Poznaj skuteczne czopki na szczelinę odbytu!

Data publikacji:

Jakie są najlepsze czopki na szczelinę odbytu bez recepty?

Szczelina odbytu to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości proktologicznych, która dotyka osób w niemal każdym wieku. Powoduje pęknięcia skóry i/lub błony śluzowej w okolicy odbytu. Czy czopki mogą pomóc w jej leczeniu?
Skuteczne czopki na szczelinę odbytu (fot. Canva).

Co to jest szczelina odbytu?

To stan, w którym dochodzi do pęknięcia błony śluzowej lub skóry wokół kanału odbytu. Obecność szczeliny odbytu może wywoływać ból i pieczenie, zwłaszcza podczas defekacji (wypróżniania). Innym z objawów bywa również pojawienie się wydzieliny z odbytu, a także krwawienie, które jest wywołane uszkodzeniem skóry lub błony śluzowej okolicy odbytu. Krew ma wówczas żywy, jasnoczerwony kolor i może być widoczna zarówno na papierze toaletowym, jak i bieliźnie oraz na powierzchni kału.

Szczelina odbytu może powstać na skutek stanu zapalnego, zakażenia, a także w wyniku innych dolegliwości, np. choroby hemoroidalnej. Ryzyko pęknięcia skóry lub błony śluzowej kanału odbytu zwiększa się w przypadku zaparć i utrudnionego oddawania stolca (najczęściej kał ma bardzo twardą konsystencję, która rani ścianki odbytu). W niektórych przypadkach szczelina odbytu może być również konsekwencją porodu naturalnego [1,2].

Jak leczyć szczelinę odbytu?

Choć lokalizacja dolegliwości nastręcza problemów w jej leczeniu, istnieją tzw. metody zachowawcze, które pozwalają skutecznie pozbyć się problemu. Pamiętaj jednak o tym, że szczelina odbytu nie zagoi się z dnia na dzień, a kluczową sprawą jest w tej sytuacji skrupulatne stosowanie się do zaleceń lekarskich.

Leczenie szczeliny odbytu opiera się na wyeliminowaniu czynnika, który wywołał dolegliwość. Przykładowo, jeśli jej pojawienie się jest wynikiem przewlekłych zaparć, warto wprowadzić zmiany w diecie, a także sięgnąć po preparat probiotyczny. Specjalista może zalecić również stosowanie preparatów ułatwiających wypróżnianie (np. laktuloza, makrogole). 

Jeśli natomiast chodzi o wygojenie pęknięcia, odpowiednim wyborem może okazać się stosowanie gotowych preparatów w postaci kremów lub czopków na szczelinę odbytu. Lekarz może zalecić stosowanie maści recepturowej (wykonywanej w aptece), której głównym składnikiem jest najczęściej diltiazem (w stężeniu 2%), rzadziej natomiast nitrogliceryna (w stęż. 0,2%) bądź nifedypina (w stęż. 0,5%) [1-3].

Jakie są skuteczne czopki na szczelinę odbytu bez recepty?

Czopki na szczelinę odbytu to preparaty, które zawierają m.in. substancje o działaniu nawilżającym i regenerującym (np. kwas hialuronowy, olej jojoba), przeciwzapalnym (np. wyciąg z aloesu, wyciąg z nagietka, hydrokortyzon), miejscowo znieczulającym (np. cynchokaina) czy przeciwbakteryjnym (np. neomycyna). Efektem regularnego stosowania czopków doodbytniczych będzie zahamowanie krwawienia, wygojenie pęknięcia oraz ogólna poprawa jakości życia [1-3].

Proktis M, czopki

Anusir, czopki

Unigel Procto, czopki

Proktosedon, czopki

Jak stosować czopki na szczelinę odbytu?

Większość preparatów tego typu należy stosować najlepiej wieczorem, po wypróżnieniu i podmyciu się. Takie działanie pozwala zminimalizować straty produktu, a tym samym zwiększyć szanse na szybsze wygojenie pęknięcia. Na rynku dostępne są również produkty, które w celu osiągnięcia zadowalających efektów wymagają znacznie częstszej aplikacji (np. Proktosedon czopki). Pamiętaj, że w zależności od stopnia zaawansowania dolegliwości oraz objawów towarzyszących, lekarz może zalecić inny schemat stosowania [1,2].

Jakie czopki na szczelinę odbytu wybrać?

