczny i spalanie tkanki tłuszczowej [1,2].

Czerwona herbata

Liście czerwonej herbaty są tzw. naturalnym spalaczem tłuszczu. Jest to odpowiednia herbata na spalenie tłuszczu z brzucha oraz innych problematycznych partii ciała (dzięki m.in. zawartym w tym surowcu polifenolom). Aby wspomóc odchudzanie, najlepiej pić czerwoną herbatę ok. 30 minut po spożytym posiłku [1].

Jakie są herbaty na odchudzanie?

Zioła moczopędne

Efekt odchudzający ziół moczopędnych polega przede wszystkim na zwiększeniu ilości wydalanego moczu, co wiąże się z większą utratą wody i przez to zmniejszeniem masy ciała. Do roślin moczopędnych zaliczmy m.in.:

 • pokrzywę,
 • fiołek trójbarwny,
 • skrzyp polny,
 • nawłoć pospolitą.

Zioła te dostępne są w postaci saszetek do zaparzania pojedynczo lub jako mieszanki ziołowe [3].

Skrzyp fix, zioła do zaparzania

Pokrzywa fix, zioła do zaparzania

Babka płesznik i siemię lniane, czyli odchudzające nasiona

Babka płesznik i siemię lniane można zaliczyć do środków wspomagających proces odchudzania. Nasiona babki płesznik i siemię lniane zaliczamy do surowców śluzowych. Nie są to typowe herbatki na odchudzanie, ale również przygotowujemy z nich „napój” wspomagający redukcję masy ciała. Ze względu na zawartość śluzów, odpowiednim sposobem ich przygotowania, będzie sporządzenie maceratu. Surowiec (ok. 1 łyżkę nasion), należy zalać wodą o temperaturze pokojowej (1 szklanka) i odstawić na 30 min. Po zalaniu wodą  nasion pęcznieją one, wypełniając żołądek, dzięki czemu zapewniają uczucie sytości.

Brak odczuwania głodu spowodowany jest przede wszystkim przez błonnik pokarmowy, w który nasiona są bogate. Błonnik pełni ważną funkcję w prawidłowej pracy układu pokarmowego. Sam nie ulega trawieniu (brak odpowiednich enzymów, które mogłyby go strawić). Surowce takie jak nasiona babki płesznik i siemię lniane powodują zwiększenie mas kałowych, dzięki czemu pobudzają perystaltykę jelit, a także wypróżnienie. Niezwykle ważne jest, aby stosując je pić dużo wody, aby zapobiec występowaniu zaparć [2].

Czy sama herbata wystarczy ?

Picie samej herbaty to stanowczo zbyt mało, aby zrzucić niechciane kilogramy. Mogą one stanowić środek pomocniczy, jednak nie zastąpią zdrowej diety i aktywności fizycznej. Skuteczne i zdrowe odchudzanie powinno składać się z kilku elementów: diety ograniczającej ilość spożywanych kalorii, aktywności fizycznej oraz wspomagająco stosowaniu preparatów pomocnych w redukowaniu otyłości i nadwagi (np. herbatek na odchudzanie) [2].

Bibliografia

 1. Wierzejska R., Wpływ picia herbaty na zdrowie — aktualny stan wiedzy, PRZEGL EPIDEMIOL 2014; 68: 595 – 599
 2. Kudelska W., Wybrane substancje chemiczne stosowane w preparatach odchudzających, CHEMIA I OCHRONA ŚRODOWISKA 2009, XIII, 9-15
 3. Różański H, Charakterystyka najważniejszych urotropica i ich zastosowanie w fitoterapii chorób układu moczowego, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego Zakład Historii Nauk Medycznych Różański H, Charakterystyka najważniejszych urotropica i ich zastosowanie w fitoterapii chorób układu moczowego, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego Zakład Historii Nauk Medycznych

Omawiane substancje

 • Liść pokrzywy zwyczajnej

  Liść pokrzywy zwyczajnej jest substancją leczniczą, która wykazuje działanie moczopędne i przeciwzapalne.
  Surowce roślinne
 • Liść senesu

  Schorzenie to zwykle dotyka osoby starsze i charakteryzuje się spadkiem sprawności fizycznej oraz umysłowej. Objawy mogą obejmować problemy z pamięcią, trudności w poruszaniu się oraz zaburzenia nastroju.
  Surowce roślinne
 • Nasiona babki plesznik

  Nasiona babki plesznik są substancją leczniczą wykorzystywaną w medycynie naturalnej. Mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.
  Surowce roślinne
 • Nasiona lnu zwyczajnego

  Nasiona lnu zwyczajnego są bogate w błonnik i kwasy tłuszczowe omega-3. Mogą być wykorzystywane do produkcji oleju lnianego lub dodawane do potraw jako składnik zdrowej diety.
  Surowce roślinne
 • Ziele nawłoci pospolitej

  Ziele nawłoci pospolitej zawiera flawonoidy i kwas salicylowy. Może być stosowane jako środek przeciwzapalny i moczopędny.
  Surowce roślinne
 • Ziele skrzypu polnego

  Skrzyp polny zawiera krzemionkę, która wpływa korzystnie na kondycję skóry, włosów i paznokci. Ziele skrzypu polnego stosuje się również w leczeniu chorób układu moczowego i układu oddechowego.
  Surowce roślinne
 • Zielona herbata

  Zielona herbata zawiera katechiny, które mają właściwości przeciwutleniające. Picie zielonej herbaty może pomóc w utrzymaniu zdrowia serca i zmniejszeniu ryzyka chorób nowotworowych.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Nadwaga

  Nadwaga to stan, w którym waga ciała przekracza normy uznawane za zdrowe dla danej osoby. Nadwaga może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, takich jak choroby serca, cukrzyca czy problemy z układem oddechowym.
 • Otyłość

  Otyłość to choroba charakteryzująca się nadmierną ilością tkanki tłuszczowej w organizmie. Jest to problem zdrowotny, który może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby serca, cukrzyca czy choroby układu oddechowego.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .