Związki aktywne biologiczne

W produktach leczniczych występuje w postaci chlorowodorku cynchokainy.

Dostępne postaci leku

Cynchokaina jest dostępna w postaci czopków doodbytniczych, kremu, maści doodbytniczej oraz plastrów.

Działanie

Cynchokaina blokuje zarówno inicjację, jak i przewodzenie impulsów nerwowych, zmniejszając przepuszczalność błony neuronu dla jonów sodu poprzez hamowanie kanałów sodowych. Powoduje to odwracalną stabilizację błony i hamuje depolaryzację, co skutkuje brakiem rozchodzenia się potencjału czynnościowego, a następnie blokadą przewodzenia. Efektem powyższego działania jest zniesienie odczuwania bólu przez pacjenta.

Wskazania

Cynchokaina jest wskazana do stosowania w celu łagodzenia dolegliwości związanych z hemoroidami wewnętrznymi oraz zewnętrznymi, a także szczelinami odbytu.

Przeciwwskazania

Cynchokaina nie powinna być stosowana u osób ze stwierdzoną nadwrażliwością na lek lub inne amidowe środki znieczulenia miejscowego.

Działania niepożądane

Cynchokaina może powodować podrażnienie i pieczenie w miejscu podania.

Przedawkowanie

Przedawkowanie cynchokainy może powodować drgawki, bradykardię, arytmię oraz zatrzymanie pracy serca.

Środki ostrożności

Preparaty z cynchokainy chlorowodorkiem nie powinny być stosowane w obrębie oczu lub w ich pobliżu. Dodatkowo nie powinny być stosowane w dużych ilościach, zwłaszcza na miejsca ze zranioną skórą lub z pęcherzami. Nie należy stosować opisywanej substancji w leczeniu długotrwałym.

Jeżeli preparaty cynchokainy chlorowodorku są stosowane do samoleczenia, a stan pogarsza się lub objawy utrzymują się dłużej niż 7 dni lub ustępują i pojawiają się ponownie w ciągu kilku dni, lek należy odstawić i skonsultować się z lekarzem.