leki-orange

Czy zioła są skuteczne w leczeniu zapalenia pęcherza moczowego?

Zioła w infekcjach pęcherza moczowego — czy są skuteczne?

Leki ziołowe mogą stanowić skuteczną formę profilaktyki i leczenia infekcji dróg moczowych o łagodnym przebiegu. Mądrze wykorzystane preparaty roślinne mogą pomóc pacjentowi uniknąć antybiotykoterapii, która ciągnie za sobą wiele niekorzystnych konsekwencji. Jakie zioła mogą pomóc w przypadku bakteryjnego zakażenia dróg moczowych?

Leki ziołowe mogą stanowić skuteczną formę profilaktyki i leczenia infekcji dróg moczowych o łagodnym przebiegu. Mądrze wykorzystane preparaty roślinne mogą pomóc pacjentowi uniknąć antybiotykoterapii, która ciągnie za sobą wiele niekorzystnych konsekwencji. Jakie zioła mogą pomóc w przypadku bakteryjnego zakażenia dróg moczowych?

Infekcje dróg moczowych są jednymi z najczęstszych rodzajów chorób wywoływanych przez bakterie. Problem ten dotyczy szczególnie kobiet, które są narażone 30-krotnie bardziej na bakteryjne zakażenie pęcherza i moczowodów od mężczyzn, a infekcje te w ich przypadku mają często charakter nawracający. Prowadzi to do nadużywania antybiotyków, co może prowadzić do długoterminowych negatywnych konsekwencji, takich jak uszkodzenie naturalnej mikroflory i rozwój szczepów bakterii antybiotykoopornych. Z tego względu warto rozważyć leki ziołowe jako formę leczenia infekcji dróg moczowych lub ich profilaktykę [1,2].

 Leki ziołowe zawierające mącznice lekarską

Liść mącznicy lekarskiej (Uva-ursi folium) zawiera substancje bioaktywne, które wspomagają leczenie stanów zapalnych dróg moczowych i pęcherza wywołanych przez bakterie. Związki te w zasadowym środowisku moczu przejawiają aktywność przeciwbakteryjną. Przy stosowaniu tego zioła nie należy przyjmować środków zakwaszających mocz, takich jak duże dawki witaminy C. Takie połączenie zniesie aktywność związków antybakteryjnych znajdujących się w mącznicy lekarskiej. Co ciekawe ziele to od wieków było wykorzystywane do zwalczania infekcji dolnych dróg moczowych w medycynach tradycyjnych ludów zamieszkujących Europę i Amerykę [3].

Najważniejszym terapeutycznie składnikami suszonych liści mącznicy jest arbutyna. Wybierając ziołowy preparat z Uva-ursi folium należy zwrócić uwagę na to, czy jest on standaryzowany pod względem zawartości tej substancji [3].   

Skuteczne zioła w infekcjach, czyli leki roślinne zawierające liść mącznicy lekarskiej:

  •   LABOFARM Liść mącznicy, saszetki do przygotowywania naparu;
  •   Urofort, płyn doustny.

 Suplementy zawierające owoc żurawiny

Żurawina błotna  (Vaccinium oxycoccus) to krzewinka rosnąca na torfowiskach i terenach bagiennych. Zioła w infekcjach pęcherza stosowane są od wieków. W przeszłości zajmowała ważne miejsce w polskiej medycynie ludowej. Jej owoce zawierają działający przeciwzapalnie kwas askorbinowy, garbniki o właściwościach ściągających oraz przeciwbakteryjną arbutynę. Zarówno sok jak i wywar z tego surowca zielarskiego działają napotnie, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Ekstrakty z żurawiny zakwaszają mocz i wykazują aktywność antyseptyczną w układzie wydalniczym. Dzięki temu przeciwdziała stanom zapalnym dróg moczowych. Preparaty oparte na owocu żurawiny zalecane są do stosowania jako profilaktyka często nawracających infekcji pęcherza [3].

Suplementy diety zawierające ekstrakt z owocu żurawiny:

  •   Solgar żurawina, kapsułki
  •   Urofem Żurawina, tabletki powlekane
  •   Żurawina Herbapol, kapsułki

Leki ziołowe zawierające liść brzozy

Substancje pomocne w zwalczaniu infekcji dróg moczowych znajdują się w liściach (Betulae folium) dwóch gatunków brzozy: brodawkowatej i omszonej. Zioła te działają poprzez zwiększenie objętości wydalanego moczu, co wspiera usuwanie bakterii z pęcherza i moczowodów. Dodatkowo liść brzozy działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Zapobiega również tworzeniu się złogów kamieni w układzie wydalniczym. Surowiec ten zawiera składniki bioaktywne takie jak flawonoidy, saponiny, kwasy organiczne, żywice, garbniki i olejki eteryczne. To dzięki nim zioła w infekcjach są skuteczne [3].

Leki roślinne oparte na liściu brzozy:

  •   Urosept, tabletki
  •   Succus Betulae Phytopharm, płyn
  •   Zielnik Apteczny liść brzozy, zioła do zaparzania. 

Leki ziołowe zawierające ziele skrzypu

Ziele skrzypu polnego (Equisetum arvense) kojarzy się głównie pacjentom z suplementami diety wspierającymi dobry stan włosów i paznokci, jednak surowiec ten dzięki właściwościom moczopędnym może wpływać korzystnie na stan dróg moczowych. Przepłukuje je i usuwa zalegające bakterie. Z tego względu preparaty zawierające ziele skrzypu stosowane są w zakażeniach bakteryjnych dróg moczowych oraz w kamicy nerkowej. Surowiec ten zawiera duże ilości krzemionki, alkaloidy, saponiny (ekwizetoninę) i flawonoidy (izokwercytrynę), a składniki te nadają mu właściwości moczopędne, przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne [3].

Leki zawierające ziele skrzypu:

  •   Zielnik Apteczny ziele skrzypu, zioła do sporządzania naparu.
Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Ostre zapalenie pęcherza moczowego jest nagłym zapaleniem pęcherza moczowego. W większości przypadków wywołuje je infekcja bakteryjna. Infekcja ta jest powszechnie określana jako zakażenie dróg moczow…
Zakażenia układu moczowego w większości spowodowane są wprowadzeniem bakterii do ujścia cewki moczowej. Bakterie przylegają do ścianek cewki, namnażają się i przemieszczają w górę cewki moczowej do pę…
Omawiane substancje
Liść brzozy posiada właściwości napotne i moczopędne. Stosowany jest często podczas różnych infekcji oraz przy problemach z drogami moczowymi. Pomaga obniżyć temperaturę ciała oraz złagodzić bóle gard…
Podsumowanie
SubstancjeLiść brzozy,
Żurawina wielkoowocowa
SchorzeniaOstre zapalenie pęcherza moczowego,
Zakażenie układu moczowego
KategoriaDrogi moczowo-płciowe,
Infekcje dróg moczowych,
Leki moczopędne,
Zioła i leki roślinne
TematyLeki moczopędne
AutorSara Janowska
Ostatnia aktualizacja11 miesięcy temu
Data publikacji26.10.2021
Bibliografia3 źródła