Alogliptyna jest stosowana wraz z dietą i ćwiczeniami fizycznymi w celu poprawy kontroli stężenia cukru we krwi u osób dorosłych z cukrzycą typu 2. Może być też stosowana w skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi. Alogliptyna nie jest przeznaczona do leczenia cukrzycy typu 1, cukrzycowej kwasicy ketonowej oraz dla osób poniżej 18. roku życia.
Przed stosowaniem leku poinformuj lekarza w przypadku:
choroby wątroby
choroby serca
choroby nerek (lub jeśli pacjent jest dializowany)
zapalenia trzustki
kamieni żółciowych
alkoholizmu
ciąży (kontrolowanie cukrzycy jest bardzo ważne podczas ciąży, a wysoki poziom cukru we krwi może powodować komplikacje zarówno u matki jak i u dziecka)
karmienia piersią (alogliptyna może stanowić zagrożenie dla dziecka karmionego piersią)
Podczas stosowania alogliptyny może wystąpić hipoglikemia, czyli zbyt niski poziom glukozy we krwi, objawiający się uczuciem głodu, zawrotami głowy, drażliwością, dezorientacją, niepokojem i roztrzęsieniem. W takiej sytuacji należy mieć pod ręką jakiekolwiek źródło cukru np. sok owocowy, cukierki, czy słodki napój gazowany.
Niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem w przypadku wystąpienia działań niepożądanych takich jak:
silny ból w górnej części brzucha, który rozprzestrzenia się na plecy, nudności i wymioty, utrata apetytu lub szybkie bicie serca
silny lub ciągły ból stawów
problemy z sercem – duszność (nawet w pozycji leżącej)
szybki przyrost masy ciała, obrzęki (zwłaszcza stóp i nóg)
problemy z wątrobą – nudności, bóle w górnej części brzucha, uczucie zmęczenia, utrata apetytu, ciemny mocz, stolce o gliniastym zabarwieniu, żółtaczka (zażółcenie skóry lub oczu)
reakcja alergiczna (pokrzywka, utrudnione oddychanie, obrzęk twarzy lub gardła)
ciężka reakcja skórna (towarzysząca gorączka, ból gardła, pieczenie oczu, czerwona lub fioletowa wysypka z pęcherzami i łuszczeniem się skóry)
ból głowy lub objawy przeziębienia
W celu skutecznego stosowania alogliptyny i uniknięcia działań niepożądanych przestrzegaj zaleceń lekarza oraz zapoznaj się z informacjami podanymi w ulotce danego preparatu. Koniecznie kontroluj poziom glukozy we krwi i unikaj zażywania alkoholu, który może powodować hipoglikemię.