Zanim zdecydujesz się na konkretny produkt, odwiedź gabinet specjalisty, który oceni stan kanału odbytu i stwierdzi, czy rzeczywiście masz do czynienia z taką, a nie inną dolegliwością (może również skierować cię na inne badania diagnostyczne).

Pamiętaj, że nieprawidłowe leczenie szczeliny odbytu może doprowadzać do jej częstych nawrotów, pogłębienia objawów, a nawet konieczności interwencji chirurgicznej. Aby tego uniknąć, przestrzegaj zaleceń lekarskich i systematycznie stosuj przepisane preparaty.

Bibliografia

 1. Steele, S. R., and R. D. Madoff. „Systematic review: the treatment of anal fissure.” Alimentary pharmacology & therapeutics 24.2 (2006): 247-257.
 2. Salati, Sajad Ahmad. „Szczelina odbytu–obszerna aktualizacja.” Polski Przegląd Chirurgiczny 93.4 (2021): 46-56.
 3. Kołodziejczak, Małgorzata. “Czy wiemy wszystko o szczelinie odbytu – aktualne poglądy na temat etiopatogenezy i leczenia.” Oddział Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Proktologii Szpitala na Solcu w Warszawie. Medycyna Po Dyplomie 10 (2012).
 4. https://proktis.pl/czopki-doodbytnicze/ (dostęp 23.03.2023)
 5. Ulotka dołączona do wyrobu medycznego Anusir czopki doodbytnicze.
 6. Ulotka dołączona do wyrobu medycznego Unigel Procto czopki doodbytnicze.
 7. Ulotka dołączona do wyrobu medycznego Procto-Zac Relief czopki doodbytnicze.
 8. Charakterystyka Produktu Leczniczego Proktosedon czopki doodbytnicze.

Powiązane produkty

 • Proktosedon, czopki doodbytnicze
  Lek bez recepty
  czopki doodbytnicze

Omawiane substancje

 • Cynchokaina

  Cynchokaina to substancja z grupy leków przeciwbólowych. Jest stosowana m.in. w stomatologii i chirurgii jako środek znieczulający.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Dokozanol

  Dokozanol to substancja chemiczna stosowana w kosmetykach do poprawy kondycji skóry. Może również wpływać na poziom cholesterolu we krwi.
  substancje syntetyczne
 • Eskulina

  Eskulina to organiczny związek chemiczny o właściwościach antykoagulacyjnych. Jest stosowana w medycynie oraz kosmetyce.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Hydrokortyzon

  Hydrokortyzon jest syntetycznym kortykosteroidem stosowanym w leczeniu stanów zapalnych skóry i alergii. Substancja ta działa przeciwzapalnie, przeciwalergicznie i przeciwbólowo.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Kwas hialuronowy

  Kwas hialuronowy jest naturalnie występującą substancją w organizmie człowieka, odpowiedzialną za nawilżenie skóry i stawy. Jest również stosowany w medycynie estetycznej do wypełniania zmarszczek i poprawy objętości skóry.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Neomycyna

  Neomycyna jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Jest skuteczna w zwalczaniu wielu rodzajów bakterii.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Olej jojoba

  Olej jojoba jest substancją leczniczą stosowaną w kosmetyce do pielęgnacji skóry i włosów, ze względu na swoje właściwości nawilżające, łagodzące i regenerujące.
  Surowce roślinne
 • Olej z nasion słonecznika zwyczajnego

  Olej z nasion słonecznika zwyczajnego jest substancją leczniczą, która może mieć pozytywny wpływ na zdrowie serca i układu krążenia. Może również pomóc w zmniejszeniu stanów zapalnych i bólu.
  Surowce roślinne
 • Sproszkowany kopolimer HEMA-HAS

  Sproszkowany kopolimer HEMA-HAS jest stosowany w przemyśle farmaceutycznym. Substancja ta ma właściwości hydrofilowe i jest rozpuszczalna w wodzie.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Wyciąg z kasztanowca pospolitego

  Wyciąg z kasztanowca pospolitego jest stosowany w leczeniu żylaków. Substancja ta zawiera escynę, która działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z oczaru wirginijskiego

  Wyciąg z oczaru wirginijskiego jest substancją leczniczą stosowaną w medycynie naturalnej ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i ściągające.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Szczelina odbytu

  Schorzenie polegające na pęknięciu błony śluzowej odbytu, powodujące ból i krwawienie podczas wypróżnień.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .