leki-orange

Abirateron

Rozdziały

Działanie i właściwości abirateronu

Abirateron jest substancją stosowaną w leczeniu raka gruczołu krokowego z przerzutami. Powoduje obniżenie poziomu androgenów, czyli hormonów produkowanych przez organizm, które mogą sprzyjać wzrostowi guza w gruczole krokowym. Abirateron jest przeznaczony wyłącznie dla mężczyzn.

Jak działa abirateron?

Abirateron jest selektywnym inhibitorem cytochromu CYP17, który jest niezbędny do syntezy androgenów w jądrach, nadnerczach i komórkach raka gruczołu krokowego. Abirateron blokuje produkcję androgenów, co prowadzi do zmniejszenia syntezy testosteronu, a co za tym idzie – 5-α-dihydrotestosteronu, który indukuje proliferację komórek sterczowych.

Związki aktywne biologicznie

Sekcja w trakcie uzupełniania.

Synonimy

Sekcja w trakcie uzupełniania.

W jakich postaciach leku występuje abirateron?

Abirateron jest dostępny w postaci tabletek powlekanych.

Przeciwwskazania do stosowania abirateronu

Przeciwwskazaniami do stosowania abirateronu są nadwrażliwość na substancję czynną, choroby wątroby, cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, przebyty zawał serca, niskie stężenie potasu we krwi, problemy z nadnerczami lub przysadką mózgową.

Na co pomaga abirateron?

Wskazaniem do stosowania abirateronu jest leczenie hormonowrażliwego raka gruczołu krokowego z przerzutami oraz opornego na kastracje raka gruczołu krokowego z przerzutami.

Objawy przedawkowania abirateronu

Sekcja w trakcie uzupełniania.

Działania niepożądane

Możliwymi działaniami niepożądanymi abirateronu są: alergia na abirateron (pokrzywka, utrudnione oddychanie, obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła), obrzęk kostek lub stóp, ból nóg, szybkie lub nieregularne bicie serca, zawroty głowy, silny ból głowy, niewyraźne widzenie, ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu, hipokaliemia, ból brzucha, nudności, wymioty, ciemny mocz, żółtaczka, pocenie się, drażliwość, zawroty głowy, drżenie kończyn lub uczucie niepokoju.

Popularne połączenia z inną substancją czynną

Sekcja w trakcie uzupełniania.

Środki ostrożności

Abirateron nie jest przeznaczony dla kobiet, ponadto kontakt kobiety w ciąży z tą substancją czynną może doprowadzić do uszkodzenia płodu.
Nie należy nagle przerywać stosowania abirateronu. Należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza dotyczącymi obniżenia dawki.

Poradniki na temat abirateronu

Przeczytaj nasze poradniki i dowiedz się więcej o wybranej substancji czynnej.
Loading...
W naszym serwisie nie ma obecnie żadnych poradników omawiających Abirateron.

Leki zawierające abirateron

Sprawdź, w jakich produktach znajdziesz abirateron.
Loading...
W naszym serwisie nie ma obecnie żadnych produktów zawierających Abirateron.