Dostępne postaci leku

proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań

Działanie

Teduglutid to lek, który pomaga organizmowi lepiej wchłaniać składniki odżywcze z jedzenia. Działa przez zwiększenie powierzchni wewnętrznej jelita (gdzie te składniki są wchłaniane) oraz poprzez zwiększenie przepływu krwi do jelit, co pomaga jeszcze lepiej przyswajać te składniki.

Wskazania

Leki zawierające Teduglutyd stosuje się u osób dorosłych cierpiących na zespół krótkiego jelita. Jest to stan, w którym jelito cienkie nie jest w stanie prawidłowo przyswajać składników odżywczych i płynów z powodu choroby, uszkodzenia lub chirurgicznego usunięcia dużej części jelita. Teduglutyd pomaga poprawić funkcjonowanie pozostałej części jelita.

Przeciwwskazania

Teduglutyd nie powinien być stosowany przez osoby, które są uczulone na ten lek. Jest to środek specjalistyczny, który nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią bez konsultacji z lekarzem. Osoby z nowotworami złośliwymi powinny unikać stosowania tego leku. Ponadto, jeżeli masz problemy z wątrobą lub nerkami, powinieneś powiedzieć o tym swojemu lekarzowi przed zażyciem Teduglutylu.

Działania niepożądane

Teduglutyd może wywoływać różne skutki uboczne. Najczęstsze to ból brzucha, nudności, biegunka, wymioty, zablokowanie jelit, gazy, zwiększone łaknienie, ból w klatce piersiowej, bóle stawów, zmęczenie, zatrucie krwi oraz wzdęcia. W rzadkich przypadkach może wystąpić również krwawienie z przewodu pokarmowego.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania leku Teduglutid mogą obejmować nudności, bóle brzucha, wymioty i biegunkę.

Środki ostrożności

Przyjmując Teduglutide, pamiętaj o regularnych kontrolach u lekarza. Jeśli jesteś kobietą planującą ciążę, koniecznie skonsultuj to z lekarzem. Unikaj picia alkoholu, gdyż może to zwiększyć ryzyko wystąpienia efektów ubocznych. Jeśli doświadczysz niepokojących objawów, takich jak silne bóle brzucha, upośledzenie wzroku, zmienność nastroju czy krwawienie z nosa, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.