Co to jest choroba żylna zakrzepowo-zatorowa?

Choroba żylna zakrzepowo-zatorowa to stan, w którym krew tworzy zakrzep w żyłach, najczęściej w nogach. Zakrzep ten może się oderwać i podróżować do płuc, powodując poważne problemy zdrowotne, nawet śmierć.

Przyczyny

Jakie są przyczyny ?

Choroba żylna zakrzepowo-zatorowa pojawia się, gdy krew zaczyna gęstnieć w żyłach, tworząc skrzepy. Przyczyną może być długie siedzenie lub leżenie, genetyka czy też niektóre choroby takie jak nowotwory. Leki antykoncepcyjne, palenie, ciąża, otyłość, a także, wiek powyżej 60 lat, mogą zwiększać ryzyko.

Objawy

Jakie są objawy ?

Choroba żylna zakrzepowo-zatorowa może objawiać się bólem, opuchlizną, zaczerwienieniem i gorączką w okolicy, gdzie powstał zakrzep – najczęściej w nodze. Czasem występuje duszność, gwałtowne przyśpieszenie tętna i ból w klatce piersiowej. Jeśli coś takiego zauważysz, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Diagnoza

Jak diagnozuje się ?

Jeśli istnieje podejrzenie, że masz chorobę żylną zakrzepowo-zatorową, lekarz może zlecić kilka różnych testów. Najpierw przeprowadzi wywiad i badanie fizykalne. Może także zlecić zabieg o nazwie USG Doppler, który wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia obrazów naczyń krwionośnych i sprawdzenia czy istnieje zakrzep. Innym testem, który może być zlecony jest miara D-dimerów – specjalny rodzaj testu krwi, który może wskazać czy zakrzep kiedykolwiek powstawał w twoim ciele.

Leczenie

Jak leczy się ?

Leczenie choroby żylnej zakrzepowo-zatorowej często polega na przyjmowaniu leków zwanych antykoagulantami. Pomagają zapobiegać powstawaniu nowych zakrzepów i powiększaniu się już istniejących. Nie rozpuszczają one zakrzepów, ale to Twoje ciało robi to samo w naturalny sposób. Najczęściej przepisywane leki to warfaryna, enoksaparyna lub heparyna. Czasem możesz potrzebować leków rozpuszczających zakrzepy. Często stosowane są również skarpety kompresyjne, które pomagają utrzymać prawidłowy przepływ krwi. Leczenie może być różne w zależności od lokalizacji zakrzepu i Twojego stanu zdrowia.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się ?

Aby uniknąć choroby żylnej zakrzepowo-zatorowej, należy prowadzić zdrowy tryb życia – ogranicz palenie i spożywanie alkoholu, utrzymuj prawidłową wagę, ćwicz regularnie. Stosuj zdrową dietę bogatą w warzywa i owoce, ogranicz spożycie tłuszczów nasyconych. Unikaj długiego siedzenia lub stania. Jeśli twoja praca wymaga siedzenia, rób regularne przerwy na spacer. Zawsze słuchaj zaleceń lekarza.