Związki aktywne biologiczne

chlorowodorek papaweryny, papaweryna

Dostępne postaci leku

ampułki, czopki doodbytnicze, krople doustne

Działanie

Papaweryna to lek, który działa na mięśnie gładkie w naszym organizmie, czyli takie, którymi sami nie potrafimy sterować, jak na przykład mięśnie przewodu pokarmowego. Papaweryna sprawia, że te mięśnie się rozluźniają, co pomaga w przypadku skurczów i bólów.

Wskazania

Leki z papaweryną stosuje się najczęściej w celu rozluźnienia mięśni gładkich, które są w naszym organizmie – na przykład w układzie żołądkowo-jelitowym czy układzie moczowym. Mogą być pomocne przy kolkach nerkowych, boleściach brzucha związanych z kolką jelitową czy skurczach mięśni gładkich dróg żółciowych.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków z papaweryną jeśli jesteś uczulony na tę substancję. Unikaj ich także, gdy masz problemy z nerkami lub wątrobą, niewydolność serca, choroby płuc czy zaburzenia rytmu serca. Papaweryna może też zaszkodzić osobom starszym, ciężarnym czy karmiącym piersią.

Działania niepożądane

Lek papaweryna może wywoływać różne działania niepożądane. Niektóre osoby mogą odczuwać zawroty głowy, uczucie zmęczenia, biegunkę, senność, ból brzucha, nudności, wymioty, a nawet zaparcia. Może też wystąpić zaczerwienienie twarzy, szybsze bicie serca lub reakcje alergiczne jak swędzenie, pokrzywka czy obrzęk twarzy.

Przedawkowanie

Przedawkowanie papaweryny może objawiać się bólem brzucha, wymiotami, pulsowaniem w skroniach, zawrotami głowy, a nawet utratą przytomności.

Środki ostrożności

Przyjmując leki z papaweryną, ważne jest, aby nie przekraczać zalecanej dawki, gdyż może to prowadzić do hipotensji (obniżonego ciśnienia krwi). Lekarz powinien znać całą historię zdrowotną pacjenta, szczególnie jeśli dotyczy ona problemów z tarczycą, nerkami, wątrobą czy schorzeń układu krążenia. Nie zaleca się spożywania alkoholu przyjmując te leki, ponieważ może to potęgować niepożądane efekty działania papaweryny.