aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, , ,

Czy zioła są skuteczne w leczeniu zapalenia pęcherza moczowego?

Zioła w infekcjach pęcherza moczowego — czy są skuteczne?

Leki ziołowe mogą stanowić skuteczną formę profilaktyki i leczenia infekcji dróg moczowych o łagodnym przebiegu. Mądrze wykorzystane preparaty roślinne mogą pomóc pacjentowi uniknąć antybiotykoterapii, która ciągnie za sobą wiele niekorzystnych konsekwencji. Jakie zioła mogą pomóc w przypadku bakteryjnego zakażenia dróg moczowych?
Zioła na infekcje układu moczowego

Leki ziołowe mogą stanowić skuteczną formę profilaktyki i leczenia infekcji dróg moczowych o łagodnym przebiegu. Mądrze wykorzystane preparaty roślinne mogą pomóc pacjentowi uniknąć antybiotykoterapii, która ciągnie za sobą wiele niekorzystnych konsekwencji. Jakie zioła mogą pomóc w przypadku bakteryjnego zakażenia dróg moczowych?

Infekcje dróg moczowych są jednymi z najczęstszych rodzajów chorób wywoływanych przez bakterie. Problem ten dotyczy szczególnie kobiet, które są narażone 30-krotnie bardziej na bakteryjne zakażenie pęcherza i moczowodów od mężczyzn, a infekcje te w ich przypadku mają często charakter nawracający. Prowadzi to do nadużywania antybiotyków, co może prowadzić do długoterminowych negatywnych konsekwencji, takich jak uszkodzenie naturalnej mikroflory i rozwój szczepów bakterii antybiotykoopornych. Z tego względu warto rozważyć leki ziołowe jako formę leczenia infekcji dróg moczowych lub ich profilaktykę [1,2].

 Leki ziołowe zawierające mącznice lekarską

Liść mącznicy lekarskiej (Uva-ursi folium) zawiera substancje bioaktywne, które wspomagają leczenie stanów zapalnych dróg moczowych i pęcherza wywołanych przez bakterie. Związki te w zasadowym środowisku moczu przejawiają aktywność przeciwbakteryjną. Przy stosowaniu tego zioła nie należy przyjmować środków zakwaszających mocz, takich jak duże dawki witaminy C. Takie połączenie zniesie aktywność związków antybakteryjnych znajdujących się w mącznicy lekarskiej. Co ciekawe ziele to od wieków było wykorzystywane do zwalczania infekcji dolnych dróg moczowych w medycynach tradycyjnych ludów zamieszkujących Europę i Amerykę [3].

Najważniejszym terapeutycznie składnikami suszonych liści mącznicy jest arbutyna. Wybierając ziołowy preparat z Uva-ursi folium należy zwrócić uwagę na to, czy jest on standaryzowany pod względem zawartości tej substancji [3].   

Skuteczne zioła w infekcjach, czyli leki roślinne zawierające liść mącznicy lekarskiej:

 •   LABOFARM Liść mącznicy, saszetki do przygotowywania naparu;
 •   Urofort, płyn doustny.

 Suplementy zawierające owoc żurawiny

Żurawina błotna  (Vaccinium oxycoccus) to krzewinka rosnąca na torfowiskach i terenach bagiennych. Zioła w infekcjach pęcherza stosowane są od wieków. W przeszłości zajmowała ważne miejsce w polskiej medycynie ludowej. Jej owoce zawierają działający przeciwzapalnie kwas askorbinowy, garbniki o właściwościach ściągających oraz przeciwbakteryjną arbutynę. Zarówno sok jak i wywar z tego surowca zielarskiego działają napotnie, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Ekstrakty z żurawiny zakwaszają mocz i wykazują aktywność antyseptyczną w układzie wydalniczym. Dzięki temu przeciwdziała stanom zapalnym dróg moczowych. Preparaty oparte na owocu żurawiny zalecane są do stosowania jako profilaktyka często nawracających infekcji pęcherza [3].

Suplementy diety zawierające ekstrakt z owocu żurawiny:

 •   Solgar żurawina, kapsułki
 •   Urofem Żurawina, tabletki powlekane
 •   Żurawina Herbapol, kapsułki

Leki ziołowe zawierające liść brzozy

Substancje pomocne w zwalczaniu infekcji dróg moczowych znajdują się w liściach (Betulae folium) dwóch gatunków brzozy: brodawkowatej i omszonej. Zioła te działają poprzez zwiększenie objętości wydalanego moczu, co wspiera usuwanie bakterii z pęcherza i moczowodów. Dodatkowo liść brzozy działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Zapobiega również tworzeniu się złogów kamieni w układzie wydalniczym. Surowiec ten zawiera składniki bioaktywne takie jak flawonoidy, saponiny, kwasy organiczne, żywice, garbniki i olejki eteryczne. To dzięki nim zioła w infekcjach są skuteczne [3].

Leki roślinne oparte na liściu brzozy:

 •   Urosept, tabletki
 •   Succus Betulae Phytopharm, płyn
 •   Zielnik Apteczny liść brzozy, zioła do zaparzania. 

Leki ziołowe zawierające ziele skrzypu

Ziele skrzypu polnego (Equisetum arvense) kojarzy się głównie pacjentom z suplementami diety wspierającymi dobry stan włosów i paznokci, jednak surowiec ten dzięki właściwościom moczopędnym może wpływać korzystnie na stan dróg moczowych. Przepłukuje je i usuwa zalegające bakterie. Z tego względu preparaty zawierające ziele skrzypu stosowane są w zakażeniach bakteryjnych dróg moczowych oraz w kamicy nerkowej. Surowiec ten zawiera duże ilości krzemionki, alkaloidy, saponiny (ekwizetoninę) i flawonoidy (izokwercytrynę), a składniki te nadają mu właściwości moczopędne, przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne [3].

Leki zawierające ziele skrzypu:

 •   Zielnik Apteczny ziele skrzypu, zioła do sporządzania naparu.

Bibliografia

 1. Flores-Mireles, A. L., Walker, J. N., Caparon, M., & Hultgren, S. J. (2015). Urinary tract infections: epidemiology, mechanisms of infection and treatment options. Nature reviews microbiology, 13(5), 269-284
 2. Beahm, N. P., Nicolle, L. E., Bursey, A., Smyth, D. J., & Tsuyuki, R. T. (2017). The assessment and management of urinary tract infections in adults: guidelines for pharmacists. Canadian Pharmacists Journal/Revue des Pharmaciens du Canada, 150(5), 298-305.
 3. Różański, H. (2007). Charakterystyka najważniejszych Urotropica i ich zastosowanie w fitoterapii chorób układu moczowego. Lek w Polsce Drug in Poland, (4), 93-102.

Omawiane substancje

 • Liść brzozy

  Liść brzozy jest substancją leczniczą wykorzystywaną w naturalnej medycynie ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i moczopędne.
  Surowce roślinne
 • Żurawina wielkoowocowa

  Żurawina wielkoowocowa to roślina z rodziny wrzosowatych. Jej owoce są bogate w witaminę C i mają właściwości przeciwbakteryjne.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Ostre zapalenie pęcherza moczowego

  Ostre zapalenie pęcherza moczowego jest chorobą zakaźną, która dotyka głównie kobiety. Objawia się bólem podczas oddawania moczu oraz częstym parciem na pęcherz.
 • Zakażenie układu moczowego

  Zakażenie układu moczowego jest chorobą wywołaną przez bakterie, które atakują pęcherz, moczowody i nerki. Objawy zakażenia układu moczowego to ból podczas oddawania moczu, częste oddawanie moczu oraz ból w dolnej części brzucha.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .