leki-orange

Ile trwa regeneracja skóry po opalaniu?

Co zrobić ze schodzącą skórą po opalaniu?

Schodząca skóra z powierzchni ciała to problem nie tylko natury estetycznej. Świadczy o bardzo niekorzystnym działaniu słońca a szczególnie promieniowania UVB na naszą skórę. W wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce doszło bowiem do uszkodzenia komórek naskórka, stąd ten nieprzyjemny efekt. Oprócz łuszczenia i schodzenia skóry może ona dodatkowo piec i być gorąca, to również efekt nieostrożnego korzystania z promieni słonecznych. W takiej sytuacji dobrze jest schłodzić ciało zimnymi okładami i zastosować łagodzący balsam lub krem po opalaniu. Dobrze jeśli zawierałby alantoinę lub dekspantenol. Największa ekspozycja słoneczna jest między godziną 10.00, a 15.00 wtedy należy w miarę możliwości unikać słońca i stosować filtry z ochroną przeciwsłoneczną.

Jak zapobiec schodzeniu skóry po opalaniu?

Bezpośrednio po opalaniu nie należy stosować peelingów na skórę, które mogą dodatkowo ją podrażnić. Pożądane jest natomiast stosowanie balsamów i kremów przeznaczonych do odwodnionej, suchej i podrażnionej skóry. W początkowym okresie czasu po opalaniu skóra może potrzebować nawet kilkukrotnego nawilżania w ciągu doby. Preparaty będą się szybko wchłaniać i skóra dosłownie pije wodę. Należy również wówczas pamiętać o nawilżaniu organizmu, czyli zwiększyć ilość wypijanych płynów. Korzystna będzie woda i herbatki owocowe.

W okresie leczenia oparzeń  i podczas złuszczania naskórka nie jest zalecane korzystanie ze słońca i solarium. Należy zabezpieczać skórę naturalnym materiałem i zakrywać szczególnie miejsca oparzone. Wskazane jest też zabezpieczenie skóry filtrem przeciwsłonecznym- najlepiej o wartości minimum SPF 30-SPF 50.

Co stosować na schodzącą skórę po opalaniu?

Aby zregenerować schodzącą skórę po opalaniu, warto wybierać następujące substancje.

Co stosować na schodzącą skórę po opalaniu?

Alantoina

Jest związkiem humektanowym, czyli utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia skóry.  Koi i łagodzi podrażnienia skóry. Wykazuje działanie przeciwzapalne, nie ma właściwości mutagennych, a nawet jak wykazano w niektórych badaniach, może zmniejszać zdolność innych substancji do mutacji. Może być bezpiecznie stosowana zarówno u dzieci jak i dorosłych. jej wchłanianie przez skórę zależy od rodzaju skóry, ale także od postaci leku, w jakiej się znajduje. Największe przenikanie przez skórę zaobserwowano w przypadku emulsji typu woda w oleju w/o. Istotną jest właściwością jest brak fototoksyczności.

Preparaty: Alantan maść, Alantan plus krem, Bepanten baby maść

Dekspantenol

Jest analogiem kwasu pantotenowego, należy do witamin z grupy B. Wpływa na regenerację komórek nabłonka, przyspiesza proces gojenia ran. W kontakcie ze skórą przekształca się do kwasu pantotenowego, biorąc udział w regeneracji komórek nabłonka. Jest bardzo dobrze tolerowany, jednak mogą wystąpić reakcje alergiczne, podczas stosowania takie jak: pieczenie, zaczerwienienie i podrażnienie skóry.

Jest środkiem bezpiecznym dla dzieci, polecanym w przypadku odparzeń i podrażnień skóry. Jest dostępny w wielu postaciach leków. Oprócz balsamów, kremów i maści na skórę, można go stosować w formie aerozolu. Jest składnikiem kropli ocznych o działaniu regenerującym i nawilżającym.

Preparaty: Bepanthen krem, Alantan Plus maść i krem, Panthenol pianka

Masło shea

Jest to olej zwany również masłem karite, który pozyskuje się z nasion afrykańskiego drzewa. Wykazuje działanie ochronne i zmniejszające podrażnienia skóry, ze względu na znaczną zawartość witamin A i E jest wykorzystywane w procesach gojenia ran. Świetnie uelastycznia i odżywia skórę. Jest dobrze tolerowane i ze względu na wyjątkowe właściwości bardzo często stosowane w kosmetyce i medycynie estetycznej.  Uzupełnia lipidy w komórkach skóry, dzięki czemu zwiększa się jej zdolność do regeneracji, co ma znaczenie przy poparzeniach słonecznych lub po zabiegach medycyny estetycznej.  Zmniejsza łuszczenie się naskórka i ukoi podrażnioną skórę.

Preparaty: Lipikar Syndet AP+ krem

Aloes

Jest cenioną rośliną, której lecznicze właściwości są znane od wielu lat. Liści aloesu zawierają m.in. aloinę, barbaloinę i aleedmodynę. Poza tym jest cennym źródłem witaminy B2 oraz C i E, oraz aminokwasów.  Zawiera również kwas foliowy, cholinę i liczne enzymy m.in.bradykinazę, która łagodzi stany zapalne skóry. Saponiny i kwas salicylowy wykazują też działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Preparaty zawierające wyciąg z aloesu działają nawilżająco, łagodząco, zmniejszają podrażnienia i łagodzą zmiany skórne po oparzeniach.

Preparaty: żel aloesowy Herbamedicus, Aloes w żelu EkaMedica

Witamina A – retinol (palmitynian retinylu)

Jest pożądanym składnikiem zewnętrznych preparatów do stosowania na podrażnioną, wysuszoną skórę. Ma bardzo dobre właściwości regenerujące i odżywiające skórę.  Retinol stymuluje odnowę naskórka oraz powstawanie włókien kolagenowych. łagodzi podrażnienia, oraz sprawdza się w stosowaniu na suchą, łuszczącą się skórę.  Dobrze chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi, wygładza i zapewnia odpowiednie nawilżenie. Dostępna jest w formie kremu i maści. Najczęstszym składnikiem obok witaminy A w maściach ochronnych jest także lanolina, wosk i wazelina.  Działają one natłuszczająco i ochronnie na skórę po opalaniu i gdy złuszcza się naskórek.

Preparaty: Maść ochronna z witaminą A, Retimax 1500

Kwas hialuronowy

Jest naturalnym składnikiem skóry, dba o jej właściwe nawodnienie. Ma bardzo silną zdolność wiązania wody. Przyczynia się do zachowania odpowiedniego filmu ochronnego na skórze i zmniejsza ryzyko podrażnień. Jest bardzo bezpieczny w stosowaniu i niealergizujący. Dostępny w wielu kremach, maściach, balsamach i maskach na twarz i ciało. Dobrze sprawdzi się po opalaniu jako środek nawilżający, zmniejszający łuszczenie się skóry. Oprócz zastosowania dermatologicznego znalazł swoje miejsce w okulistyce i ortopedii.

Podsumowanie

Na poparzoną i łuszczącą się skórę jest sposób. Należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej, stosowaniu odpowiednich preparatów z filtrem, ale także o nawilżeniu organizmu. Dostępne na rynku apteczne produkty w formie maści, kremów i balsamów zawierają środki znacznie łagodzące podrażnienia i łuszczenie się skóry.  Należy pamiętać, aby po opalaniu nie stosować ciężkich olejków, czy zapachowych kompozycji, które mogą nasilić podrażnienia. Odpowiednie będą produkty zawierające którąś z omówionych wyżej  substancji. Kilkukrotne zastosowanie takich produktów  ciągu doby na pewno złagodzi nieprzyjemne dolegliwości i zregeneruje uszkodzoną skórę.

Omawiane schorzenia
Oparzenie słoneczne drugiego stopnia dotyczy naskórka oraz skóry właściwej i jest poważniejsze niż oparzenia pierwszego stopnia. Pojawia się ono zazwyczaj w ciągu kilku godzin po zbyt długiej ekspozyc…
Oparzenie pierwszego stopnia to łagodne oparzenie skóry spowodowane nadmiernym narażeniem na słońce. Dotyczy tylko naskórka, jest to najczęściej występujący rodzaj oparzenia słonecznego, a objawy zwyk…
Omawiane substancje
Alantoina to organiczny związek chemiczny o właściwościach łagodzących i regenerujących skórę. Jest stosowana w kosmetyce i medycynie.
Aloes to substancja lecznicza pochodząca z liści aloesu, która ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeczyszczające. Jest stosowana w medycynie naturalnej oraz kosmetyce.
Dekspantenol jest alkoholowym analogiem kwasu pantotenowego; należy do grupy wit. B. Wpływa on na regenerację nabłonków, wzrost włosów i paznokci oraz przyspiesza proces gojenia ran. Lek ten jest sto…
Kwas hialuronowy jest glikozaminoglikanem stosowanym do łagodzenia bólu stawów, gojenia się ran, leczenia okulistycznego, zabiegów kosmetycznych i wielu innych zastosowań. Jest to substancja naturalni…
Masło karité jest źródłem witamin A, E, F, chroni skórę przed działaniem promieniowania UV, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Masło shea dzięki zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych na…
Witamina A (retinol, palmitynian retinylu) znajduje się w żywności, takiej jak mleko, ser, jaja, masło, wzbogacona margaryna, mięso, wątroba, tłuste ryby morskie, ziarna, oleje, marchew, kabaczek, cie…